NASZA AKCJA: STOP rosnącym podatkom!

Redakcja Super Nowości objęła patronatem ogólnopolską akcję “Stop podatkom”. Chcemy zmusić polityków, aby szukali oszczędności i usprawniali państwo nie podnosząc podatków. Fot. Wit Hadło, Wojciech Preisner

PODKARPACIE. Organizatorzy akcji pod patronatem “Pulsu Biznesu” i “Super Nowości” zażądają od polityków jednoznacznej deklaracji, że nie zagłosują za podwyżką podatków.

Amerykański sposób na powstrzymanie wzrostu podatków zawitał do Polski. Wzorem amerykańskim w Polsce ruszyła inicjatywa obywatelska pod nazwą “Stop podatkom”, która została objęta patronatem “Pulsu biznesu” i “Super Nowości”. Jak organizatorzy akcji chcą walczyć z podwyżkami i skąd czerpali inspiracje?

W latach 80. w USA wprowadzono bardzo liberalny i prosty system podatkowy. Obywatele bojąc się, że politycy mogą zacząć go komplikować i podnosić podatki wpadli na prosty pomysł. Żądali od polityków podpisywanie oświadczeń, w których Ci deklarowali, że nie będą głosować za podwyższeniem podatków. Organizatorem akcji był młody ekonomista Grover Norquist. Jego pomysł chwycił i w USA inicjatywa przetrwała do dziś. Politycy wciąż podpisują takie deklaracje i są potem z nich rozliczani przez społeczeństwo. A sam organizator akcji stał się ważnym komentatorem politycznym i gospodarczym w USA.

Od teraz także w Polsce

W Polsce właśnie startuje akcja obywatelska mająca taki sam cel. Chcemy zmusić polityków, aby szukali oszczędności i usprawniali państwo nie podnosząc podatków. W Polsce pomysłodawcą akcji jest dr Piotr Bajda, politolog z Instytutu Polskiej Akademii Nauk. Akcję poparli naukowcy, ekonomiści, przedsiębiorcy. Założenie jest proste – polski budżet można ratować innymi sposobami niż podnoszenie podatków. Trzeba szukać oszczędności w wydatkach. Zbieranie deklaracji posłów i senatorów ma na celu zmobilizowanie ich aby szukali innych dróg naprawy finansów państwa. Innych niż sięganie do kieszeni obywateli oraz przedsiębiorców poprzez podnoszenie podatków.

Nie trzeba wcale podnosić podatków

Sposobów na poprawę budżetu państwa jest wiele. Ekonomiści niemal jednym tchem wymieniają chociażby konieczność zracjonalizowania przywilejów emerytalnych służb mundurowych i rolników, zmniejszenie biurokracji, ułatwienia dla firm, które zwiększą zatrudnienie. Wszystkie te kroki to albo oszczędności, albo większe wpływy do budżetu. Ważne jest to, ze są to pieniądze, które można pozyskać bez konieczności zwiększania obciążeń podatkowych.

– Obywatele mają prawo znać opinię polityków w  kluczowej sprawie: czy podatki powinny iść w górę czy w dół – mówi Grover Norquist, inicjator akcji w USA. – Obywatele Polski mają szansę (dzięki akcji przyp. red.) być lepiej poinformowani – dodaje.

Artur Gelter

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments