“Nasze dzieci chcą dalej uczyć się w Zielonce!”

Mieszkańcy szczelnie zapełnili salę obrad Rady Gminy w Raniżowie. Fot. Autor

RANIŻÓW, ZIELONKA. Po zmianach zyska gmina, stracą nauczyciele i uczniowie.

Na nic się zdały emocjonalne wystawienia mieszkańców, którzy licznie zjawili się na sali obrad. Radni gminy Raniżów zdecydowali o zamiarze likwidacji klas IV-VI w Szkole Podstawowej w Zielonce. Uczniowie już od nowego roku szkolnego dowożeni byliby do Zespołu Szkół w Raniżowie. Wójt Daniel Fila tłumaczy, że cięcia dadzą gminie wymierne oszczędności. – A gdzie dobro naszych dzieci? – pytali mieszkańcy Zielonki.

Po zmianach w Zielonce pozostałyby klasy I-III plus “zerówka”. Dziś do tamtejszej szkoły uczęszcza 38 uczniów, po reorganizacji byłoby ich 22. Z 5 do 3 zmniejszyłaby się również liczba nauczycieli (z 7,5 na 3,2 etatu). – Oszczędności z tego tytułu sięgałyby 252,1 tys. zł w skali roku – przekonuje wójt Daniel Fila.

“Niech wójt nie szuka oszczędności u naszych dzieci”
Na reakcję mieszkańców długo nie trzeba było czekać. – Mówi pan, że nasza szkoła jest mała. Być może, ale to jest dla nas krzywdzące, bo oszczędzać powinno się głównie na największych – apelowała Maria Rumak z Zielonki. – Nasza szkoła ma bardzo dobre wyniki. Nasze dzieci nie chcą się uczyć w innej szkole, obawiamy się o to, jak tam będą traktowane.

Wtórował jej Władysław Kobylarz, radny a zarazem sołtys Zielonki. – Jeżeli wójt chce szukać oszczędności w oświacie, to niech ich szuka gdzie indziej, choćby na świetlicach szkolnych. Na przekształceniu tylko trzech przedszkoli byłoby 223 tys. zł rocznie – wyliczał. Emocji nie krył również Ryszard Rembisz, przedsiębiorca z Zielonki. – Mówi się, że do naszej szkoły  dokłada się 300 tys. zł, a przecież brakuje wam 3 mln zł do oświaty.

“Likwidując klasy w szkole, niszczycie wioskę”
Ja się pytam, gdzie jest 2,7 mln zł? – denerwował się przedsiębiorca. – Likwidując klasy, niszczycie wioskę – oskarżał radnych inny mieszkaniec Zielonki. – Kto będzie chciał się budować tam, gdzie nie ma szkoły? A czy pomyśleliście o dzieciach? Jestem kierowcą i wiem, że nie ma nic gorszego, niż dowożenie ich busami: zima, mróz, tragedia niesamowita.

Zanim Rada Gminy podjęła decyzję odczytany został list mieszkańców Zielonki. – “Cała nasza społeczność jest przeciwna zmianom organizacyjnym w szkole, czego wyraz dała podczas spotkania z wójtem – czytamy w piśmie. – Prowadzenie rozgrywek na emocjach mieszkańców jest dużym nietaktem i źle świadczy o samorządzie. Podejmując decyzję w tak istotnej sprawie chcemy mieć pewność, że rozważono wszelkie możliwości i warianty.”

Mimo protestów mieszkańców, Rada Gminy zagłosowała za reorganizacją szkoły w Zielonce. Za takim rozwiązaniem było ośmiu radnych, sześciu powiedziało: “nie”.

Paweł Galek

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o