Nasze dzieci… będą kalekami

– Dziecko ze skoliozą kręgosłupa może mieć nawet kłopoty z oddychaniem – mówi dr n. med. Grzegorz Przysada. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Wady postawy ma aż 9 na 10 dzieci rozpoczynających naukę w szkole podstawowej.

– Postawa ciała jest nawykiem, dlatego należy ją kształtować od pierwszych miesięcy życia – mówi dr n. med. Grzegorz Przysada, szef Regionalnego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego dla Dzieci i Młodzieży przy Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. – Każde odchylenie od normy jest wadą, która z czasem utrwala się. Ich przyczyną jest przede wszystkim brak ruchu. Kiedyś trudno było dziecko “zagonić” do domu, dzisiaj trudno je “wygonić”. W piłkę woli pograć na komputerze.

Najczęstszymi wadami w postawie ciała u dzieci są: plecy płaskie, okrągłe, wklęsłe, koślawe lub szpotawe kolana i stopy. Nie brakuje też poważniejszych schorzeń takich jak skolioza, która jest chorobą ogólnoustrojową powodującą wiele zmian wtórnych w układach narządu ruchu, oddechowym i krążenia. Częstą wadą jest też płaskostopie.

Wadę należy wyłapać i leczyć
Dużej części z tych wad można byłoby uniknąć, regularnie kontrolując stan stóp i pleców dziecka a potem dbając o wyeliminowanie niewłaściwych nawyków i czynników je powodujących. Przyczynami wad jest zaś: za mało ruchu, siedzący tryb życia, nieprawidłowa postawa podczas siedzenia, niewłaściwe obuwie i zbyt ciężkie plecaki szkolne (waga plecaka szkolnego nie powinna przekraczać 10-15 proc. masy ciała dziecka. Tymczasem zdarza się, że ważący około 20 kg siedmiolatek taszczy na plecach aż 6 kg książek i zeszytów).

Badania pokazują, że codziennie ćwiczy 24,2 proc. chłopców i 18,8 proc. dziewcząt w wieku 11 lat. Wraz z wiekiem aktywność fizyczna drastycznie spada. Jeżeli nie chcemy mieć kalekich dzieci, musimy to jak najszybciej zmienić. – Dzieci biorą udział w zajęciach WF, chodzą na gimnastykę korekcyjną, 2 godziny tygodniowo pływają, a mimo tego mają wady. Dlaczego? Ponieważ codziennie źle spędzają wolny czas. Siedząc – mówi doktor.

Anna Moraniec

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o