Nauczyciele nie mają czasu dla uczniów

Nauczyciele maja mało czasu dla uczniów, ponieważ musza wypełniać sterty papierów. Fot. Wojciech Preisner

KRAJ, PODKARPACIE. Stop biurokracji! – Chcemy uczyć, a nie wypełniać papierki! – mówią nauczyciele.

Polscy nauczyciele poświęcają najmniej czasu dla uczniów – tak wynika z raportu agendy Komisji Europejskiej Eurydice. Co zatem robią? Zajmują się biurokracją. Nauczyciele zamiast przekazywać wiedzę uczniom, muszą poświęcić czas na wypełnianie papierków. Przykładowo, Tureccy pedagodzy spędzają z uczniem dwa razy więcej czasu niż Polscy!

Z raportu wynika, że nauczyciele spędzają średnio 18 godzin lekcyjnych (14 godzin zegarowych) przy tablicy. Po za tym muszą być przez godzinę (w szkołach ponadgimnazjalnych) lub dwie (w szkoła podstawowych i gimnazjalnych) w pełnej dyspozycji szkoły. A jak wygląda sytuacja w innych krajach? Turcy mogą się pochwalić wynikiem 30 godzin zegarowych, który poświęcają uczniom w ciągu tygodnia. W Niemczech nauczyciele pracują od 24 do 26 godzin tygodniowo. Nawet czescy nauczyciele pracują dłużej, bo 17 godzin.

Wolę uczyć

- Wolałabym poświęcić swój czas pracy na pomoc uczniom niż na zajmowanie się biurokracją – mówi pani Krystyna z Rzeszowa, nauczycielka, która prosi o anonimowość. W niektórych krajach powołane są dodatkowe osoby, które zajmują się wypełnianiem różnych formularzy, tym samym odciążając pedagogów. Pani Krystyna przyznaje, że wielu nauczycieli o tym marzy. – Było by nam dużo łatwiej – dodaje. Pieniędzy jednak na takie rozwiązania nie ma, skoro szkoły są wręcz likwidowane z powodów finansowych.

***

Obecnie pedagodzy realizują tzw. pensum, które zostało określoną przez Kartę Nauczyciela i wynosi 18 godzin tygodniowo. Liczba godzin pracy nauczycieli od lat budzi oburzenie. Z pewnością ich zwiększenie pozwoli im tak rozplanować czas, żeby nie brakło go dla uczniów.

en

do “Nauczyciele nie mają czasu dla uczniów”

 1. belfer

  Skoro to taki dobry zawód – róbcie studia – obronę mgr – i do szkoły na te 3,4 godziny dziennie – dwa miesiące wakacji, wszystkie święta i przerwy świąteczne – w domu. I idźcie na urlop jak będziecie zmęczeni – bo na poratowanie zdrowia: już też nie można….
  Zamiast swoimi dziećmi, to zajmijcie się poprawianiem sprawdzianów, prac kontrolnych, przygotowywaniem do lekcji i wymyśleniem sposobu: jakby uczniów zachęcić do nauki? – a to jest najtrudniejsze!!!!
  – WSZĘDZIE DOBRZE, GDZIE NAS NIE MA….. Proponuję pomyśleć o wkładzie nauczycieli w budowanie Państwa Polskiego, bez nich nie będzie : Lekarzy, inżynierów, sportowców, literatów, poetów, ekonomistów, bankierów itd. itp. – będzie tylko ciemnogród i zabobony….

 2. ewa

  nauczyciele powinni pracować 40 godz tygodniowo. wszystkie zadania robić w szkole. a nie 3 godziny i do domu.

 3. ukasz

  jakos nie zauwazylem aby wuefista poprawiał kartkówki a ma 3,4 godziny dzienni bo znam takich nauczycieli,haha

 4. abcd

  Zwiększmy im ilość godzin pracy i każmy uzupełniać wiecej papierów, na pewno będą mieli wiecej czasu dla uczniów. A czas na przygotowanie lekcji w domu, na wymyślenie ciekawych zadań, na sprawdzenie zadanych prac i sprawdzianów? Tego nikt nie liczy? A konieczność mówienia przez klika godzin dziennie bardzo głośno, od czego nauczyciele zapadają na raka krtani, bardzo stresujące warunki pracy, no i tak ogromna odpowiedzialność spoczywajaca na nauczycielach.. Nie ma co, zwiększmy im pensum i zwiększmy sobie bezrobocie o kolejne 10% Bo już i tak panuje duże bezrobocie w tej grupie społecznej. Zwiększymy pensum, będzie jeszcze większe, a korupcja w załatwianiu pracy całkiem zeżre ten zawód i dzieci będą uczyli nie najlepsi pedagogowie, a ci z najlepszymi chodzami (co zazwyczaj oznacza tyle, co: najgorsi, najleniwsi, bezkarni). Niech Bóg ma nas w opiece.

 5. ukasz

  mmaja po 3, 4 godZiny dziennie w szkole i jeszcze czasu dla uczniow nie mają, koło 12,13.00 zwykle są w domu i zbijają bąki i jeszcze im mało ciągle kasy, nie mówiąc że całe dwa miesiące wolne i wsztstkie okresy przed świąteczne i dalej im mało….to ABSURD W TYM KRAJU, powinno się to szybko zmienić, gdyby pracowali 8 godzin dziennie to by czas mieli dla dzieci….

  • Kunegunda

   Spróbuj sam użerać się przez 8 godzin z Twoimi dziećmi , a potem jeszcze przygotuj się do następnego dnia, popraw klasówki, bądż do dyspozycji dyrektora, powypełniaj różne świstki, poświęć jeszcze wymaganą odpowiednią ilość godzin dodatkowych zajęć dla uczniów, itp. A tak naprawdę to nauczyciele nigdy nie mają 2 m-cy wakacji ani całych ferii do własnej dyspozycji, bo muszę niestety uzupełniać różne papiery na które brak czasu w roku szkolnym. Najprościej gdybyś po prostu zasięgnął języka w szkole np. u dyrektora , a nie oskarżałbyś bezmyślnie . A skoro to taki „łatwy” zarobek to czego z niego nie skorzystałeś i nie zdobyłeś takiego zawodu? Pewno sam wychowanie dzieci zepchnąłeś na nauczycieli , a teraz jeszcze na nich „warczysz”. Tacy właśnie najwięcej krytykują innych. Tak więc sam najpierw zabierz się za wychowanie swoich dzieci, a potem dopiero krytykuj.

  • asterix1969

   Matole, nie pisz o rzeczach, o których nie masz pojęcia.

 6. czytelniczka

  Przyjedźcie do Przysietnicy i zobaczycie,ze nauczyciele mają duuużo czasu.,ale narzekają na brak pieniędzy.

 7. ne

  „Obecnie pedagodzy realizują tzw. pensum, które zostało określoną przez Kartę Nauczyciela”. Powrót do szkoły jednak konieczny.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.