Najwięcej piją panny i rozwodnicy

Wśród kobiet najwięcej piją panny. Jednak tutaj zwraca też uwagę rosnąca grupa kobiet popadających w alkoholowe tarapaty z samotności. Fot> Archiwum
Wśród kobiet najwięcej piją panny. Jednak tutaj zwraca też uwagę rosnąca grupa kobiet popadających w alkoholowe tarapaty z powodu samotności. Fot. Archiwum

PODKARPACIE. Co piąty dorosły mieszkaniec naszego regionu ma problemy z alkoholem. Drastycznie rośnie liczba nieletnich sięgających po alkohol.

Pijemy coraz mniej? Tylko pozornie. W Polsce rośnie spożycie alkoholu. Nic dziwnego, bo pije 8 na 10 dorosłych osób. Mało tego, drastycznie rośnie liczba nieletnich sięgających po alkohol. Okazuje się ,że statystycznie każdy z nas wypija rocznie napoje wyskokowe w ilości równej 9 litrom czystego spirytusu.

80 procent dorosłych Polaków to osoby częściej bądź rzadziej spożywające alkohol. Wśród nich 12 procent (około 3 miliony osób) piją szkodliwie i mają problem z alkoholem. Oznacza to, że 12 – 15 procent dorosłych Polaków ma problem z piciem. W rozbiciu na płeć dominują mężczyźni. Problemy alkoholowe dotykają co piątego.

Kobiet borykających się z alkoholem jest mniej. Jednak liczba ich stale rośnie i będzie rosła, bo coraz więcej nieletnich dziewcząt sięga po procenty i pije na równi z chłopcami. 65,8 procent 15-latków pije alkohol przynajmniej raz w miesiącu. Dwóch na pięciu 15-letnich chłopców przynajmniej raz się upiło w ciągu ostatniego miesiąca. W przypadku 15-letnich dziewczyn w ciągu ostatnich 30 dniu upiła się co piąta.

W grupie 17-latków według statystyk upił się w ciągu ostatnich 30 dni co drugi chłopak i co trzecia dziewczyna. – Obserwujemy duże obniżenie wieku inicjacji alkoholowej – mówi dr Tadeusz Boratyn, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień.

Wciąż jednak najwięcej osób uzależnionych to mężczyźni w wieku średnim. – Coraz więcej zgłasza się do nas kobiet – mówi Tadeusz Baratyn. – Przybywa też, zwłaszcza wśród młodzieży, przypadków mieszanych uzależnień, tj. np. od alkoholu i od narkotyków.

Wśród mężczyzn pijących i mających problem z alkoholem najwięcej jest starych rozwodników. Zazwyczaj są to osoby bezrobotne i słabo wykształcone. Terapeuci z AA zwracają jednak uwagę, że to tylko stereotyp. Często dobrze sytuowani alkoholicy po prostu lepiej się maskują i ich nałóg jest bardziej akceptowalny.

Wśród kobiet najwięcej piją panny. Jednak tutaj zwraca też uwagę rosnąca grupa kobiet popadających w alkoholowe tarapaty z samotności. Są to często przedstawicielki płci pięknej robiące karierę, singielki, które alkoholem zapijają pustkę w życiu osobistym. Druga duża grupa pijących kobiet to „eurowdowy”, czyli kobiety, których mężowie wyjechali za granicę za chlebem, a one pozostały w kraju.

Zmienia się też struktura naszego spożycia. Z biegiem lat piwo zaczyna wypierać inne trunki. Jeszcze 15 lat temu piwo nie stanowiło połowy pitego w Polsce alkoholu. Dziś przeciętnie pijemy go 94 litry na głowę rocznie, co stanowi prawie 60 procent spożycia alkoholu w naszym kraju.

Artur Getler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jasiek z Byczej Woli
jasiek z Byczej Woli
7 lat temu

a,jak tu nie chlać-władza ,bryndza w kościele bryndza w kraju byle co i byle jak to przynajmniej kazdy z nas może mieć chwile przyjemności a, jeszcze jak napatoczy się sąsiadka to mam nawet dwa w jednym

ania
ania
7 lat temu

Panny piją a potem Downy rodzą .Za picie prędzej czy później trzeba zapłacić ale tego w głupawych reklamach wam tego nie powiedzą

ROMAN
ROMAN
7 lat temu

no tak; w starożytnej Grecji pili / w Średniowieczu w klasztorach ważyli piwo i produkowali wino – ktoś to pił / w nowożytnej europie w okresie kolonialnym doszedł rum i gin / szlachta chlała w żydowskich karczmach i szynkach aż doprowadziła razem z zapijaczoną i przekupną magnaterią do rozbiorów / w PRL-u ludzie władzy pili i robotnicy też – więc Panie redaktorze dlaczego się Pan dziwi – rozwodnicy piją może z rozpaczy jak im trzeźwy łeb zaczął prawidłowo pracować i szare komórki pomyślały co ten pijak zrobił najlepszego – no a panny też piją bo może myślały że spotkają pięknego… Czytaj więcej »

olo
olo
7 lat temu

dno butelki dokładnie.

Zomowiec
Zomowiec
7 lat temu

Artykuł DNO!