Nauczyciele rujnują budżety gmin

Nowe (od 1 września) zasadnicze stawki wynagrodzenia nauczycieli w Błażowej: nauczyciel dyplomowany 3195 zł, mianowany 2 550 zł, kontraktowy 2 366 zł, stażysta 2 382 zł.

PODKARPACIE. Około 90 proc. pieniędzy z subwencji oświatowej gminy przeznaczają na pensje dla pedagogów, chcąc inwestować w szkoły muszą dokładać ze swoich budżetów.

Od września znowu będą podwyżki dla pedagogów, średnio 7 proc. Nauczyciel dyplomowany ma zarabiać średnio ponad 4,8 tys. zł., mianowany 3,770 zł, kontraktowy ponad 2,9 tys. zł, a stażysta prosto po studiach 2618 zł.

– 89 proc. subwencji idzie u nas na pensje. Tylko dlatego, że miasto dokłada nam 10 – 15 proc. ze swojego budżetu możemy zatrudniać 3970 nauczycieli (dane za rok szkolny 2009/2010) i móc jeszcze ok. 30 mln zł rocznie przeznaczać na inwestycje w zarządzanych 100 placówkach oświatowych – mówi Zbigniew Bury, dyrektor Wydziału Edukacji w Urzędzie Miasta Rzeszowa.

Dyrektor mówi, że względny spokój w finansach mają dzięki temu, że do Rzeszowa przyjeżdża dużo (10 proc.) młodzieży spoza gminy, a to za nimi idzie subwencja oświatowa. Kłopoty mogą mieć małe gminy gdzie subwencja jest niska (mało jest dzieci), a nauczyciele zarabiają tak samo, a nawet więcej, bo należy im się 10 proc. dodatek wiejski.

Będą zwalniać

– Subwencja oświatowa to u nas stanowczo za mało, żeby ograniczyć wydatki na oświatę rada gminy podjęła decyzję o zwolnieniu jednego nauczyciela (oprócz tych przechodzących na emeryturę) i ograniczeniu reszcie liczby godzin lekcyjnych – mówią w Zespole Obsługi Placówek Oświatowych w Błażowej. Podobna sytuacja jest w innych gminach. Wszystkie szykują się na niewielkie cięcia etatów. Szacuje się, że pracę może stracić ok. 100 pedagogów w regionie. Pedagodzy idą więc na urlopy dla podratowania zdrowia, bo chcą przeczekać do roku szkolnego 2012/2013, kiedy do pierwszych klas pójdą dwa roczniki dzieci i będzie więcej miejsc pracy. Nauczycielskie urlopy dla poratowania zdrowia też jednak mocno obciążają budżety samorządów, które wypłacają im cały czas pensję zasadniczą.

Więcej kasy, mniej pieniędzy na remonty

W tym roku z kasy państwa trafi do gmin łącznie 36,9 mld zł subwencji oświatowej, czyli o 10,2 mld zł więcej niż 5 lat wcześniej. Ale wzrost nie przekłada się na jakość i warunki edukacji, bo pochłaniają go pensje nauczycieli. – W stosunku do 2007 roku wynagrodzenie nauczyciela stażysty wzrosło o około 70 proc. – mówi dyrektor Bury.

A wraz z kolejnymi podwyżkami automatycznie wzrastają dodatki nauczycielskie, m.in. motywacyjne, funkcyjne, czy wiejskie. Gminy skarżą się, że nie mają możliwości obniżania wydatków, bo nie mogą wpływać na wysokość wynagrodzeń ani na czas pracy pedagogów, które odgórnie reguluje Karta nauczyciela.

W regionie pracuje 47778 nauczycieli, w tym 32368 zatrudnionych jest na pełny etat, natomiast 15410 uczy tylko 3-4 godziny tygodniowo. Na rocznych urlopach zdrowotnych przebywa 613 nauczycieli.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
15 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ex uczeń
ex uczeń
2 miesięcy temu

Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma. Znowu podjudzają teraz przeciwko nauczycielom.

Olo
Olo
2 miesięcy temu

Rujnują budżety, bo to nie gminy są ustawowo odpowiedzialne za szkolnictwo a państwo. A że ono scedowalo to na gminy a wójtowie jako kacyki partyjne się temu nie sprzeciwili, wiec mamy to co mamy.

uczen z PRL-u
uczen z PRL-u
8 miesięcy temu

Ja gdy uczylem sie w Technikum to bylo nas w klasie 52 uczniow.
Jakos mozna bylo tez wykladac, sprawdzac zadania i uczyc tylu uczniow.
Dzisiaj nauczyciele mowia ze jak jest 24 uczni to WIELKA KLASA.
Rozpuscili sie jak dziadowski bat i sami nie wiedza czego chca.
A moze by im pasowalo aby do szkoly przychodzic tylko na darmowe obiady do stolowki i po pobory ?

Jan
Jan
8 miesięcy temu

Zapraszam o lektury . Zobaczycie jak ,,mało ” zarabiają nauczyciele. 6 tys netto to jest mało? https://24wspolnota.pl/pl/parczew/wydarzenia/57485/wynagrodzenia-nauczycieli-z-podstawowki-w-jab-oniu.htm

Mieszkaniec
Mieszkaniec
9 lat temu

a ja zapraszam do firm np. budowlanych, gdzie mgr inżynier z conajmniej 3 -letnim doświadczeniem pracując jako majster na budowie, na świeżym powietrzu, po 10-12 godzin dziennie, praca również prawie w każda sobotę, papiery dorabia w czasie wolnym i zarabia 2000 zł brutto. We łbie nauczycielom się poprzewracało. Jak idę na wywiadówkę to jetem chory, bo musze brać udział w festiwalu niedolności, niemożności, a nawet głupoty. O autorytecie wśród wychowanków nie ma mowy. 99% nauczycieli ma postawę : kilka godzin odbębnić a potem to możecie mnie w d… pocałować. Dotyczy to również katechetów i księży.

Jerzy
1 rok temu
Reply to  Mieszkaniec

to katechetom płacimy dodatkowo za naukę religii ? kiedyś brali co łaska ….
kto był tak łaskaw, ze im kazał płacić a nie dał na to kasy ?

ona
ona
9 lat temu

Ja proponuję nauczycieli zwolnić, dzieci rozesłać do domów. Gminy będą miały więcej pieniędzy w budżecie. Głupim narodem będzie łatwiej rządzić. A i społeczetwo będzie zadowolone, że byłym nauczycielom jest gorzej od nich.:))

Zoltan
Zoltan
9 lat temu

Autorze artykułu, porównaj sobie wysokości zarobków, które wymieniłeś na poczatku swojego „artykułu” z tym, co jest pod zdjęciem. I czemu ma słuzyć ten „artykuł”, myślę że podjudzaniu innych grup zawodowych na nauczycieli. Moja żona ma w tygodniu 36 godzin lekcyjnych, w tym 2 społeczne. Do tego dochodzi to wszystko, o czym pisze mp. A wolne wakacje i ferie to fikcja. Przecież są dyżury, konferencje itp. Pensje, o których piszesz może są gdzieś w centralnej Polsce, ale tu na Podkarpaciu takie nie są – czemu o tym nie napisałeś? A wszystkim zazdrośnikom polecam zrobienie zawodu nauczyciela, potem zdobycia pracy w tym… Czytaj więcej »

mp
mp
9 lat temu

wczoraj odebrałam angaż. dostanę 2295 zł brutto za cały etat pracy ( 18+ 1 godz. niepłatna+czas na przygotowanie się do lekcji+czas dla moich wychowanków+praca w kilku komisjach nad dokumentami szkolnymi+sprawdzanie prac pisemnych+spotkania z rodzicami, kontakty pisemne+wyjazdy z uczniami na wycieczki, wyjścia do kina, filharmonii, teatru). jestem nauczycielem dyplomowanym ( 5 lat studiów magisterskich, 3 lata studiów licencjackich na drugim kierunku, 1,5 roku studiów podyplomowych=9,5 roku studiowania – za 5-letnie i podyplomowe zapłaciłam z własnej kieszeni). zazdrosnych zapraszam do kształcenia się i zasilenia szeregów nauczycielskich w naszym zubożonym przez nauczycieli województwie.

programista
programista
7 miesięcy temu
Reply to  mp

To ile godzin bedzie pani nauczycielka pracowala tygodniowo ? Prosze nie wychodzic z zakladu pracy a wiec ze szkoly jak my zwykli pracownicy ktorzy pracujemy 40 godzin w tygodniu jakim jest nasze zatrudnienie.
Ja tez studiowalem i musze pracowac na calym etacie po minimum 40 godzin tygodniowo.

fil
fil
9 lat temu

in23 i inni: Czy Tomasz Lis pracuje 1 godz. w tygodniu? Przecież tyle trwa jego program na TVP.
Czy aktor teatralny pracuje tylko wtedy gdy wystawiana jest sztuka? A próby, przygotowania, szkolenia to już nie? Czy trzeba być takim półgłówkiem aby to zrozumieć?

xyz
xyz
9 lat temu

8 godzin pracy dziennie i 26 dni urlopu!!! Wtedy pogadamy o prawdziwych pensjach dla nauczycieli i ew. dodatkach za szkodliwe…

in23
in23
9 lat temu

za co ci nauczyciele dostali podwyżki, za te 18 godzin tygodniowo,,śmieszne i całe wakacje wolne i ferie i wszystkie święta…mam nadzieję że sie to kiedyś zmieni…

Corneliuss
Corneliuss
9 lat temu
Reply to  in23

Zapomniałeś dodać o dziennikach do uzupełniania, ciągłej nerwówki z bachorami, ciągłych kontrolach, niewykonalnych schematach zajęć MEN. Jako syn nauczycielki( i to tylko klas I-III podst.) nie zgadzam się z tym co in23 mówi. Wakacje wolne? O radach pedagogicznych kolega zapomniał? Albo o zajęciach z dziećmi? Święta? Każdy ma wolne, chyba że się zgodzi pracować. Przez dzieci które uczy nie miała nigdy czasu dla mnie, bo wraca do domu i pisze konspekty do 23.00. Ale to śmieszne… Różne są rodzaje humorów

robol z fabryki bez doplat
robol z fabryki bez doplat
8 miesięcy temu
Reply to  Corneliuss

A co robila poza 18 lekcjami w tygodniu w szkole przez pozostaly czas pracy ?
Czekala na darmowy obiad i pobory, bo przynosila wszystko do zrobienia do domu ?
Robotnikowi w pracy nie pozwola sie obijac w godzinach pracy.