Nasze szpitale dostaną więcej pieniędzy na leczenie

Większe nakłady mają wpłynąć na lepsze funkcjonowanie szpitali, czy zmniejszą kolejki do zabiegów? Raczej nie, bo nakłady na służbę zdrowia systematycznie rosną, a wraz z nimi zapotrzebowanie.

PODKARPACIE. Średnio na leczenie jednego mieszkańca Mazowsza NFZ wyda 1764 zł, podczas gdy na pacjenta z Podkarpacia przeznaczy o ponad 200 zł mniej.

O ponad 3 mln więcej dostanie nasz region na służbę zdrowia w 2012 roku. To blisko 280 mln więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach. Mimo tego na leczenie jednego pacjenta z Podkarpacia, wciąż będą przeznaczane mniejsze środki aniżeli na mieszkańca np. Mazowsza.

– O podwyższenie wyceny procedur postulowaliśmy już wielokrotnie. Koszty działania placówki z roku na rok rosną, dlatego uaktualnienie stawek jest dobrym posunięciem – mówi Janusz Solarz, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie. – Wzrost wyceny, znacząco wpłynie na wysokość kontraktu na wszystkich oddziałach, pod warunkiem, że nie przełoży się to na obcięcie przyznanych limitów, czyli liczby wykonywanych procedur.

Skutki zmiany algorytmu
Nakłady na świadczenia w przyszłym roku będą większe od tegorocznych o blisko 3,63 mld zł (czyli o 6,27 proc.) i wyniosą ponad 61,53 mld zł. Według zapowiedzi ministerstwa zdrowia, wzrost ten odczują wszystkie regiony, choć nie wszystkie w równej mierze. W największym stopniu dotyczy on Lubuskiego (9,2 proc), Podkarpacia (9,1 proc), Kujawsko-Pomorskiego (9 proc.) i Małopolski (8,9 proc.), a w najmniejszym – Mazowsza (2,2 proc.), Śląska (4,6 proc.). To skutek zmiany algorytmu podziału środków.

Nierówności w podziale funduszy są, ale mniejsze
W przeliczeniu na jednego ubezpieczonego w przyszłym roku wypadnie średnio 1635 zł. Mimo wzrostu nakładów, na leczenie mieszkańców naszego regionu, przeznaczane będą niższe stawki niż na pacjentów z innych województw. Mazowiecki NFZ wyda na przeciętnego ubezpieczonego 1764 zł, łódzki – 1671 zł, podczas gdy podkarpacki tylko 1561 zł. Przed zmianą algorytmu dysproporcje były dużo większe. Na mieszkańca Podkarpacia wypadało 1403 zł, podczas gdy na Mazowszanina – 1888 zł.

Zyska pacjent
Również na zmianach w wycenie stawki bazowej Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych zyska większość regionów. – To również bardzo dobra wiadomość. Diagnostyka przy urazach wielonarządowych, a takich mamy większość, bo funkcjonuje u nas centrum urazowe jest bardzo droga – mówi Solarz. – Wyższe finansowanie przełoży się na wyższy komfort pacjenta i pozwoli na wprowadzenie nowych procedur.
Zwiększył się też już od września współczynnik korygujący stawkę kapitacyjną w POZ. Na razie jedynie w wybranych grupach wiekowych: dla dzieci w wieku 0-6 lat i osób powyżej 65. r. ż. Nakłady na POZ od września do grudnia 2011 r. pochłoną o 62 mln zł więcej. W przyszłym roku będzie to aż 186 mln zł więcej.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments