NASZA AKCJA: Urzędnicy będą pracować dłużej!

Tomasz Ciechanowski, dyrektor Departamentu Organizacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego przyznał w rozmowie z naszą dziennikarką, że to artykuł Super Nowości spowodował, że wraz z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego, Mirosławem Karapytą zaczęli dyskutować nad możliwością wydłużenia pracy urzędu. Fot. Paweł Bialic

PODKARPACIE. Nasza akcja “Zmieńmy godziny pracy urzędników” przynosi oczekiwany skutek. Mamy pierwsze deklaracje w sprawie zmiany “nieżyciowych” godzin pracy urzędów.

We wtorkowym wydaniu Super Nowości zapoczątkowaliśmy akcję mającą na celu wydłużenie godzin pracy urzędów tak, by mieszkańcy Podkarpacia mieli do nich ułatwiony dostęp.

Stosowne oświadczenia, w których proponujemy, by przynajmniej raz w tygodniu urzędy przyjmowały klientów do godz. 19, trafiły już do rąk szefów najważniejszych urzędów w regionie. Zarówno Urząd Marszałkowski, Urząd Miasta Rzeszowa jak i starosta rzeszowski podkreślają zasadność naszych działań i są chętni przychylić się do naszej propozycji.

– Nie mamy możliwości załatwienia podstawowych spraw w urzędach – skarżyli się nam mieszkańcy Podkarpacia. – Godziny ich pracy nie są w żadnym wypadku dostosowane do petentów. Gdy my kończymy pracę, urzędników już nie ma, a nam pozostaje pocałować klamkę i… załatwić sobie urlop. Mało tego, nawet wzięcie wolnego dnia w pracy wcale nie gwarantuje, że załatwimy wszystkie formalności. Trzeba coś z tym zrobić – nalegali.

Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej godzinom pracy najważniejszych urzędów w regionie. Okazało się, że skargi są jak najbardziej zasadne. Zorganizowaliśmy więc akcję mającą na celu wydłużenie godzin pracy urzędników tak, by mieszkańcy naszego regionu mogli po pracy załatwić potrzebne sprawy w urzędzie. Spotkaliśmy się osobiście lub skontaktowaliśmy telefonicznie z szefami najważniejszych urzędów w naszym regionie i wręczyliśmy im oświadczenia, w których deklarują, że godziny pracy przynajmniej raz w tygodniu zostaną wydłużone do godz. 19.

Marszałek jest ZA!
Do naszej deklaracji jako pierwszy przychylił się Mirosław Karapyta, Marszałek Województwa Podkarpackiego, który zapowiedział, że od przyszłego roku godziny pracy urzędu zostaną wydłużone. – Po artykule Super Nowości dyskutowaliśmy z panem Marszałkiem o możliwości wydłużenia pracy urzędu – przyznaje Tomasz Ciechanowski, dyrektor Departamentu Organizacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. – Pan Marszałek jest jak najbardziej otwarty na taką propozycję i rzeczywiście od stycznia nowego roku godziny pracy urzędu zostaną wydłużone. To w jaki dzień i czy rzeczywiście do godz. 19 musimy jeszcze przedyskutować, ale jeżeli będzie taka potrzeba, nie ma problemu, żeby urząd pracował do godz. 19 – zapowiada.

Z deklaracją udaliśmy się również do Urzędu Miasta Rzeszowa. – Co do wydłużenia godzin pracy urzędu nie mówimy nie. Trzeba na spokojnie zastanowić się w jakie dni i do której godziny wydłużyć dyżury – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa.
Przychylność naszej propozycji zadeklarowano również w starostwie. – Idea tego przedsięwzięcia jest zasadna – przyznaje Józef Jodłowski, starosta rzeszowski. – Ja, jako starosta ją popieram, ale do spełnienia tych wszystkich rzeczy muszę mieć dokładną analizę, którą wykonam, ponieważ uważam, że urząd powinien być otwarty w kierunku petenta i maksymalnie umożliwić mu załatwienie spraw. To nie podlega dyskusji.

Katarzyna Szczyrek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
kolina
kolina
9 lat temu

urzędnicy mają pracowac do 19 a nauczyciele pracują 3 godziny dziennie, znam nauczyciela i codzienie kolo 12 jest juz po pracy a chodzi na 9 czasem na 8,to ci dopiero praca, jestem za pracą 8-godzinną dla nauczycieli….

sdfgh
sdfgh
9 lat temu

A jak się do waszych postulatów ma doba pracownicza i PIP?

IGOR
IGOR
9 lat temu
Reply to  sdfgh

np nastepny dzien pracownik może mieć wolny – pracujac do 19 we wtorek – środe na wolną. Ma w ten sposób 3,5 nadliczbowych godziny ( z przekroczenia dobowego ) i w związku z powyższym w tym tygodniu pracodawca udzieli mu czasu wolnego w sobote, która bedzie dla niego będzie wtedy normalnym dniem pracy i zamiast pracować 8 godzin w tym dniu bedie pracował: 8 – [3,5 h + 1,75 h ( +50% za wskaanie przez pracodawcę kiedy ma odebrać)] = 2,75 h, czyli w sobotę przepracuje 2h i 45 min czyli o godzinie 10.15 pójdzie do domu ……….i w czym… Czytaj więcej »