Nasze drogie autobusy

– MZK ma ponad 5 milionów złotych długu i sporą stratę za zeszły rok – mówił radny PiS-u, Eugeniusz Strzałkowski. – Miasto nie ma za to programu naprawczego, tylko chyba pomysły na kolejne podwyżki – dodał. Fot. Monika Kamińska

PRZEMYŚL. Przemyślanie będą więcej płacić za bilety, bo miejska spółka nie ma pieniędzy.

Głosami koalicji PO-Regia Civitas podwyższono ceny biletów na autobusy miejskie w Przemyślu. Magistrat podkreślał, że nie będą więcej płacić stali klienci spółki, bo ceny biletów miesięcznych i okresowych, a podwyżki innych na poziomie zaledwie ok. 12 proc. nie zubożą tak bardzo portfeli przemyślan, zaś spółce MZK, która ma kłopoty finansowe, pozwoli na zysk około 613 tys. złotych. Radnych opozycyjnych z PiS to nie przekonało. – Nasze społeczeństwo jest biedne i wciąż ubożeje, a “fundowanie” mu kolejnych podwyżek tego i owego na pewno mu nie pomaga – zauważali.

Niby, jak to mówią, tragedii nie ma. To znaczy drastycznego podniesienia cen biletów przemyskiego MZK, bo za normalny bilet, dotychczas kosztujący 2,2 złotego przyjdzie korzystającym z autobusów przemyskiej spółki zapłacić o 30 groszy drożej. O tyle samo więcej zapłacą korzystający z ulgi emeryci i renciści oraz młodzież i dzieci (podwyżka z 1,5 złotego na 1,7 złotego), zaś studenci i kombatanci zamiast 1,1 złotego będą płacić 1,25 złotego.

Normalna “czasówka” kosztować będzie 3 złote, a ulgowa 2,2 złotego, natomiast bilet sześcioprzejazdowy normalny “skoczy” z 12,6 złotego na 14,4 złotego, zaś ulgowy z 8,4 złotego na 9,6 złotego. Nie zdrożeją natomiast bilety miesięczne i okresowe, co jest dobrą wiadomością dla stale korzystających z autobusów MZK.  Za to za bilet kupowany u kierowcy, wszyscy niezależnie od przysługujących im zniżek zapłacą 3 złote.

Trzeba płacić, bo MZK biedne
Podwyżki zdeterminowane są, jak podkreśla magistrat, który zaproponował je w imieniu swej spółki, jej trudną sytuacją. Wiceprezydent Przemyśla, Grzegorz Hayder przestawiając uzasadnienie wspominał o wysokich kosztach paliwa i spadku dochodów spółki ze sprzedaży biletów. Radni PiS, delikatnie mówiąc, nie wyglądali na przekonanych. – Naszemu systematycznie ubożejącemu społeczeństwu fundujemy kolejny “prezent” w postaci podwyżki, tym razem biletów – zauważył szef klubu PiS w Radzie Miejskiej Przemyśla, Władysław Bukowski. – Może czas poszukać gdzie indziej sposobów na polepszenie sytuacji MZK, niż w portfelach przemyślan? – sugerował dodając, że pomysł, by u kierowcy bilet kosztował 3 złote jest krzywdzący. – Po godzinie 18. W niektórych częściach miasta nie można już kupić biletu, bo zwyczajnie nie ma gdzie – zauważył. Jego klubowy kolega, Eugeniusz Strzałkowski wyraził niepokój nad stanem finansów MZK. – Spółka ma  ponad 5 milionów złotych długu, nie licząc straty za zeszły rok – zauważył. – I żadnego programu naprawczego, poza jak widzimy i słyszymy, podwyżkami  – stwierdził Strzałkowski.

Łukasiewicz: – Oplata za kupowanie u kierowcy powinna być!
Nim doszło do głosowania, którego wynik był przesądzony, bo koalicja ma 14 radnych w 23 osobowej  Radzie, radny Janusz Łukasiewicz, który niedawno z niezależnego został członkiem klubu Regii Civitas zauważył, że opłata za kupowanie biletu i kierowcy powinna być, bo wielu ludzi mając możliwość kupić bilet w kiosku, czy innym punkcie, kupuje je u kierowcy, czym powoduje opóźnienie kursów. Wiceprezydent Hayder przypomniał mu jednak, że pobieranie takiej opłaty jest niezgodne z prawem. Natomiast najwyraźniej zgodne jest ustalenie ceny biletu na 3 złote. PiS w głosowaniu za podwyżkami był na “nie” a SLD wstrzymało się od głosu. Zatem stało się – bilety w Przemyślu będą droższe. Znany i często cytowany autor celnych fraszek, J. Sztaudynger napisał kiedyś: – Zawsze mówię “drogie panie”, wówczas, gdy mnie nie stać na nie. No cóż może Przemyśla nie stać na nasze drogie MZK?

Monika Kamińska

9
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
pasażerPitermarekkobrabartizasdf Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
marek
Gość
marek

Panie Radny a WY macie „program naprawczy” na Przemysl?oj rozliczymy WAS wszystkich niedługo-rozgonimy to towarzystwo

marek
Gość
marek

Przesiadajcie sie i to szybko do prywatnych aut,nie zapomnijcie zapiac sie w pasy,jak widze na tym osiedlu mieszka sama „smietanka” i nikomu nie dopasuje,a co do kursow-chyba nie wiecie kto organizuje rozkład[nie MZK] i dzieki komu nie ma juz 10-{gmina}

pasażer
Gość
pasażer

przy takiej organizacji lini i kursów , to niedługo nie pomogą podwyżki , bo pasażerowie przesiąda sie do prywatnych aut, Od kiedy powstało ośiedle kolesi wyborców rady na Rosłańskiego , to MZK robi już n ta zmiane kursowania autobusu , najpierw jeździły bez opamietania 18, 10, 19 , aż teraz aktualnie zlikwidowano 10 która jeżdziła 30 lat i miała kursy dla pracujacych dostosowane , teraz robi sie dla jednej ważnej persony kurs do szkoły na kmiecie 19 , natomiast 18 od lutago bedzie jeździła dla 4 pielegniarek o 6.33 potem 7.21 więc znowu paru pasażerów ubedzie , ale to nieistotne… Czytaj więcej »

Piter
Gość
Piter

Świat nie jest jeszcze gotowy na taką zmianę. Ludzie tego nie zrozumieją.

marek
Gość
marek

Wiecej darmowych przejazdow niech Miasto[włascicel]funduje i czeka na zyski,jak kominikacja Miejska jezt w stanie zarobic na siebie>żadna,a w dodatku z tego co wiem ludzie zarabiaja”grosze”wiec nie ma mowy o przejadaniu

marek
Gość
marek

Moze kiedys auta bede jezdiły na powietrze,a tyle zadymy o 30 gr?zajmijcie siecena smieci i np uposażeniem TYCH RADNYCH

kobrabartiz
Gość
kobrabartiz

polacy powinni bardziej angarzować się w polityke bo to społeczeństwo ma rządzić a nie rząd (powinniśmy tworzyć jakieś grupy sąsiedzkie , wspierać się nawzajem itp:. za granicą jest tego pełno tylko że zagranicą jest tak że jak przychodzisz z pracy to zajmujesz się dziećmi i masz czas na odpoczynek) a w polsce żeby przeżyć trzeba robić w domu , poprostu żeby wyżyć.Ale tak czy siak trzeba się organizować , każdemu bendzie lepiej , nawet jakby to miało być koło gospodyń wiejskich xD

asdf
Gość
asdf

Ażeby wszystkim PO….om żyło się lepiej

gość
Gość
gość

Wszędzie podwyżki, tylko człowiek tyra i tyra i ani złotówki więcej od lat nie dostanie podwyżki. Jak chcą tak wszędzie dawać podwyżki to niech najpierw zaczną od pensji pracowników. Drą z ludzi kasę, którą później przejada plejada gwiazd z okolicznych urzędów. Najpierw na początku roku słyszy się że radni sobie podwyższają diety a później nagle rosną ceny za różne miejskie usługi. Bandytyzm w biały dzień.