Najnowocześniejszy parking na Podkarpaciu?

Tak będzie wyglądał wielopoziomowy parking w Sanoku. Fot. Archiwum

SANOK. Kierowcy zaparkują pod “zielonym dachem”.

Takiego obiektu prawdopodobnie na Podkarpaciu nigdzie nie ma. Chodzi o wielopoziomowy parking na blisko 100 samochodów w Sanoku. Właśnie zakończyły się prace ziemne przy jego budowie, a inwestycja ma być oddana do użytku kierowcom w maju 2013 roku. Co takiego w parkingu ciekawego? Przede wszystkim tzw. zielony dach, na którym znajdą się średnie i niskie krzewy liściaste i iglaste oraz średniej wielkości drzewa liściaste

Parking będzie miał trzy kondygnacje oraz tzw. zielony dach pełniący funkcję rekreacyjną. Zaletą zielonego dachu jest obniżenie temperatury i wzrost wilgotności powietrza. Zasadzone tam drzewa będą ponadto pochłaniać pyły i gazy, produkować tlen i pochłaniać dwutlenek węgla oraz zatrzymywać wody opadowe.

Powierzchnia zabudowy obiektu wyniesie 1,2 tys. m2, zaś powierzchnia użytkowa 3 tys. m2, a całkowita kubatura ponad 10 tys. m3. Na terenie parkingu powstaną utwardzone chodniki o szerokości 1,5 m oraz winda towarowo-osobowa.

– Na terenie budowy zakończyliśmy już prace ziemne – mówi Mariusz Sander, kierownik robót z firmy Skanska. – Budynek parkingu podzielony jest na cztery niezależne konstrukcyjnie, oddzielone od siebie części. Od strony Placu Św. Michała i od strony hali targowej mamy już gotową główną konstrukcję z żelbetowym stropodachem. W części obiektu położonej najbliżej ogródka jordanowskiego w ostatnich dniach zabetonowaliśmy stropy nad parterem. Na najniższych kondygnacjach parkingu zbroimy żelbetowe posadzki, a wokół zrealizowanych już części obiektu prowadzimy prace związane z zagospodarowaniem terenu. Roboty żelbetowe zamierzamy ukończyć do połowy grudnia  – dodaje Sander.

ga

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o