Najniższa krajowa wzrośnie tylko o 100 zł

Donald Tusk na Kancelarię Premiera w przyszłym roku przeznaczy dodatkowo 9 mln zł., ale obywatelom każe zaciskać pasa, bo kryzys. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. KRAJ. Inflacja obecnie wynosi 4 proc., a płaca minimalna brutto wzrośnie tylko o ok. 6 proc.

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie podwyższające wynagrodzenie minimalne o 100 zł. Związkowcy domagali się podniesienia o 176 zł, jednak nie było poparcia w tej kwestii ze strony rządu i pracodawców. W przyszłym roku najniższa krajowa ledwo przekroczy wskaźnik inflacji.

Wyższej pensji, pracujący za najniższą krajową, nie dostaną przez złą kondycję gospodarki i wciąż pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Właśnie tak tłumaczyli się pracodawcy, którzy byli przeciw podniesieniu minimalnego wynagrodzenia. Rząd na ustalenie wysokości płacy minimalnej miał czas do 15 września. W Komisji Trójstronnej nie osiągnięto porozumienia, a był na to czas to 15 lipca.

Od przyszłego roku już nie 1500 zł, a 1600 zł brutto będzie wynosiła najniższa krajowa. Ile wyjdzie na rękę, to zależy od tego, jakie koszty uzyskania przychodu ponosi pracownik, a także czy złożył PIT-2. Będzie to około 1135 zł. Najniższą pensję, jaką w 2013 roku będzie mógł otrzymać pracownik, który rozpoczął swoją pierwszą pracę to 1280 zł brutto, ponieważ taki pracownik musi otrzymywać co najmniej 80 proc. pensji minimalnej.

– Mnie osobiście to nie dotyczy, ale co to za płaca minimalna, kiedy ludzie nie są w stanie się z takiej pensji utrzymać – mówi Natalia z Rzeszowa. – Ledwo żyją od jednej wypłaty do kolejnej.

Podwyżka najniższej krajowej wpłynie też na inne świadczenia. Wzrośnie dodatek do pracy w godzinach nocnych. Od stycznia 2013 roku stawka dodatku wzrośnie do 1,82 zł. Wyższe będą również odprawy, które dostają pracownicy zwalniani grupowo (jeśli przyczyny rozwiązania umowy nie dotyczą pracownika). Wraz z podniesieniem płacy minimalnej wzrośnie też wartość rekompensaty za dyskryminację i mobbing, która nie może być od niej niższa.

Blanka Szlachcińska

do “Najniższa krajowa wzrośnie tylko o 100 zł”

 1. ROMAN

  cały czas poprawiają od 1945 – teraz ta poprawa osiąga apogeum a kiedy osiągnie hypogeum – to ostatni zgasi światło i będzie koniec ?

 2. adrian

  czyzby to byla firma Specjal ?

 3. jk

  Są tacy co nie zarabiają nawet najniższej krajowej.Przykładowo w firmie S…. w Rzeszowie zatrudniają ochroniarzy na umowe zlecenie ze stawką 3,5 zł/h,Czyli netto można zarobić 700 zł za 200 godzin pracy. Co z tego,że nawet najniższa jest podnoszona,skoro pracodawcy zatrudniają na pełnym etacie na umowy śmiciowe nie płacąc nawet tej głodowej najniższej płacy.Ludzie pracują za taki marne grosze,gdyz nawet te pare złotych jest dużo,gdy się nic nie ma.

 4. cc

  Kpiny z ludzi pracy a inflacja realnie to wynosi kilka razy więcej jak podają kto żyje w tym kraju to dobrze wie jak dobrobyt się zrobił w ostatnich latach

 5. mono

  Joanna Kluzik-Rostkowska ma wejść do rządu i zajmować się w resorcie finansów sprawami poprawy warunków materialnych Polaków.

 6. marika

  Donek i Bronek cały czas myślą jak ulżyć doli poczciwego człowieka. To im spędza sen z powiek.
  Dadzą parę groszy więcej. Ale dalej myślą jak Polakom zagwarantować dobrobyt.

 7. mamnick

  Przedsiebiorcy czyt.pracodoawcy w tym kraju żyją w ciemnocie….Pracownik to firma….Jak jest traktowany tak będzie pracować oraz się angażować w obowiązki….Sam mam firmę i coś wiem że jednak można Swoją pazernść ukryć….

 8. mumik

  Ale milionowe nagrody dla rządu są. Ludziom ochłapy płacą, ale żżżżąąądddd daje sobie nagrodę za fatalną kondycję polskiej gospodarki. To jest żąd, a nie rząd!!!

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.