Nauczyciele będą pracować 8 godzin dziennie?

Nauczycielom z pewnością nie podoba się pomysł 8-godzinnego dna pracy. Fot. Archiwum

KRAJ, PODKARPACIE. Planowane zmiany w Karcie Nauczyciela.

Niektóre gminy chcą, aby pedagodzy byli rozliczani z 40-godzinnego tygodnia pracy, a nie jak do tej pory z 18-godzinnego.

Niektóre gminy wzięły sprawy w swoje ręce i nakazały dyrektorom szkół, aby kontrolowały liczę godzin pracy nauczycieli. Uznały, że tzw. pensum, czyli 18 godzin pracy tygodniowo to za mało. Chcą, aby pedagodzy spędzali w pracy 8 godzin dziennie, najlepiej od 8 do 16.

Jak etat zwykłego Kowalskiego

Przykładem takiej praktyki jest gmina Repka (woj. mazowieckie). Nowe zasady obowiązują nauczycieli od września. Wójt gminy uważa, że działa zgodnie z prawem. Nauczyciele dostają pensje za 40 godzin pracy tygodniowo, czyli jak za normalny etat. Pedagodzy powinni być w tych godzinach do dyspozycji uczniów i szkoły. Czas mogą wykorzystać na poprawianie klasówek, przygotowywanie do kolejnych zajęć czy na prowadzenie konsultacji. Nauczyciele są oburzeni, ale jak dotąd nikt nie zgłosił sprawy do inspekcji pracy. Podobne praktyki stosował burmistrz Ryglic (woj. małopolskie), ale wojewoda małopolski i Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie unieważniły jego zarządzenie.

(Nie)zgodne z prawem?

Zadzwoniliśmy do Dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa, Zbigniewa Burego, z zapytaniem, czy na Podkarpaciu będzie wprowadzany obowiązek rozliczania nauczycieli z 40-godzinnego tygodnia pracy. – Absolutnie nie. Nie ma podstaw prawnych, aby to robić. Najpierw trzeba by było zmienić całą Kartę Nauczyciela. – mówi – Pomysł jest głupi, a gminy, które narzuciły taki obowiązek na dyrektorów z pewnością poniosą odpowiedzialność prawną – dodaje oburzony.

Jedna z rzeszowskich nauczycielek powiedziała nam, że bardzo ciężko pracują i są zmęczeni codzienną intensywną pracą, a te dwa miesiące wolnego pozwala im w końcu odpocząć. Praca po 8 godzin dzienne wykończyłaby ich psychicznie Nie chciała ujawnić swoich danych ze względu na obawę przed ewentualną krytyką swojego środowiska pracy.

W Karcie Nauczyciela art. 42 mówi o tym, że nauczyciele powinni być rozliczani z tzw. pensum i z godzin karcianych. Związek Nauczycielstwa Polskiego broni czasu pracy nauczycieli. Według nich pedagog może czas zadaniowy realizować tam gdzie chce, niekoniecznie w szkole.

Ewelina Nawrot

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
23 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pola
Pola
5 lat temu

Odeszłabym ze szkoły od razu, gdybym mogła. Niestety, mam niepełnosprawne dorosłe dziecko, jestem sama, po rozwodzie, za stara, by zmienić pracę, za młoda, by iść na głodową emeryturę. Wymiotuję paszkwilami na nauczycieli,nawet nie chce mi się już komentować durnych wypowiedzi. Jestem polonistką, pracy mam tyle, że….Ale lubię to, co robię, nie lubię tylko debili i malkontentów w pracy oraz leserów i ujadaczy, bo i tacy nauczyciele są.

Paweł
Paweł
7 lat temu

Co mnie obchodzi jakaś zasrana PRLowska karta nauczyciela. Jest wiele gorszych i bardziej stresujących zawodów niż nauczyciel. Każdy zasuwa po 40h tygodniowo albo więcej a z jakiej paki on ma mieć lepiej.
KONIEC Z TYMI PRZYWILEJAMI !!!
Wakacje, ferie itd SKANDAL!!!

rzeszowiak2
rzeszowiak2
9 lat temu

cze Ulka jak wiesz nauczyciele sa różni jedni zapieprzają /j.polski, matematyka, historia – masa kartówek, klasówek nad którymi w domach ślęcżą godzinami/ ale WF ? jakie siedzenie po godzinach ? jakie kartkówki czy klasówki po 18 godzinach luzik albo ksiądz – nawet dyzury przed lekcjami czy na przerwach nie jest z reguły brany pod uwagę, widziałaś kiedyś aby np. ksiadz protokołował zebranie rady pedagogicznej ? przygotowywał akademię czy studniówkę ? robił plan lekcji itp. odpowiedzialność różna , rózny czas pracy – a kasa ta sama niektórym pasuje przykręcić śrube, bo ich praca to często fikcja /pogaduszki z młodzieżą i luźne… Czytaj więcej »

