Najnowocześniejszy w Europie recykling szkła działa na Podkarpaciu. ZDJĘCIA

Sortownia w Pełkiniach oparta jest na najnowocześniejszych technologiach i ma największe zdolności produkcyjne w Polsce. Fot. Arkadiusz Rogowski

JAROSŁAW. Krynicki Recykling S.A. otworzył w Pełkiniach zakład sortowania i uzdatniania szkła. Kosztował 50 mln zł.

We wtorek ,6 listopada, w Pełkiniach (pow. jarosławski) oficjalnie otwarto najnowszy zakład sortowania i uzdatniania stłuczki szklanej. Krynicki Recykling SA wyposażony jest w innowacyjne technologie separacji szkła w zależności od ich koloru, w tym szkła o granulacji poniżej 10 mm. To największe przedsięwzięcie sektora prywatnego w zakresie ochrony środowiska nie tylko na Podkarpaciu, ale też w całym kraju.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Całość inwestycji, dzięki której zatrudnienie znalazło prawie 90 osób, kosztowała 50 mln zł, z czego 20 mln zł to środki z Unii Europejskiej. – Nasz zakład pozwala otrzymać stłuczkę o parametrach niedostępnych dla konkurencji – chwali się prezes Zarządu Krynicki Recykling S.A. Adam Krynicki. – Jesteśmy w stanie sprzedać każdą ilość do hut szkła, dla których ten surowiec jest bardzo atrakcyjny – dodaje. Głównym odbiorcą szkła z Pełkiń będzie huta szkła w Jarosławiu. Prezes firmy nie ukrywa, że właśnie to było decydujące dla lokalizacji nowego zakładu.

Jak tłumaczy Krynicki, rynek ten nie jest zagrożony kryzysem, bo w hutach zdecydowanie brakuje surowców. Szansą na zmianę tej sytuacji byłyby zmiany w prawie. – Bardzo liczymy na wzrost selektywnej zbiórki i nowe regulacje prawne w tym obszarze. Szkło powinno znajdować się nie w lasach czy przydrożnych rowach, lecz w sortowniach takich jak nasza – mówi prezes. Do zakładu w Pełkiniach trafiać będzie szkło zbierane na obszarze od Warszawy na południe.

Z uzdatnianej stłuczki szklanej wytwarza się wszelkiego rodzaju opakowania szklane wykorzystywane w polskim i w zagranicznym przemyśle spożywczym. Zakład w Pełkiniach nie jest pierwszą tego typu inwestycją spółki. Od 2 lat w Wyszkowie (woj. mazowiecki) działa linia do uzdatniania szkła pozwalająca przetwarzać rocznie 110 tys. ton stłuczki. Ten w Pełkiniach posiada jednak o 30 proc. większe zdolności produkcyjne.

Arkadiusz Rogowski

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o