Nasi żołnierze jadą na wojnę. ZDJĘCIA, FILM

Nasi żołnierze z 21. BSP walczyli już w Afganistanie 4 lata temu. Fot. Paweł Bialic (2)

RZESZÓW. Podhalańczycy są wyśmienicie przygotowani. Już niedługo sprawdzą swoje umiejętności w Afganistanie.

Już na początku kwietnia ponad dwustu żołnierzy z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich wyleci do Afganistanu na – teoretycznie – misję stabilizacyjną, a w praktyce na wojnę z terrorystami w ramach XIII  Zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Wśród wyjeżdżających żołnierzy znajdują się także trzy kobiety w stopniach oficerskich, które będą prowadziły działania w zespole oficerów łącznikowych pomiędzy naszymi żołnierzami, a armią afgańską. W piątek (22 marca) w 1. batalionie strzelców podhalańskich odbyło się oficjalne pożegnanie naszych żołnierzy.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Główne siły XIII zmiany stanowią żołnierze 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Natomiast podhalańczycy w sile ponad 200 żołnierzy wystawili Taktyczne Zgrupowanie Bojowe  “Charlie”. W jego skład wchodzą żołnierze 1. batalionu strzelców podhalańskich. Ponadto na XIII zmianę polecą także żołnierze innych jednostek brygady, którzy wchodzą w skład komponentów kontyngentu.

Ćwiczenia przed Afganistanem
Żołnierze przed tą ciężką misją ćwiczyli już od połowy 2012 roku, szkoląc się na poligonach w Nowej Dębie, Trzciańcu, a także Żaganiu. W Trzciańcu żołnierze ćwiczyli m.in.: prowadzenie rozpoznania miejscowości, działanie podczas zasadzki, udzielanie pierwszej pomocy i ewakuację rannych oraz prowadzenie operacji przeszukania. W czasie, gdy jeden z plutonów ćwiczył jako patrol, drugi działał jako siły szybkiego reagowania, wspierając kolegów w sytuacjach przewidzianych w scenariuszu ćwiczenia.

Przekazanie ciupagi podhalańskiej
Piątkowe pożegnanie naszych żołnierzy rozpoczęło się mszą, w której brały udział między innymi rodziny. – W trakcie uroczystości dowódca 21. BSP płk Wojciech Kucharski przekazał symbol władzy podhalańskiej – ciupagę, na ręce Zastępcy Dowódcy PKW Afganistan płk Artura Warwasa, etatowego szefa Sztabu 21. BSP – informuje kpt. Konrad Radzik, oficer prasowy 21. BSP.

To nie pierwszy wyjazd żołnierzy z Podkarpacia do Afganistanu. W 2009 roku trzon VI zmiany stanowiła właśnie 21. BSP. Niestety, to wówczas na pięć dni przed Wigilią 2009 roku doszło do tragicznych zdarzeń. Polski patrol, w którym jechał kpr. Michał Kołek (+ 22 l.), służący w Polsko – Ukraińskim Batalionie Sił Pokojowych w Przemyślu, został zaatakowany przez talibskich terrorystów, którzy otworzyli do naszych żołnierzy ogień z broni maszynowej oraz granatników RPG. Po kilkunastu minutach walki, wsparcia naszym żołnierzom udzielił amerykański patrol. Jednak kpr. Kołek zginął. Była to jego pierwsza misja. – Na szczęście nikt więcej z naszych żołnierzy już nie zginął – mówi kpt. Radzik.

Grzegorz Anton

 

17
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Comment authors
AndersenhaniaczytelniczkamichałImię (wymagane) Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Andersen
Gość
Andersen

Tytuł brzmi inaczej i „Nasi żołnierze jada na wojnę” wcale nie jest taki wesoły. W Afganistanie wojna trwa permanentnie od setek lat – taki naród. Choć z drugiej strony nie dziwie się im, bo tam nie ma ziem do uprawy, przemysłu, tylko góry, choć gdyby byli mądrzy, to by zbijali mnóstwo kasy na turystyce, bo takich gór jak oni maja nikt nie ma. Ale do rzeczy realisto, na każdej wojnie są tylko przegrani. Jedziemy na tę wojnę, bo taki jest interes państw, które są w NATO. Afgan to siedlisko różnej maści bandytów i terrorystów więc ze swoimi talibami zachodząc za… Czytaj więcej »

hania
Gość
hania

Oczywiście, że dla kasy. Wstyd się przyznawać ale mam w rodzinie takiego jednego to wiem.

czytelniczka
Gość
czytelniczka

na cmentarzu miejsca wiele więc trzeba je zapelniać .

Imię (wymagane)
Gość
Imię (wymagane)

nazywanie najemnikow zolnierzami to chyba lekka przesada.

*_*
Gość
*_*

icek ci twoi afgańscy patrioci to terroryści chcący zaprowadzić porządki nie tylko w Afganistanie, ale na całym świecie takie jak obowiązywały na tych ziemiach 700 lat temu. A tobie pierwszemu – obrońcy obcieliby łęb gdybyś pojawił się na ich wyciągnięcie ręki.

Bonawentura Kołek-Koliński
Gość
Bonawentura Kołek-Koliński

Zaleźli już tą broń masowego rażenia w Iraku czy jeszcze szukają, naiwniaczku?

michał
Gość
michał

popieram te słowa, do boju chłopaki powodzenia i wytrwajcie w służbie-podkreślam na ciężkiej służbie-chwała Wam za wszystko>>>>

zibi
Gość
zibi

JAK BYŚ ZAPOMNIAŁ O KRUCJATACH,KRZYŻAKACH I WJAKI SPOSÓB POLSKA ZOSTAŁA ZMUSZONA NA WIARE KATOLICKĄ

olo
Gość
olo

Będziemy zabijać w imię Boga . I nas również będą zabijać w imię Boga. Będziemy walczyć o wolność naszą i waszą. A oni również o wolność swoją i innych. I kółko się zamyka, kulka w łeb kto ma pecha i do ziemi.

zibi
Gość
zibi

wojna to samo zło,a my naród katolicki to popieramy!!!!!!!

andy
Gość
andy

jak jada po kase i staja sie celami d ostrzalu to nie przezywajmy jak nie wroca…

kriss
Gość
kriss

jadą tam po to żeby taki kretyn jak ty mógł czuć się bezpiecznie w swoim kraju bez fali ekstremistów islamskich ale taki baran jak ty nigdy tego nie zrozumie

expodhalańczyk
Gość
expodhalańczyk

skończ już, wiem wiele o tym co nieco ponieważ w tym siedzę. Prawda jest taka że większość jedzie tam dla kasy, paradoksalnie wielu z nich tego nie kryje. A z tym że są ”wyśmienicie przygotowani” bym polemizował… A kasę..mamy w sercu(…) mamono, mamono ty prowadź..

kriss
Gość
kriss

skoro jesteś ekspodhalańczykiem to już w tym nie siedzisz

expodhalańczyk
Gość
expodhalańczyk

co nie zmienia faktu że wiem jak jest.

ICEK
Gość
ICEK

afgańscy patrioci beda mieli do kogo stzelać

karwowski
Gość
karwowski

módlmy sie za Afgańskich patriotów aby Allach miał ich w swojej opiece