Ula
Ula
9 lat temu

Byłam nauczycielką, urzędniczką, obecnie jestem dyrektorem szkoły. Zastanawia mnie skąd taka nagonka na nauczycieli. 18 godzin dydaktycznych, 2 godziny z KN, dyżury w czasie przerw, przed i po lekcjach, przygotowanie lekcji, sprawdzianów, sprawdzanie wszystkich prac pisemnych, spotkania zespołów przedmiotowych, wychowawczych, rady pedagogiczne, szkoleniowe, doskonalenie zawodowe, spotkania z rodzicami, dni otwarte, wycieczki, dyskoteki, zajęcia dodatkowe (nieodpłatne, bo nie we wszystkich szkołach są programy unijne), zadania dodatkowe typu: ewaluacja pracy szkoły, pisanie programów unijnych (bo organ prowadzący ma takie ambicje), itd., itd. Do tego: aroganccy i często zgubieni młodzi ludzie; wymagający i często równie aroganccy i wymagający rodzice, żądający od szkoły dobrego… Czytaj więcej »

michal
michal
9 lat temu

A czy ja napisałem, że mi źle? nigdy! Człowieku cała dyskusja dotyczy wprowadzenia dziwnych zmian, zresztą już pogłoski zdementowane o tych zmianach – na szczęście:) A praca z młodzieżą to moje życie, teraz nie wyobrażam sobie innego zawodu! Czuję się spełniony w tym co robię i do wypalenia jeszcze daleka droga, zapewniam:) W kwestii projektów unijnych z programu „Stypendia dla uczniów uzdolnionych …” to zdania są podzielone co do wynagrodzenia, bo pracując z jednym uczniem przez cały rok wynagrodzenie wynosi 900zł i z tego trzeba odjąć podatek:) — wszystko jest tu: http://www.wrota.podkarpackie.pl/pl/edukacja/poddzialanie_9_1_3 Ja nie narzekam i nigdy nie narzekałem, powtarzam… Czytaj więcej »

franciszek
franciszek
9 lat temu

p. Michale to proszę prace zmienić jak panu tak źle, a za zajęcia unijne to jest niezła kasa sam wiem.

Wojtek
Wojtek
9 lat temu

Prosta sprawa. Możemy pracować i 45 godzin tygodniowo, ale pasowałoby by za nie zapłacić. Jeśli dzisiejsze pobory nauczyciela podzielimy tak przez ok. 160 h (4 tygodnie razy 40 h) to wyjdzie nam jakieś 12-17 zł za godzinę. Czyli równamy pracę jakby nie było wysoce wykwalifikowanego pracownika z wyższym wykształceniem z pracą przybysza zza wschodniej granicy przy betoniarce, o ile za taką kasę zechce. Gratuluję pomysłu. Chyba bym wolał swoje dzieci w domu uczyć niż zostawiać w szkole na łaskę tak zmotywowanego pedagoga.
Pozdrawiam życząc trochę umiaru

patka
patka
9 lat temu

biedny pan nauczyciel . udokumentujcie ile godzin poza lekcjami spędzacie dla dobra uczniów to nie bedzie gadania jak to „mało” pracujecie. oczywiscie to specyficzny zawód ale wakacje ferie itp. roczny urlop na poratowanie zdrowia zaznaczam że płatny. tylko górnicy mają lepiej ha.

Kinga
Kinga
9 lat temu
Reply to  patka

a jak to niby mamy zrobic? jak mamy udokumentować siedzenie nad sprawdzianami w weekendy? szkolenia sobotnie?

Lech
Lech
9 lat temu

P.Bogdanie zapraszamy do szkoły ale proszę wcześniej ukończyć 2 lub 3 kierunki studiów podyplomowych, które trwają minimum 1,5 roku każde, średnio dwa zjazdy w miesiącu. Łatwo policzyć ile to weekendów. Ponadto kilka szkoleń w ciągu roku związanych z ciągle zmieniającymi się przepisami oraz doskonaleniem zawodowym i oczywiście wszystko płatne w większości z kieszeni nauczyciela. Co do wakacji i ferii to nie jest jak większość myśli, że nauczyciele mają cały ten okres wolny. Po zakończeniu zajęć pozostaje cała biurokracja – dzienniki, arkusze ocen, sprawozdania, posumowania, przygotowanie szkoły do rozpoczęcia roku, przygotowanie planów lekcji itp. Podczas ferii większość ma dyżury w szkołach… Czytaj więcej »

Edward
Edward
9 lat temu

Nauczyciel jest pracownikiem szkoły. Czas jego pracy nie może być krótszy niż 40 godzin pracy, w tym zajęcia bezpośrednio z uczniami 18 godzin. Pozostały czas jest przeznaczony .na wykonywanie innych czynności np. spotkania z rodzicami, posiedzenia organów statutowych szkoły, doskonalenie, przygotowywanie się do zajęć itp. Urlop ma w wymiarze i w czasie trwania ferii. W placówkach nieferyjnych (np. przedszkole) jest to 35 dni, pracownik ma 26 dni roboczych czyli z sobotami i niedzielami to jest to samo. Nie wszyscy nauczyciele pracują w szkołach -w Kuratorium, Ośrodkach Doskonalenia mają urlop jak iini pracownicy. Przerwy świateczne, Dzień Edukacji, przerwy na egzaminy, matury… Czytaj więcej »

Marek Pleśniar, OSKKO
Marek Pleśniar, OSKKO
9 lat temu

pragnę zdementować zdanie iż „Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty chce wprowadzić zmiany w Karcie Nauczyciela tak, aby pedagodzy byli rozliczani z 40-godzinnego tygodnia pracy, a nie jak do tej pory z 18-godzinnego.”

to NIEPRAWDA – proszę o sprostowanie

Marek Pleśniar, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty

zen
zen
9 lat temu

wszystko pięknie

a kiedy nauczyciele będa mogli w końcu uczyć a nie ciągle:
a to papiery, a to szkolenie, a to dziennik elektroniczny, a to plany ewaluacji,a to wywiadówki więc karteczki itp. a to arkusze,a to świadectwa, ato promocja szkoły, a to imprezy i ich organziacja i kolejna reforma zreformowanej reformy bo się zmienił minister

i to wszystko za wcale nie wielkie pieniądze

Tylko żadna gazeta podając zarobki nie napisze że brutto (pisza że dyplomowany zarabia 4500 – chyba w Warszawie) – ja sam dyplomowany 10 lat w szkole 15 ogólnej pracy i nie mam 2 tys na rękę

tula
tula
9 lat temu

szkoły powinny byc zlikwidowane, bo rządzący potrzebuja matołów a nie wykształconych, na nauczycieli przekwalifikować na bezrobotnych i bezdomnych

Bogdan
Bogdan
9 lat temu

P. Michale a co z wakacjami, feriami wekendami bardzo długimi bo wolne 2 dni przed i 2 dni po święcie, normalnie pracujący musza urlopy brac zeby zapewnic dzieciom opiekę

michal
michal
9 lat temu
Reply to  Bogdan

No i widzę kolejne niedoinformowanie… jeżeli młodzież i dzieci mają czas wolny od zajęć to co ma robić nauczyciel ? Pana zdaniem kiedy nauczyciel powinien sobie zrobić urlop? Może kiedy chce? Zmiana w tej kwestii uderza w dzieci a nie w nauczycieli. Co ma robić lekarz jeżeli wszyscy byliby zdrowi… w danym czasie, np. wakacji? Nauczyciel nie ma urlopu w ciągu roku, innego niż przypadającego na czas wolny od zajęć w szkole. Owszem to dużo czasu ale jak zrobiłem rozeznanie ile dni urlopu mogą sobie wziąć ludzie na różnych stanowiskach to wychodzi bardzo podobnie do wakacji… Poza tym jak pracowałem… Czytaj więcej »

perkoz
perkoz
9 lat temu
Reply to  michal

Słońce Peru

ja
ja
9 lat temu
Reply to  Bogdan

2 dni przed i 2 dni po święcie – możesz mi uświadomić o którym święcie myślisz???????????
ja takiego nie zauważam

ciekawe dlaczego żaden rodzic nie spędza ze swoim dzieckiem nawet godziny na odrabianiu lekcji, a nauczycielowi każe 8 godzin?????????????

perkoz
perkoz
9 lat temu
Reply to  ja

…idziemy w stronę słońca

Kinga
Kinga
9 lat temu
Reply to  Bogdan

A proszę mi podac przykład takich weekendów i przed jakimi świętami nauczyciele maja wolne dwa dni?

perkoz
perkoz
9 lat temu
Reply to  Bogdan

Ciemnogród hhehehehhehhe…. co za społeczeństwo…

michal
michal
9 lat temu

Wszystko pięknie ładnie tylko…, np. WF, co z zastępstwami? wszystkie łączone w mega grupach ? każdy nauczyciel ma pod opieką szkolne reprezentacje sportowe… pojedzie na zawody i co ? często zdarza się ze w szkole jest 3 nauczycieli wf albo mniej. A organizacja turniejów szkolnych ? SKS, inne zajęcia sportowe pozalekcyjne ? i nagle z 8 godz. dziennie zrobi się 12 albo więcej… Pewnie wielu powie, że nauczyciele WF tylko piłkę dadzą i graj ta, a później do kantorka na kawę itp – to MIT, pewnie jak w każdym jest trochę prawdy ale to tylko opcja wygodna dla zazdrośników. Napisałem… Czytaj więcej »

perkoz
perkoz
9 lat temu
Reply to  michal

Sporo osób zrezygnuje z tak atrakcyjnej pracy co będzie zrozumiałe. Część zostanie bo nie będzie dla nich żadnej alternatywy- sam jeżeli zdecyduje się na pracę dla takiego społeczeństwa to będę to traktować jak pracę a nie jak misję… Powodzenia ciemnogrodzie.