Nasi podhalańczycy przeszli przez alpejskie piekło. ZDJĘCIA

Podhalańczycy brali udział w prawdziwie ekstremalnych zawodach. Kilka zespołów z innych państw nawet ich nie ukończyło. Fot. 21. BSP

RZESZÓW, AUSTRIA. Żołnierze pokonali 40 km w skrajnie ekstremalnych warunkach.

Nasi żołnierze z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich uczestniczyli w międzynarodowych zawodach piechoty górskiej „Edelweiss Raid 2013” w Austrii, zorganizowanych przez 6. Brygadę Piechoty Górskiej Armii Austriackiej. Trzeba zaznaczyć, że to jedne z najtrudniejszych zawodów zimowych jednostek górskich jakiekolwiek istnieją.

W zawodach rozegranych kilka dni temu brało udział 21 drużyn z krajów Europy. Na czym one polegają? Ośmioosobowe drużyny pokonują 40 km, ale – co ważne – w górach, w skrajnie ekstremalnych warunkach. Różnica wysokości terenu wynosi do 4 tys. m. Co więcej, żaden z ośmioosobowego składu nie może odpaść w trakcie marszu, który odbywa się na nartach tourowych w bardzo niebezpiecznych i trudno dostępnych miejscach na graniach i w głębokim śniegu. – Niektóre fragmenty trasy były tak ciężkie do przejścia, że organizatorzy zabezpieczali je liną asekuracyjną, jednak jak na sprawnych górali przystało, nikt z niej nie musiał korzystać – informuje kpt. Konrad Radzik, rzecznik prasowy 21. BSP.

Wśród najciekawszych zadań trzeba wymienić przede wszystkim transport rannego na noszach na nartach, strzelanie oraz zjazd w zespołach związanych liną. Strzelanie odbywało się przy dużej różnicy wysokości pomiędzy celem a strzelającym, mówiąc krótko, trzeba było strzelać w dół do tarcz oddalonych od 80 do 200 m.

– Udział w zawodach umożliwia kontakt ze światową czołówką wśród wojskowych górali, a wnioski z zawodów stanowią doskonały materiał przy planowaniu szkolenia – dodaje kpt. Radzik.

Podhalańczycy zajęli miejsce poza pierwszą dziesiątką. Byli jednak jedynym zespołem spoza Alp. Z kolei kilka zespołów wcale nie ukończyło rywalizacji. Wygrali żołnierze z niemieckiej 23. Brygady Piechoty Górskiej.

ga

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o