Największy transportowy samolot świata wyląduje w Rzeszowie

Kadłub rusłana kryje olbrzymią ładownię o wymiarach wielkiej hali magazynowej. Fot. Archiwum EPRZ Spotters

RZESZÓW. Podniebny olbrzym waży 177 ton, lata z prędkością 863 km/h i bez międzylądowania może pokonać ponad 20 tys. km. W poniedziałek po południu ma na rzeszowskim lotnisku ma wylądować An-124-100, największy regularnie używany samolot transportowy na świecie. Olbrzym będzie rozładowywany przez noc i ma odlecieć we wtorek rano.

Dokładna godzina przylotu Rusłana będzie znana dopiero na około 4 godziny przed jego lądowaniem. Nie jest to bowiem regularny lot rozkładowy i plan lotu ulega modyfikacjom do ostatniej chwili. Zależy nie tylko od tak zwanych slotów, czyli zgód służb kierowania lotami na przelot, ale także między innymi od terminu dostawy i załadunku towaru. Dokładną godzinę przylotu podamy więc w poniedziałek po południu na naszej stronie internetowej supernowsci24.pl. Będzie dość czasu, by dojechać do Jasionki i na żywo obejrzeć olbrzyma, a warto.

An-124-100 jest cywilną wersją ciężkiego strategicznego transportowca. Rusłan został skonstruowany w radzieckim biurze konstrukcyjnym Antonowa na początku lat 80. ubiegłego wieku. Prototyp oblatano w grudniu 1982 r. Oficjalnie został publicznie zaprezentowany dopiero 26 maja 1985 r. podczas paryskiego Air Show. Był wówczas największym produkowanym samolotem na świecie.

Później skonstruowano jeszcze An-225 mrija, który jest wersją rozwojową rusłana. Jednak wyprodukowano tylko jeden egzemplarz mriji, a budowy drugiego nigdy nie dokończono. W kwietniu 2005 r. tytuł największego samolotu świata odebrał rusłanowi airbus A-380.

Do końca 2007 r. wyprodukowano 55 egzemplarzy An-124, w tym 25 w wersji wojskowej, które są używane przez siły powietrzne Rosji. Cywilne rusłany latają w rosyjskich liniach cargo: Volga-Dnepr (10 szt.) i Polet Airlines (8 szt.). Siedem takich samolotów eksploatują ukraińskie Antonow Airlines, po dwa Bułgaria i Libia, a jeden Rusłan lata w barwach Maximus Air Cargo Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Obecnie Rosja przygotowuje wznowienie produkcji rusłana. Siły powietrzne Federacji Rosyjskiej i cywilne linie czarterowe Volga-Dnepr zamówiły po 20 takich samolotów. Zmodyfikowane rusłany mają zostać dostarczone odbiorcom do 2020 r.

Efektownie wygląda załadunek i rozładunek olbrzymiego transportowca. Do tej operacji unoszona jest część dziobowa samolotu wraz z kokpitem i otwiera się wrota w części ogonowej. W ten sposób powstaje dostęp z dwóch stron do olbrzymiej ładowni o długości 36,5 m, szerokości 6,4 m i wysokości 4,4 m. Załadunek i rozładunek umożliwiają dwie suwnice o łącznej nośności 20 ton. Czterokołowe podwozie przednie można częściowo wciągnąć przy załadunku. Dzięki temu przednia część samolotu obniża się, co umożliwia pojazdom wjechanie do ładowni wprost z płyty lotniska.

An-124-100 w liczbach

Rozpiętość – 73,3 m

Długość – 69,1 m

Wysokość – 20,8 m

Powierzchnia nośna – 628 m

Masa własna – 177 t

Ładowność – 120 t (wersja cywilna)

- 150 t (wersja wojskowa)

Zapas paliwa – 287 tys. l

Prędkość maks. – 863 km/godz.

Pułap – 12 km

Zasięg – 16,5 tys. km

Rekordy rusłana

Osiągnięcie pułapu 10 tys. 750 m z ładunkiem 171 ton 219 kg

Przelot bez międzylądowania na trasie 20 tys. 150 km w ciągu 25,5 godziny

Najcięższy pojedynczy ładunek – 135,2 t

Krzysztof Rokosz

 

 

 

do “Największy transportowy samolot świata wyląduje w Rzeszowie”

 1. szymon

  szkoda że nie mogę zobaczyć Ar-124-100 ponieważ rodzice nie chcą mnie tam zabrać do Rzeszowa.

 2. bart

  Według najnowszych informacji, które uzyskaliśmy – Rusłan, czyli drugi co do wielkości samolot transportowy na świecie około godz. 16:30 wyląduje na lotnisku w Jasionce.

 3. juziik

  Ciekawe kiedy bedzie cos wiadomo… mialo byc 4h przed ladowaniem i nic nie pisza… prawdopodobnie o 14 ale czy to pewna inf?

 4. kaska

  info od straznika z jasionki z ostatniej chwili:
  planowo na 14 przylot… są opoznienia, nie wiadomo o ktorej bedzie, ale na lotnisku bedzie do jutra i mozna go zobaczyc pozniej… w tej chwili pada deszcz na lotnisku

 5. Dawid

  A ktoś może się orientuje, skąd dokładnie ten samolot ma przylecieć?

 6. Spikeee

  i jak wiadomo juz wiadomo dokladna godzine przylotu??z gory dziekuje za odpowiedz…

 7. strzała

  ma ktoś dokładne informacje o godzinie przylotu bo niby pisali że podadzą na głownej stronie a tu dalej nic

 8. TOM

  ja słyszałem ze o 14:00 ale jeszcze nie wiadomo

 9. lufres

  podobno samolot wyląduje około godziny 15 30

 10. banieczka

  Musi lądować w Rzeszowie bo w Mielcu tak rządzą, że zniszczyli lotnisko. Dzielą na działki i systematycznie wyprzedają.

 11. leon

  Czyli przyleci po 3szt Black Hawka, szkoda że po polskim niebie takie maszyny nie nie latają.

 12. aa

  Podajcie godzinę przylotu.

 13. ding dong

  Ludzie, bez zbędnych dywagacji! Samolot przylatuje ze wschodu po 3 śmigłowce dostarczone do nas z Mielca, jak zostaną załadowane, odleci z nimi do ich miejsca docelowego – Arabii Saudyjskiej.
  Planowany przylot (wg informacji zamawiającego) jutro ok. 13, odlot ok. 11 we wtorek.

 14. Dawid

  Nie wiadomo. Ale chetnie pojade obejrzeć ten samolot :D

 15. Leon

  A co takiego ma ten samolot dostarczyć do Jasionki?

 16. pryszczaty

  Niewiem, ile w tym prawdy-ale podobno samolot został zamówiony w celu oczyszczenia podkarpacia definitywnie i raz na zawsze z zalegającego tutaj moheru.Podobno możliwe jest zrobienie nawet kilku kursów.Jedni mówią iż miejscem docelowym może być Sybir .

 17. karol

  bede tam w poniedziałek :))

 18. ja

  Widziałem ten samolot na lotnisku w Burgas, jest duży ale wbrew pozorom nie tak ogromny jakby sie wydawał. Wielkość dopiero można zobaczyć na tle innych maszyn.

 19. ding dong

  Byle do poniedziałku! :)

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.