Napiszą o gwarze

– Gwara musi być pielęgnowana, żeby przetrwała – przekonuje Jacek Bardan (57 l.), dyrektor Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Fot. Autor

KOLBUSZOWA. Powstaje publikacja o lokalnych etnojęzykach.

Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej przygotowuje publikację na temat gwary Rzeszowiaków i Lasowiaków. Praca ma się ukazać w przyszłym roku.

– Trzeba pamiętać, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu były tutaj bogate i zróżnicowane kulturowo tereny. Należy o tym edukować – mówi Jacek Bardan (57 l.), dyrektor muzeum. – Nie tylko my staramy się badać etnojęzyki. Z tego co wiem, to prof. Kazimierz Ożóg przygotowuje dużą publikację, coś w rodzaju atlasu gwary na terenie Puszczy Sandomierskiej.

– Kilka lat temu był tu obóz naukowy studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy pod tym kątem tutejszej gwary prowadzili badania. A więc to nie jest takie zaniedbywane. Oczywiście o tym się nie mówi zbyt szeroko, ale nie jest też tak źle – zapewnia dyrektor.

Jego zdaniem, gwara jest ważną częścią lokalnej tożsamości. – Jest ona elementem dziedzictwa niematerialnego, które trudno zachować – precyzuj Bardan. – Musi być więc pielęgnowana, tak żeby przetrwała. Wymaga szczególnej uwagi i troskliwości. Mieszkańcy Podhala powinni nam uświadomić, że gwarą można mówić na co dzień, posługując się nią można też występować oficjalnie i że jest ona ciekawym i ważnym wyróżnikiem człowieka.

Paweł Galek

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o