Najpierw parking, później klasztorne ogrody

Trwają ostatnie prace i pod koniec roku przy klasztorze ojców Bernardynów gotowy będzie ogólnodostępny płatny parking na 150 aut, a później otwarte zostaną klasztorne ogrody. Fot. Paweł Bialic

RZESZÓW. Dworzec z busami nadal będzie funkcjonował przy bazylice.

Pod koniec roku w centrum Rzeszowa przybędzie nowy płatny parking. Będzie zlokalizowany między bazyliką o.o. bernardynów, a Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim i pomnikiem Walk Rewolucyjnych. Trochę później otwarte zostaną klasztorne ogrody, gdzie zasadzonych zostanie kilka tysięcy krzewów.

Koszt inwestycji to 30 mln zł i kwota ta została pokryta że środków unijnych. Prawie skończony został już zadaszony ogólnodostępny parking na 150 aut. Z tych samych funduszy sfinansowana będzie budowa północnej części klasztoru. Te przedsięwzięcia mają być gotowe w grudniu 2012 roku. Później zaś otwarte zostaną klasztorne ogrody.

Na razie zakończono izolację podłoża ogrodu, który będzie równocześnie stropem parkingu. Rozpoczęto budowę alejek i przygotowano ziemię pod nasadzenia zieleni. Obecnie układna jest kostka i przy pomniku budowane jest nowe ogrodzenie. Ojcowie bernardyni omawiają z firmą ogrodniczą zakres nasadzeń. Jednak, jak mówi ojciec Rafał Jan Klimas, proboszcz parafii, w której stoi bazylika, o tym kiedy zostaną  posadzone wszystkie krzewy zdecyduje pogoda. Część z nich może być zasadzona jeszcze w tym roku, reszta na wiosnę 2013 roku.

-  Przy bazylice nadal będą zatrzymywać się busy, które stamtąd będą wozić pasażerów – poinformował nas ojciec Rafał Jan Klimas, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w której jest klasztor o.o. Bernardynów. – W banku dostaliśmy kredyt i pieniądze wydamy na wybudowanie wiat przystankowych z prawdziwego zdarzenia. Jednak dworzec z busami będzie  trochę dalej niż teraz, bo przystanki cofniemy od klasztoru. Zajmie też on większą powierzchnię niż obecnie.

Jak dodał o. Rafał, również z kredytu pokryte zostaną koszty budowy zadaszonego płatnego parkingu na 150 samochodów. Za uzyskane w ten sposób pieniądze będzie można spłacić bankową pożyczkę.

Mariusz Andres

do “Najpierw parking, później klasztorne ogrody”

 1. spowiednik

  przy wjeździe będzie stać ojczulek z tacą ?

 2. polaczek

  księżulkowie wydoili z UNII Europiejskiej 30 mln trochę na parking trochę na swoje potrzeby żeby teraz pobierać haracz od kierowców niech zyje polska za 30 mln obywatel rzeszowa zyska kilkaset krzaków w środku miasta rewelacja ten kraj to totalna destrukcja długo tak nie pociągnie daje słowo

  • K.Bimbała

   A rusz polaczek mózgownicą i przypomnij sobie ile naobiecywał TUSK, Buzek i Lewandowski na lata 2014 -2020 , co z tego wynika (miało być 300 mld , będzie friko) !. Pozostaje ci więc grzecznie przeprosić o. Bernardynów za swoje wypociny i podziękować im , ze jak kiedyś po zabraniu im własnych ogrodów , teraz zrobili coś ładnego i pożytecznego dla Miasta w przeciwieństwie do wielu malkontentów.

 3. bezrobotny

  platne platne i to nie co laska tylko konkretnie, juz oni ogrody pociagneli pod dotacje a parking na chwale zarobku

  • realista

   Bezrobotny też powinien wykazać się myśleniem i sensem tego co mówi, a nie powtarzać jak szczekaczka pewnych sloganów. Wszak czasu Ci na pewno nie brakuje. Zamiast sączyć jad lepiej pomódl się o pracę.

 4. emeryt

  A przeciez wedlug zastrzerzen EU nie wolno uzywac kasy z Uni na inwestycje dajace dochod.
  No to w koncu te miejsca parkingowe za Unijna kase sa platne czy za darmo ?

 5. Bramkarz

  Ty Pijus nie wycieraj se gęby tylko poczytaj trochę historię Przepraszam zapomniałem że jesteś z poza Rzeszowa i obca Ci jego historia

 6. ojciec Pijus

  Alleluja i do kasy!

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.