Nasze emerytury coraz bardziej zagrożone!

Fot. Archiwum

PODKARPACIE. Za cztery lata na wypłaty emerytur będzie brakować 80 miliardów złotych.

Emerytalna dziura rośnie w zastraszającym tempie. W ciągu najbliższych 4 lat dziura w FUS (Fundusz Ubezpieczeń Społecznych), z którego ZUS wypłacał bieżące emerytury, urośnie do astronomicznych rozmiarów 80 mld zł.

FUS to worek, do którego trafiają składki ZUS opłacane przez obecnie pracujących ludzi. Z tych składek opłacane są na bieżąco emerytury Polaków. Problem w tym, że te składki są przejadane w całości i to okazuje się zbyt mało. W 2012 r. na emerytury brakowało już 55 miliardów zł.

Obecnie z FUS na emerytury wydaje się co roku już prawie 110 mld zł.  Ze składek wpływa około 53 miliardy, resztę dokłada budżet. Jak wyliczył ZUS w swojej prognozie na najbliższe lata, deficyt będzie rósł. Prognoza pesymistyczna opracowana przez ZUS mówi o tym, że w 2017 r. na emerytury będzie potrzeba 143 mld zł. Wtedy ze składek wpłynie 61 mld zł. Oznacza to, że manko w FUS osiągnie wartość 82 mld zł. Rok później natomiast zabraknie już 90 mld zł i manko w kasie ZUS-u będzie tylko rosło.

Dziura będzie gigantyczna i wręcz nie do zasypania. Pieniądze trzeba będzie dołożyć z budżetu. Niestety, w budżecie brakuje pieniędzy, bo spadają wpływy z podatków. – Najprawdopodobniej potrzebne będzie sięgniecie po podwyższenie VAT-u i podatków dochodowych, a być może podatek katastralny – przestrzegają ekonomiści.

Pesymistyczne założenia są jak najbardziej realne, bo Polska gospodarka spowolniła, a jest gigantyczne bezrobocie. Oznacza to, że słabnąć będzie gospodarka, a słaba gospodarka to chudy budżet. Każdy z możliwych scenariuszy jest niekorzystny dla zwykłych ludzi. Bo za gigantyczny deficyt emerytalny zapłacimy w taki bądź inny sposób my wszyscy.

Artur Getler

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
realistaklucznik Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
realista
Gość
realista

Nam; za nasze składki ograniczają emerytury i renty, a sami za nasze składki wypłacają sobie niebosiężne premie, od których kiedyś oni będą mieli naliczane wysokie emerytury. Koalicja wszystkich swoich popleczników dobrze ulokowała, albowiem to dotyczy nie tylko ZUS..

realista
Gość
realista

NIECH SPRZEDADZĄ WYBUDOWANE DLA ZUS PAŁACE MOLOCHY , A JEŚLI JESZCZE ZLIKWIDUJĄ DROGIE IMPREZY NA WYJAZDACH NO I ZREDUKUJĄ LICZNĄ ARMIĘ PREZESÓW, DYREKTORÓW I RÓŻNYCH POCIOTKÓW RZĄDZĄCEJ KOALICJI TO MOŻE NIE TYLKO ZNIKNIE DEFICYT, ALE JESZCZE NAWET ZOSTANIE ‚ZYSKÓW’.

klucznik
Gość
klucznik

ZUS nie powinien dotowac KRUS. KRUS powinien byc samowyplacalny. Polepszy to stan zasobow pienieznych ZUS w duzej mierze.