Najważniejsze miejskie inwestycje drogowe przesunięte

Na estakadę, tunel, albo na jedno i drugie na rondzie Dmowskiego będziemy musieli poczekać. Dopiero na lata 2021-22 zostały zapisane pieniądze (17 mln zł) na realizację planów, za które zapłaciliśmy 120 tys. zł... w tym roku. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Na obwodnicę północną, wiadukt łączący ul. Wyspiańskiego z ul. Hoffmanowej i przebudowę ronda Dmowskiego będziemy musieli jeszcze długo poczekać.

– Najważniejsze inwestycje, czyli budowa tzw. obwodnicy północnej, wiaduktu łączącego ul. Wyspiańskiego z ul. Hoffmanowej (lub z ul. Pułaskiego) i przebudowa ronda Dmowskiego, które poprawią komunikację w mieście, zostały przesunięte w czasie – oburzają się rzeszowscy radni PO i PiS po analizie Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Rzeszowa (WPF). – Takie są realia – mówi Janina Filipek, skarbnik miasta.

Zdaniem wiceprezydenta Rzeszowa, Marka Ustrobińskiego, inwestycje te zostały przesunięte, ponieważ miasto nie ma teraz możliwości na ich realizację.

– Ogłoszenie przetargu na budowę obwodnicy północnej (połączenie ul. Załęskiej z ul. Lubelską wraz z budową mostu nad Wisłokiem – przyp. red) miało nastąpić najpierw na wiosnę, a potem, na jesień. Teraz mówi się o przesunięciu inwestycji aż o kilka lat – zauważa Robert Kultys. A radni PO pytają o połączenie ul. Wyspiańskiego z ul. Hoffmanowej.

Kultys: – Ostrzegałem!
Zdaniem Janiny Filipek, skarbnika miasta Rzeszowa, dzięki przesunięciom inwestycji WPF jest bardziej realny. – Gdy rok temu ostrzegałem przed kryzysem, to słyszałem, że będzie dobrze, że będzie miliard w budżecie miasta. Mieliśmy rację, gdy nie chcieliśmy wydawać pieniędzy na kładkę, na fontannę. Teraz nie ma pieniędzy na ważne inwestycje – przypomina Kultys.

Wątpliwości ma także Jacek Kiczek, radny PO. – Nie zgadzam się z tym, że WPF nie pozwala na włączenie przebudowy ronda Dmowskiego. 120 tys. zł zostało w tym roku wydatkowane na opracowanie koncepcji, a nagle dowiadujemy się, że kolejnych pieniędzy nie ma przez następne 15 lat! – mówi. – To nie są żadne fanaberia, a realia. Są określone programy, wskaźniki, do których musimy się stosować – twierdzi Filipek.

Nie wszystko na raz
– Ustaliliśmy kolejność inwestycji. Najważniejsza jest budowa tzw. obwodnicy północnej, na drugim miejscu jest połączenie Wyspiańskiego z Hoffmanowej, a dopiero na trzecim rondo Dmowskiego, bo uznaliśmy, że na jego przebudowę na razie nas nie stać – wyjaśnia Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.

Dodajmy, że radnym PO udało się już zabezpieczyć w WPF m.in. 60 mln zł na budowę wiaduktu łączącego Wyspiańskiego z Hoffmanowej.

***
Nieważne, czy realne, czy nie, ważne, żeby w ogóle mówić. A w ratusz mówi się o wielu inwestycjach. Szkoda tylko, że znikoma cześć istotnych rozwiązań zostaje rzeczywiście wprowadzona w życie.

Ewelina Nawrot

13
Dodaj komentarz

avatar
12 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
mieszkaniec Rzeszowamamnickmmmrzeszowiakkasprzak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
mieszkaniec Rzeszowa
Gość
mieszkaniec Rzeszowa

Ja myślę, że to raczej koniec programu Unijnego 2007-2013, teraz pewnie będzie realizowany ten program transportowy. A w międzyczasie się przygotuje dokumentacje zezwolenia na kolejne inwestycje i weźmie kasę z nowego budżetu unijnego 2014-2020. Wszystkiego się nie da upchnąć w jeden cykl.

mamnick
Gość
mamnick

Twórcom Dziadów NARÓD RZESZOWA!!!!!!!!Postawmy łysemu pomnik-Inicjatywa społeczna!

mmm
Gość
mmm

Najważniejsze, że KładkaTadka jest gotowa. Nie ważne, za ile i po co.

rzeszowiak
Gość
rzeszowiak

a skad niby miasto ma wyłozyć 200mln zł na budowę mostu oraz na estakadę która będzie niewiele tańsza, ma zrezygnować z ważnych lub mniej ważnych inwestycji których za tą kaśe mogło by być z 10 ???
Czy wg was miasto ma siezadłuzyc aby piosle znowu szczekali i gadali iż miasto jest sporo zadłużone.

kasprzak
Gość
kasprzak

Jedynie obwodnica północna jest sensownym rozwiązaniem, bo odciąża centrum. Szkoda, że tak późno będzie realizowana. Zobaczymy co się będzie działo przy przebudowie al. wyzwolenia. Bo też zapowiada się kosmos. Nie ma co narzekać, bo w Rzeszowie i tak na prawdę wiele dobrego się buduje.

mozambik
Gość
mozambik

Moze jeszcze kilka wycieczek na kosz podatnika – sugeruję wyspy kanaryjskie albo lazurowe wybrzeże – będzie nas stać na wiecej – skoro darmozjady z ratusza roztrwonili na pierdoły to teraz nie ma na konieczne inwestycje

ROMAN
Gość
ROMAN

no tak -wraca wszystko jak stary bumerang po wykonaniu swojego lotu;
-musimy poczekać/ zostało przesunięte itd.- itp.
– a jak była kasa no to co nawiedzeni robili ?
– tony klajstru wylewali- yomby układali- kładki wymyślali i wodotryski laserowe – kwiatki ,bratki,kolorowe piłki – lampki ,bańki – czyli co zmarnowali „grosz ” czy nie ?

ABC
Gość
ABC

Nikt Wam tyle nie wykona ile obieca Ferenc!

tomek
Gość
tomek

szlachta albo janowski?..żeby to było takie proste !! musza jeszcze ludzie ich wybrac…

jadwiga
Gość
jadwiga

Na pewno lepszy będzie Szlachta albo Janowski !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

rzeszowiak
Gość
rzeszowiak

Pani Jadwigo ,Pani musi sie leczyć ,pamięta PNI CZASY tych nieudaczników którzy niuc dla miasta nie robili, bo siezwyczajnie na tym nie znali, podobnie będzie z tym cyprysiem, ich miesjce jest w szkole a nie przy władzy !!!!!!!!!!!!!

andrzej
Gość
andrzej

Czas skończyć z tym nieudaczniuctwem ,w ratuszu potrzeba młodszego zdolnego gospodarza,wykrztałconego menadzęra,który by miał na sercu dobro miasta Rzeszowa ,a nie rzadzenie starymi metodami jeszcze za czasów PZPR na pokaz