Najstarszy mercedes w Polsce

Mercedes Aleksandra Ratajczaka skończy w tym roku 45 lat. To właśnie model W110, czyli „skrzydlak” wygrał konkurs na najstarszego Mercedesa, należącego od nowości do jednego, polskiego właściciela.

W ubiegłym roku firma Mercedes-Benz Polska ogłosiła konkurs na najstarszego mercedesa należącego od nowości do jednego, polskiego właściciela. Konkurs ten spotkał się z dużym zainteresowaniem, a liczba zgłoszeń przeszła najśmielsze oczekiwania organizatora. Okazało się, że w latach 60. i 70., czyli w okresie głębokiego socjalizmu, dziesiątki Polaków różnych profesji kupowały Mercedesy bezpośrednio z fabryki w Stuttgarcie. Łącznie nadesłano prawie setkę zgłoszeń, ale warunki konkursu, czyli posiadania od nowości Mercedesa starszego niż 25 lat, spełniło 40 osób.

Konkurs wygrał mercedes W110 200D (55 KM) z 1966 roku, w lakierze “Ocean blue”, który przejechał 300 tys. km. Właścicielem jest Aleksander Ratajczak, emerytowany profesor chemii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W 1966 roku polski docent chemii pracował na University of California w Los Angeles. Po dwóch latach pobytu w USA, przed powrotem do Kraju, zamówił auto u dealera Mercedesa w Hollywood. Odebrał je już w Europie, w fabryce w Sindelfingen. – Wiedziałem już wtedy, że Mercedes to auto niezawodne, oszczędne w eksploatacji i oferujące doskonałą jakość. Jako że różnica w cenie paliwa była trzykrotnie niższa na korzyść diesla, wybrałem silnik wysokoprężny. Po przyjeździe do Polski auto robiło niesamowite wrażenie. Wzbudzało podziw, ale też narobiło mi sporo wrogów. – mówi prof. Ratajczak.

W nagrodę za zwycięstwo w konkursie Mercedes-Benz Polska zaoferował p. Ratajczakowi zaproszenie do Stuttgartu i zwiedzanie fabryki Mercedesa w Sindelfingen, najnowszego mercedesa klasy E do dyspozycji przez rok z kierowcą oraz doprowadzenie W110 200D do stanu wskazanego przez właściciela.

Grzegorz Burda

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments