Naprawa przez likwidację?

Sanocka pediatria jest jednym z najlepiej wyposażonych oddziałów w sanockim szpitalu. Dysponuje nowoczesnym sprzętem i pełną kadrą lekarsko-pielęgniarką.
Fot. Martyna Sokołowska

W nowym planie naprawczym sanockiego szpitala znalazł się zapis o likwidacji 10 łóżek na oddziale dziecięcym. Łóżek ma też ubyć na oddziałach wewnętrznym i chirurgii. Personel stanowczo sprzeciwia się tym planom i mówi wprost, że takie decyzje mogą skutkować narażeniem bezpieczeństwa pacjentów.

Zapis o likwidacji łóżek pojawił się w planie naprawczym sanockiego szpitala na lata 2021 – 2023. To kolejny tego typu dokument przygotowany, aby ratować finanse miejscowej lecznicy. Paradoksalnie, dzięki pandemii kiepską sytuację finansową placówki udało się nieco podratować, ale szpital nadal ma spore problemy finansowe.
Szczegółowe zapisy, które znalazły się w nowym dokumencie, dyrektor sanockiego szpitala Grzegorz Panek miał przedstawić radzie powiatu podczas piątkowej sesji, ale punkt został ściągnięty z porządku obrad, z powodu – jak wyjaśniał przewodniczący rady powiatu – „dynamicznej sytuacji” i potrzeby zorganizowania kolejnego spotkania i przeanalizowania dokumentu. Wcześniej plan naprawczy został pozytywnie zaopiniowany przez komisję zdrowia i zarząd powiatu.

Te łóżka na dziecięcym są potrzebne

Na sesji pojawili się pracownicy sanockiej pediatrii. W imieniu załogi głos zabrał ordynator oddziału, Przemysław Galej. – Jako zespół uważamy, że likwidowanie łóżek i szukanie oszczędności na oddziale dziecięcym to nieodpowiednie działanie. Cały zespół jest przeciwny tego typu działaniom – rozpoczął.
Dodał, że tego typu działanie w przyszłości może skutkować narażeniem bezpieczeństwa zdrowotnego dzieci na terenie powiatu sanockiego. – Pediatrzy w całej Polsce mówią już o tym głośno: po pandemii dzieci będą bardzo mocno chorować, bo przez ostatni rok były pod kloszem, nie miały ze sobą kontaktu, nie miały także kontaktu z innymi drobnoustrojami. Po pandemii możemy mieć zatem bardzo duży problem i przy 20 łóżkach na dziecięcym nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć wszystkich potrzeb, które niedługo się pojawią jeśli chodzi o bezpieczeństwo zdrowotne dzieci na naszym terenie – powiedział ordynator.
Zwrócił też uwagę, że mimo pandemii, sanocka pediatria cały czas się rozwija. W ubiegłym roku udało się otworzyć pierwszą w regionie poradnię neurologiczną dla dzieci i dokończyć remont oddziału.
Podkreślił, że sanocka pediatria dysponuje pełnym kompletem wykwalifikowanej kadry, która na wiele lat zabezpiecza funkcjonowanie oddziału. – Aktualnie na oddziale jest siedmiu specjalistów i dwóch rezydentów. wszyscy w Polsce mają problem z personelem, a my nie. jest nas tyle na oddziale, że możemy go przez wiele lat bezpiecznie prowadzić – zakończył ordynator.

„Naprawianie przez likwidowanie”

Głos zabrała także Małgorzata Sawicka, przewodnicząca Związku Pielęgniarek i Położnych działającego w sanockim szpitalu. Poinformowała, że decyzja o likwidacji łóżek nie była konsultowana z pracownikami, a działania kierownictwa szpitala i zarządu powiatu nazwała „naprawianiem przez likwidowanie”. – Obawiam się, że tak jak naprawiliście ginekologiczny, położniczy i noworodkowy, tak naprawicie cały szpital – skomentowała Sawicka.
Trzy oddziały wchodzące w skład sanockiej porodówki zostały zlikwidowane w 2017 roku.

„Puste łóżka nie leczą”

O powody likwidacji łóżek m.in. na sanockiej pediatrii, bo redukcja ma dotknąć także oddział wewnętrzny i chirurgię, zapytaliśmy Grzegorza Panka, dyrektora sanockiego szpitala. – Ze statystyk wynika, że w ciągu trzech ostatnich lat średnie obłożenie łóżek na pediatrii wynosiło 40 – 50 procent – powiedział nam dyrektor. – Połowa łóżek stoi pusta, a puste łóżka nie leczą – dodał.
Z wewnętrznego ma zniknąć pięć łóżek, podobnie z chirurgii. – Na wewnętrznym mamy sale, w których jest osiem łóżek. to nie są komfortowe warunki ani dla pacjentów, ani dla pracującego tam personelu – komentuje dyrektor.
Jak twierdzi, ubytek pięciu łóżek nie wpłynie na funkcjonowanie oddziału. Po redukcji zostanie 46, które, zdaniem dyrektora, zabezpieczają realne potrzeby oddziału.

Martyna Sokołowska

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pompo
Pompo
1 miesiąc temu

Tak PiS niszczy służbę zdrowia

z25785428IBG,Baner-z-gestem-Joanny-Lichockiej-pojawil-sie-wczes.jpg