Najniższą emeryturę wypłacają na Podkarpaciu

– Dostaję 1422 złotych i 17 groszy brutto emerytury i za co mam żyć? – narzeka Zofia Kutrzuba (66 l.) z Rzeszowa. – Takie marne grosze za 32 lata pracy, w tym 25 lat w dziale kadr w WSK w Rzeszowie. Niewiele zostaje mi na życie, bo 460 zł płacę za mieszkanie, 300 zł za gaz i prąd, a na leki co miesiąc wydaję 400 zł. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Na Śląsku senior dostaje średnio ponad 2 tys. zł, w naszym regionie nieco ponad tysiąc pięćset.

Najwyższe przeciętne emerytury wypłacane są na Śląsku – 2173 zł brutto, a najniższe na Podkarpaciu – tylko 1514 zł. Takie dane przedstawił za 2012 rok Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Przepaść między tymi dwoma województwami jest ogromna – aż 557 zł miesięcznie.

Z wyliczeń ZUS wynika, że w naszym kraju nadal  istnieje Polska A i B. Oprócz Podkarpacia najniższe przeciętne świadczenia emerytalne zakład ubezpieczeń wypłaca w województwie lubelskim – 1562 zł (brutto), w świętokrzyskim – 1583 zł, w warmińsko-mazurskim – 1588 zł, a w podlaskim – 1594 zł.

Starsze osoby najwyższe emerytury dostają na Śląsku – 2173 zł, kolejne miejsca zajmują Mazowsze – 1813 zł, Dolnośląskie – 1782 zł, Pomorskie – 1746 zł, a Opolskie – 1729 zł. Te różnice w poszczególnych województwach wynikają z rozwoju przemysłu. Dlatego też wciąż na pierwszym miejscu jest Śląsk. Jednak ten region utrzymuje pierwsze miejsce, bo nadal obowiązują utrzymywane sztucznie przez rząd przywileje dla górników.

W najbliższym czasie nie poprawi się sytuacja seniorów. Wprawdzie w ubiegłym roku emerytury wzrosły o 71 zł miesięcznie, ale to była to jedna z najniższych waloryzacji wynoszących zaledwie 4 procent. W tym roku podwyżka też będzie nieznaczna.
Okazuje się jednak, że w Polsce są i tacy emeryci, którzy nie muszą martwić się czy starczy im na żywność i leki. To np. sędziowie Sądu Najwyższego, prokuratorzy oraz wysocy rangą oficerowie policyjni i wojskowi. Ich emerytury sięgają nawet ponad 10 tys. zł miesięcznie.

Mariusz Andres

6
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
realistadziadek Franekkarwowskiwereśniak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
dziadek Franek
Gość
dziadek Franek

a,czemu PO ma mi pomagać ?-czekam na wiosnę i mam zamiar polepszyć przyrost naturalny.wprawdzie babka umarła ale dookoła duzo młodych co chłopy za granicą tyrają a,wiosna ma swoje prawa.Już kilka razy się załapałem co prawda narazie na rentę bo mam taką dosyć ,dosyć.Tak mi chodzi po łbie rozdziewiczyć tą Pawłowicz a,moze i potomstwo z nią wydać i tu jak widzisz ciagnie mnie w Pisy

karwowski
Gość
karwowski

Gdy PiS i Pan Kaczyński dojdzie do władzy to odbierze temu wstretnemu Śląskowi i dorzuci tu nam, na Podkarpacie.
Bo tam głosują na Tuska a my na Pana Kaczyńskiego i
Panią Hrynkiewicz

dziadek Franek
Gość
dziadek Franek

pod warunkiem że Pan z traumy wyjdzie bo trzyma go oj trzyma i jeszcze te fobie brzoza ,skrzydło,trotyl.Jak to ma być na poważnie to trzeba go z tego wyciagnać-ale czy się da?

wereśniak
Gość
wereśniak

juz dawno Śląsk powinien być odłaczony od Polski. Dokąd będziemy do nich dokładać ?
Mamy Solinę/ prąd/ i Tarnobrzeg /siarka/ w Nowej Debie produkujemy broń chemiczną
a w Nosówce wydobywamy ropę, bobrów tyle, ze gdyby je wypuscić z podkarpacia to zniszczyły by cała Polskę !

dziadek Franek
Gość
dziadek Franek

zapomniałeś o pchłach,wszach ,świerzbie i innych żyjątkach,Jak tylko błyśnie wiosna otwierać chałupy,iskać się na powietrzu niech idzie w Polskę to co przezimowało na podkarpaciu a,kobitki niech też bobry powystawiają niech przewieje i osuszy po zimie ,futra wyczesać,mendy przegonić bo wiosna tuz ,tuż a,wtedy a,zresztą każdy to czuje bo Polska jak nigdy potrzebuje dzieci

realista
Gość
realista

Widać z czym Ty dziadku masz problemy.Współczuję, ale nie sądź wg siebie innych. Rozumiem , że razem przyjemniej byłoby Ci się iskać. Może ci z PO pomogą Ci? A dzieciom rzeczywiście w Twoich warunkach nie żyłoby się komfortowo. A szkoda, bo rzeczywiście „(…) Polska jak nigdy potrzebuje dzieci”.