Najniebezpieczniejszy miesiąc na drogach to…?

W rocznym zestawieniu, lipiec i sierpień to najtragiczniejsze miesiące na drogach Podkarpacia.

PODKARPACIE. Szok! Zimą jeździ się bezpieczniej niż latem. Sprawdziliśmy, w którym miesiącu najczęściej dochodzi do wypadków na drogach. Statystyki są zaskakujące

Do końca roku pozostało jeszcze sześć tygodni, ale z policyjnych statystyk już wynika, że 2011 rok zamknie się rekordową liczbą wypadków na Podkarpackich drogach. O ile jeszcze pierwsze półrocze nie zapisało się tak krwawo, to od wakacji liczba dramatów rośnie zastraszająco.

W obiegowej opinii, najgorszy okres dla kierowców to przełom jesieni i zimy i cały okres zimowy. Na drogach jest ślisko, opady śniegu utrudniają widoczność i trzeba dużego doświadczenia, by w takich warunkach nie zaliczyć choćby stłuczki.
Zaglądając jednak do statystyk dotyczących zdarzeń drogowych na Podkarpaciu, które udostępnia Policja, widzimy, że najczęściej do wypadków nie dochodzi zimą, a właśnie latem.

Tylko w tym roku w czerwcu odnotowano na drogach naszego województwa 217 wypadków, w których śmierć poniosło 21 osób, a rannych zostało 268 podróżujących. W lipcu wypadków było 215, ofiar śmiertelnych 27, a rannych 298. W sierpniu – 174 wypadki, zginęło w nich 14 osób, a 214 odniosło obrażenia. Fatalny był także wrzesień: 184 wypadki, 25 ofiar śmiertelnych i 206 rannych oraz październik – 222 wypadki, 22 ofiary śmiertelne i 271 rannych.

Jeśli dane te porównamy z początkiem rokiem, czyli śnieżnym styczniem, lutym i marcem to okaże się, że był to najbezpieczniejszy kwartał 2011 roku!. W styczniu doszło “jedynie” do 119 wypadków, w których zginęło 16 osób, a 157 odniosło obrażenia. W lutym, w 140 wypadkach zginęło 10 osób, a 166 zostało rannych, a w marcu było 128 wypadków, w których zginęło 8 osób i 167 odniosło rany.

Liczba wypadków na podkarpackich drogach zmienia się w zależności od miesiąca. Najtragiczniejszy jest jednak zawsze okres wakacyjny. Zimą jeździmy mniej, a także wolniej, bo czując pod kołami gołoledź, odruchowo lżej naciskamy na gaz.

Małgorzata Rokoszewska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
DANIEL GORSKI
DANIEL GORSKI
5 lat temu

je**c policje niebieskie paly!@!!!!!