Najwięcej bezrobotnych od sześciu lat

Nawet jeśli w urzędach pracy pojawiają się oferty pracy, to często wśród bezrobotnych nie ma na nie odpowiednich kandydatów. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. – W końcu grudnia w urzędach pracy zarejestrowanych było 153 807 osób, a pracodawcy zgłosili w tym czasie 2575 wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej.

– Szacunkowa stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w końcu stycznia 2013 roku 14,2 proc. i w porównaniu do grudnia 2012 roku wzrosła o 0,8 punktu procentowego – podaje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. – Wzrost stopy bezrobocia w styczniu 2013 roku w porównaniu do stanu z końca grudnia 2012 roku wystąpił we wszystkich województwach – czytamy dalej.

Na Podkarpaciu liczba bezrobotnych w styczniu br. w porównaniu do stanu z końca grudnia 2012 r. wzrosła o 6 proc. Stopa bezrobocia wynosi szacunkowo 16,3 proc. To najwyższa liczba osób bez pracy, jaką odnotowano w ciągu ostatnich sześciu lat.

– W styczniu, podobnie jak w grudniu, bezrobocie rośnie co roku – wyjaśnia ministerstwo. -Wynika to z wstrzymania prac sezonowych w miesiącach zimowych. Z informacji uzyskanych w urzędach pracy wynika, że tym razem do wzrostu bezrobocia przyczyniły się dodatkowo m.in. rejestracje osób powracających do ewidencji po zakończeniu form aktywnych w grudniu 2012 roku, jak również rejestrujących się po wygaśnięciu umów okresowych z pracodawcami zawartych do końca 2012 roku – tłumaczy.

Kiedy ten wzrost się zatrzyma?
Jacek Męcina, wiceminister pracy i polityki społecznej twierdzi, że bezrobocie zacznie spadać od kwietnia. Ministerstwo liczy, że przedsiębiorcy zainteresują się środkami przekazywanymi w ramach interwencji na rynku pracy i gospodarka zacznie odzyskiwać dynamikę wzrostu. Pytanie o wzrost  bezrobocia zadaliśmy też Monice Zając z Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

– Wszystko zależy od sytuacji ekonomicznej w kraju – mówi. – Jeśli jednak mówimy o nieznacznej poprawie, to wiosną bezrobocie powinno spaść, bo zaczynają się prace sezonowe, głównie w rolnictwie i budownictwie, ale też uruchamiamy środki z funduszu pracy i programu kapitał ludzki – dodaje.

Blanka Szlachcińska

8
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
polak -parobek watykanuhkgrzesiekrzeszowaiakczytelnik Nowin Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
polak -parobek watykanu
Gość
polak -parobek watykanu

To kiedy wojna , bo na pewno będzie………………………..

hk
Gość
hk

PIS prace da wszystkim…………….tylko gdzie????

grzesiek
Gość
grzesiek

ja mam 35 lat, bez pracy obecnie prawie 2 lata. nie ma po prostu a szukam wszedzie. czasem prace dorywcze, a mam dziecko. naszczescie jedno bo wiecej juz bym nie utrzymal. jestem z zachodniej czesci podkarpacia, nie z Rzeszowa. ze wsi. W Rzeszowie pewnie lepiej bo to duze miasto i wiecej pracy a tu kolo debicy to tragedia.
Rewolucja nas chyba tylko ratuje. dosc tej biedy i poniewierki po niemczech czy angli. ja chce mieszkac w polsce i tu pracowac. ty matole co rzadzisz , zobaczysz dlugo nie porzadzisz jak bedzie tak dalej, ludzie nie maja co do chlena wlozyc

rzeszowaiak
Gość
rzeszowaiak

TEraz przyznaje ,że za czasó pisu nie słysząło się o jakiś podwyzkach vat, innych gównach czego to powcy matoły powymyślali, żyło siezdecydowanie wtedy lepiej anizeli teraz. Tusk i reszta tych gadó w tym ten dyslektyk naczelny pajac powinni pójść pod Trybunał Stanu za współprace z ruskimi w zwiążku z katastrową w smoleńsku !!!! Tego chciał gen Petelicki ale był niewygodny bo mówił prawdę i dostał zakaz od wszystkich stacji poprzez ludzi Tuska aby go nie zapraszali ,więc niezależnej tv Trwam występował ,teraz wiadomo czemu nie chcą im dać cyfryzacji, bo mówią prawdę jaki jest ten rząd.

rzeszowaiak
Gość
rzeszowaiak

H….ać taki kraj i tych imbecylów rządzących którzy zniszczyli to co była za czasó tych głupich pisoli tłumacząc siewiecznie kryzysem – a ja siepytam kiedy u nas ku… nie był kryzys od II wojny światowej mamy kryzys !!!!!!!!

czytelnik Nowin
Gość
czytelnik Nowin

Co by to bylo gdyby nagle emigranci wrocili z powrotem na Podkarpacie ?
Trzeba by bylo zarejestrowac jeszcze 250 tysiecy kolejnych bezrobotnych.
To ile by wtedy wynosilo bezrobocie na Podkarpaciu w procentach ?

Ambroży
Gość
Ambroży

Doliczyć do tego emigrację zarobkową z POdkarpacia , otwierać szampan i kroić tort z EURO razem z Tuskiem!.

wiesiek
Gość
wiesiek

I tym Urzędom Pracy jest obojętne czy będziemy pracować czy nie. Kwalifikacje urzędnicy mają takie że ja konsetwator elektryk z budowlanego zakładu odszedłem na bezrobocie 9 miesięcy nie mogli mi znaleźć pracy a miałem napisany zawód KONSERWATOR BUDOWLI. Jak ktoś w świecie zna kogoś co ma podobny zawód do lub pracował jako konserwatora budowli nich się pokaże opisze w SN.