Najważniejsza jest jakość autostrady

RZESZÓW. W nowoczesnym laboratorium drogowym kontrolowana jest jakość dróg budowanych na Podkarpaciu

Kontrolują wszystko i na każdym etapie budowy. Przed rozpoczęciem prac sprawdzana jest nośność gruntu, jakość sprowadzanych materiałów i receptury betonu. W trakcie budowy kontrolowana jest zgodność robót z technologią i wytrzymałość konstrukcji. Gdy autostrada będzie gotowa, laboranci zbadają równość i wytrzymałość jezdni, a także oznakowanie.

W trzech laboratoriach drogowych na Podkarpaciu pracuje obecnie 24 laborantów, a wkrótce ma ich być 40. Całością zarządza Halina Stokłosa, zastępca dyrektora rzeszowskiego oddziału GDDKiA ds. technologii.

– Oprócz stacjonarnego laboratorium w Rzeszowie uruchamiamy właśnie dwa laboratoria polowe, w Rudnej Malej i w Jankowicach koło Jarosławia – mówi Halina Stokłosa. – Zlokalizowane zostały na placach budów, przy realizowanych inwestycjach. To ułatwia i przyspiesza badania poszczególnych elementów budowanych dróg oraz obiektów inżynieryjnych.

Badane są między innymi: zagęszczenie gruntu, jego nośność równość podłoża, parametry mieszanek betonowych i mas bitumicznych i wytrzymałość stwardniałego betonu. Takie kontrole rzeszowskie laboratorium prowadzi od lat, na realizowanych dotąd inwestycjach. Jednak teraz Podkarpacie stało się olbrzymim placem drogowych budów – największym w Polsce. Liczba badań jakości budowanych dróg rośnie wielokrotnie. Zbudowane laboratoria polowe pozwolą zadbać o najwyższa jakość podkarpackiej autostrady i „ekspresówki”.

Krzysztof Rokosz

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments