Nakłady na zdrowie powinny wynieść 6 proc. PKB

– Nie ma dziś tak ważnej rzeczy dla Polaków, jak bezpieczeństwo i ochrona zdrowia – mówili członkowie PO na poniedziałkowej konferencji prasowej. Fot. Wit Hadło

– Dla nikogo nie ma ważniejszej sprawy niż życie i zdrowie obywateli, dlatego przed miesiącem zwróciliśmy się do pani wojewody z prośbą o zwołanie okrągłego stołu. Pani wojewoda stwierdziła, że to dobry pomysł, tylko że odkłada to na czas po pandemii – poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej PO Zdzisław Gawlik.

W opublikowanej przez podkarpacką PO odpowiedzi przysłanej przez wojewodę czytamy, że „sytuacja epidemiologiczna nie sprzyja proponowanej formie dialogu. (…) powinniśmy do niej wrócić, gdy stan epidemii wirusem SARS-CoV-2 nie będzie zagrażał zdrowiu jego uczestników.”
– Chyba nikt nie wie – oprócz polityków PiS – którzy w zależności od pory roku ogłaszają koniec pandemii, kiedy ona się skończy. Ponawiamy więc prośbę, by nie skrywać tej potrzebnej dyskusji na temat podkarpackiej służby zdrowia za kotarą COVID-19, ale podjąć rozmowy – zaapelował Zdzisław Gawlik, szef podkarpackich struktur PO.
– W czasie pandemii nie ma rzeczy ważniejszej, niż ochrona zdrowia – wtórowała mu Krystyna Skowrońska. – W 2018 r. wprowadzono sieci szpitali. Miało to być panaceum na długi szpitali. Ale od 2015 r. wzrosły o 5 mld zł i wynoszą już przeszło 15 mld zł. Ustawa o sieci szpitali nie udała się – skwitowała posłanka PO. Stwierdziła, że problemy widać w lecznicach w całej Polsce, również w placówkach wojewódzkich na Podkarpaciu. – To samorządy muszą pokrywać straty szpitali – mówiła Krystyna Skowrońska.
Czego chce opozycja? – Nasza propozycja to aby nakłady na ochronę zdrowia wyniosły 6 proc. PKB. Chcielibyśmy, jak inne kraje europejskie, z roku na rok podnosić nakłady na ochronę zdrowia. Rządzący mówią, że pieniędzy jest więcej, ale… z naszych składek. Sami nie dokładają. Dali na telewizję publiczną 2 mld zł, a wnioski do projektu budżetu, by na ochronę zdrowia przeznaczyć 4 mld zł więcej, zostały wyrzucone do kosza – podkreśliła posłanka. – Nie może być tak, że rządzący mówią, iż nakłady na ochronę zdrowia wyniosą 6 proc. My chcemy, żeby rzeczywiście tyle wyniosły – podkreśliła.
Posłanka PO zauważyła również, że w okresie pandemii o służbie zdrowia powinno się rozmawiać z samorządami, bo to one poniosły koszty strat oraz inwestycji.

wk

5 60 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
17 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
maniek
maniek
1 miesiąc temu

Nikt ci tyle nie da co PełO obieca. Ktoś jeszcze słucha tych platfusowych kłamstw?

Pompo
Pompo
1 miesiąc temu

Jak chcesz marginalizacji Podkarpacia to głosujesz na totalitarny PiS
Jak chcesz rozwoju Podkarpacia to głosujesz na totalną oPOzycję

images.jpeg-2.jpg
bloger
bloger
1 miesiąc temu
Reply to  Pompo

mówilem ci ,żebyś nie palił tego gówna

Kibic
Kibic
1 miesiąc temu

Platfusy zawsze dają pieniądze gdy nie są przy korycie, gdy się tam znajdą nagle zapominają o wszystkim.

Pompo
Pompo
1 miesiąc temu
Reply to  Kibic

PO dawało naprawdę potrzebującym.
PiS okrada potrzebujących żeby dać patologi

7c6f28bec4baa8c052fec25e978b9130.jpg
Pompo
Pompo
1 miesiąc temu

Chcecie okradania Polski to głosujcie na PiS.
Chcecie Polski w której jak chce Ci się pracować to masz kasę a jak nie to jej nie masz to głosuj na PO

EAUad4ZWsAAxLgi.jpg
RED
RED
1 miesiąc temu
Reply to  Pompo

Rozumiem że wedłóg Ciebie marszałek Sejmu który reprezentuje państwo dojeżdżać ma np. do Rzeszowa, Opola… czy rowerem z Warszawy czy tłuc się 8h autem żeby taniej wyszło?

cobus
cobus
1 miesiąc temu
Reply to  RED

Borusewicz(PO) samolotem latał do Gdańska z Warszawy psa wyprowadzać!
Tusk(CDU/PO) co weekend latał samolotem ze stolycy do siebie do Sopotu, a pod koniec samoloty LOT robiły za taxówki dla żony córki i zięcia niejakiego Cudnego

boruswitz.jpg
Pompo
Pompo
1 miesiąc temu
Reply to  cobus

Borusewicz latał rejsowymi nie jak rodzina Kuchcińskich rządowymi. Nie kłam ze LOT latał specjalnie po innych bo to nieprawda.

planeta_size-750x513.jpg
stary dziadek
stary dziadek
1 miesiąc temu

Po czym poznać polityka PO że kłamie?
-otwiera usta.

PO wam wszystko dziś obieca a nawet dużo więcej byle dorwać się do koryta a jak nie daj Boże wygra wróci stare i znowu tak będą dbali o szpitale „dbał” minister zdrowia za rządu Tuska:

PO-1610373080.5922.jpg
Amelka
Amelka
1 miesiąc temu
Reply to  stary dziadek

Cała PO, dziś wiedzą jak uleczyć służbę zdrowia a jak rządzili 2 kadencje to nie dość że zamykali szpitale to Tusk obniżył zasiłek pogrzebowy. Pamiętam jak mi matka umarła i nie miałam za co pochować. A sama wtedy pracowałam na czarno w Tesco na kasie w Rzeszowie włącznie z niedzielami za 3 zł na h!

Ludziom warto przypominać jak było i do czego ta partia była zdolna.

Pompo
Pompo
1 miesiąc temu
Reply to  Amelka

Amelko tylko tak dla przypomnienia rządy PiSu tak w latach 2005-07 zadłużyły Polskę że została na nas nałożona procedura nadmiernego zadłużenia ale dzięki dobrym rządom koalicji PO-PSL wyszliśmy z niej szybciej niż oczekiwała od nas Komisja Europejska. Tusk spłacił też co do eurocenta dług zaciągnięty jeszcze przez Gierka. Co więcej za Tuska to wszystko było tańsze na przyklad taki lek CEGLAR kosztował 3zł20gr a teraz za PiS kosztuje ponad 1300zł. Za Tuska inflacja a nawet deflacja były niższe niż oprocentowanie ROR w bankach więc nic nie traciłaś oszczędzając pieniądze a teraz za PiS inflacja jest wyższa niż oprocentowanie w banku… Czytaj więcej »

radek
radek
1 miesiąc temu

Platforma niech mówi o reformie opieki medycznej w kraju a dopiero po tym o wzroście nakładów budżetowych. Te nakłady w liczbach rzeczywistych rosną każdego roku a nic się nie poprawia /oprócz dochodów lekarzy/,pacjenci czekają coraz dłużej w kolejkach /sztucznie tworzonych/.

maria
maria
1 miesiąc temu
Reply to  radek

Dla kolegów i koleżanek z PO najważniejsza była szybka komercjalizacja i prywatyzacja szpitali publicznych i dobrze wyposażonych w sprzet medyczny przychodni .Pamiętamy jak to posłanka Sawicka z PO zwierzała się agentowi Tomkowi jaki mają plan w PO w szybkim przejmowaniu placówek służby zdrowia. Gdyby sie to im udało to teraz ludzie by umierali na ulicy,nikt by sie nimi nie zajmował.Proszę pokazać który teraz szpital prywatny albo przychodnia przyjmuje zarażonych na Covid -19.Oni tylko robią te najbardzej dochodowe zabiegi i szczepienia bo to jest dochodowe a hospicja czy oddziały geriatryczne lub onkologiczne to tym najlepiej niech sie zajmują publiczne szpitale bo… Czytaj więcej »

radek
radek
1 miesiąc temu
Reply to  maria

Ktoś Cię nakarmił bzdurami i je pleciesz bez zastanowienia. Szpitale powinny mieć różnych właścicieli /państwowych,samorzadowych i prywatnych/i konkurować ze sobą kosztami i różnorodnością usług. Prawie wszystkie prywatne placówki przyjmują chorych na Covid-19,które są to konkretnie,sprawdź sobie sama. Przyjęcia chorych i leczenie schorzeń w odniesieniu do placówek prywatnych zależy od tego,ile za te zabiegi płaci NFZ. Jeśli są dla prywatnej placówki medycznej nieopłacalne,nie wykonuje się takich zabiegów.Państwowe leczą wszystkich bo budżet dopłaca,prywatnym nikt nie dopłaca.PiS niczego w lecznictwie nie poprawiło,podobnie jak wcześniejsze ugrupowania rządzące. Trzeba zreformować system a nie zadowalać się plombami,które niczego nie poprawiają i sa coraz kosztowniejsze.

janusz
janusz
1 miesiąc temu

Mielecka posłanka,,,psiapsiułka,,dr Ewy K. spod Radomia ty o finansowaniu służby zdrowia i bankach sie wypowiadaj.Bo wiekszość pamieta ze kiedy byłaś w komisji budżetowej za rządów tej toksycznej wdowy po prokuratorze wisielcu to razem narobiłaś bałaganu w finansowaniu m.in szpitali.Szpitale i placówki publiczne ściny wschodniej szczególnie podkarpackie szpitale m.in przez obniżony algorytm miały prze lata mniej środków za procedury medyczne i najbardziej się zadłużały z wszystkich szpitali w Polsce.Głosowałaś sama i innymi z Po z Podkarpacia za obniżonym algorytmem. A jak już doszło do protestów medyków m.in w Janowie Lubelskim to mało co nie oberwałaś od tych protestujących medyków.Wiecej jest opisane… Czytaj więcej »

Marek
Marek
1 miesiąc temu

a dlaczego nie 10% tylko 6 lekarze to łapownicynie chce się im pracować w czioraj byłem u rodzinnego a on mówi nie ma czasu więc wyjołem 10 zł i mnie przyjął