Największe zmiany w miejskiej komunikacji od ponad 20 lat

Od 1 września obowiązywać będzie nowy rozkład jazdy MKS w Sanoku. Fot. UM Sanok

SANOK. Od soboty będzie obowiązywał jeden bilet, który pozwoli podróżować wieloma liniami autobusowymi w ciągu 30 minut.

Już 1 września Urząd Miasta w Sanoku i Sanockie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej wprowadzają nowy rozkład jazdy miejskiej komunikacji samochodowej. Towarzyszyć temu będzie zupełnie nowy układ linii autobusowych. Tak wielkich zmian w mieście nie było od schyłku lat 80-tych ubiegłego wieku.

– Takie zmiany są koniecznością. Z roku na rok zmniejsza się ilość osób korzystających z sanockiej komunikacji miejskiej, rosną koszty jej funkcjonowania. Miasto musi pokrywać straty, które generuje miejska komunikacja samochodowa. W zeszłym roku była to kwota 1,5 mln zł, której nie da się wyrównać niewielkimi podwyżkami cen biletów – wyjaśnia Agnieszka Frączek, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Sanoku.

Od września zmniejszy się ilość linii autobusowych, których obecnie będzie 7, rozplanowanych w jasny i klarowny sposób. Do tej pory funkcjonowało 10 podstawowych linii i kilka wariantowych oraz sezonowych. Również przygotowane rozkłady jazdy będą czytelne dla mieszkańców.

Autobusy mają dotrzeć na wszystkie osiedla
– Owszem, zostały zlikwidowane niektóre najmniej uczęszczane kursy, jednak zapewniam, że będziemy się starali utrzymać dostępność komunikacyjną na niezmienionym poziomie, aby autobusy docierały na wszystkie osiedla i obsługiwały uczęszczane przez mieszkańców miejsca – zapewnia Ziemowit Borowczak, zastępca burmistrza Sanoka. – Będziemy prowadzić stałą obserwację sieci komunikacyjnej. W newralgicznych przypadkach będziemy reagować natychmiast, zaś pierwsza gruntowna analiza funkcjonowania nowego rozkładu i nowych linii, nastąpi do końca listopada, aby od 1 grudnia wprowadzić pierwsze korekty, jeśli oczywiście zajdzie taka potrzeba. Takie korekty będą wprowadzane co 3 miesiące i mamy nadzieję, że w ciągu roku rozkład nam “okrzepnie” – dodaje wiceburmistrz.

Miasto wprowadzi bilet jednorazowy
Miasto nie zapomina również o osobach, które będą musiały przesiadać się w drodze do zamierzonego celu. Wprowadzony zostanie bilet jednorazowy, który uprawni do korzystania z kilku linii autobusowych w ciągu 30 minut od skasowania.

Drukowane obecnie rozkłady jazdy zostaną wywieszone na przystankach autobusowych przed 1 września. Nowy układ linii miejskiej komunikacji w Sanoku oraz rozkłady jazdy są również dostępne pod adresem internetowym: http://www.sanok.pl/?c=mdTresc-cmPokaz-480.

Grzegorz Anton

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments