Nastrój dzieci zależny od Internetu?

Fot. Aneta Jamroży

Internet wpływa na samopoczucie naszych pociech. Brak połączenia z wirtualnym światem wywołuje w nich takie uczucia jak smutek i samotność – wynika z najnowszych badań.

Badanie brytyjskiej firmy „Digital Future Project”, miało na celu sprawdzenie wpływu internetu na życie nieletnich. Pod lupę wzięto tysiąc młodych Brytyjczyków pomiędzy ósmym, a 16 rokiem życia.

Okazało się, że aż połowa dzieci poniżej 12 roku życia odczuwałaby smutek, a co piąte dziecko czułoby się samotnie, gdyby straciło dostęp do Internetu.

Najbardziej do wirtualnego świata przywiązane są nastolatki. W ich wypadku odsetek osób odczuwających frustrację z powodu braku dostępu do Internetu jest znacznie większy. Aż 60 proc. ankietowanych w wieku od 12 do 16 lat stwierdziło, że bez połączenia z siecią czuliby smutek, a 48 proc. – samotność.

Dane te potwierdzają inne analizy, np. badanie przeprowadzone przez brytyjską firmę Intersperience. Wykazało ono, że nawet dwulatki bardzo aktywnie korzystają z iPadów. Nastolatki zaś są najczęstszymi użytkownikami urządzeń mobilnych.

– Przywiązanie dzieci do Internetu często uważane jest za coś negatywnego. W rzeczywistości jednak jest czymś absolutnie naturalnym dla pokolenia, którego życie społeczne w dużej mierze rozgrywa się w sieci. To trochę taki ekwiwalent telefonu, z którego korzystali przedstawiciele poprzednich pokoleń – stwierdził Paul Hudson, dyrektor generalny Intersperience.

Co więcej, wyniki badań jednoznacznie wskazują na to, że nawet dzieci poniżej 12 roku życia są bardzo „wyrafinowanymi” użytkownikami Internetu. Aż 74 proc. z nich gra online, jednocześnie 65 proc. korzysta z Internetu podczas odrabiania pracy domowej, a ponad jedna trzecia dzieci zagląda do sieci po to, by coś kupić lub sprzedać.

– Dorośli mogą być zaniepokojeni silnym przywiązaniem dzieci do Internetu – przyznaje Hudson. Jednocześnie uspakaja, że sieć nie powoduje zaniku kontaktów młodzieży i dzieci w realu. – Nasze badanie wykazało, że dzieci wciąż najbardziej lubią rozmawiać z przyjaciółmi w realu – dodał Hudson.

PAP Life, anja

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments