Nauczyciele wywalczyli zmiany w projekcie!

- 23 listopada w Warszawie swój sprzeciw manifestowało ponad 1,3 tys. nauczycieli z Podkarpacia - powiedział nam Stanisław Kłak, prezes Okręgu Podkarpackiego ZNP. Fot. Wit Hadło
– 23 listopada w Warszawie swój sprzeciw manifestowało ponad 1,3 tys. nauczycieli z Podkarpacia – powiedział nam Stanisław Kłak, prezes Okręgu Podkarpackiego ZNP. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW, PODKARPACIE. Szkoły nie pójdą do prywatyzacji. Zmienią się jedynie zasady rekrutacji do szkół i przedszkoli.

Związek Nauczycielstwa Polskiego wraz z opozycją przekonali parlamentarzystów, aby z nowelizacji ustawy o systemie oświaty, nad którą pracuje Sejm, usunąć zapisy umożliwiające oddawanie szkół w ręce spółek komunalnych. Nowela będzie się ograniczała wyłącznie do zmian w zasadach rekrutacji do przedszkoli i szkół.

Jak mówił nam Stanisław Kłak, prezes Okręgu Podkarpackiego ZNP, przekazanie szkół związkom spowoduje, że przepisy Karty Nauczyciela nie będą obowiązywały, doprowadzi to do braku stabilności w zatrudnianiu, a to wpłynie na obniżenie poziomu nauczania i wychowania zwłaszcza w klasach I – III szkoły podstawowej. Wobec niekorzystnych dla nauczycieli i jakości polskiej edukacji zmian, w ubiegłym miesiącu rozpoczęto protest, który zakończył się sukcesem.

Nowa rekrutacja do przedszkoli
2 grudnia posłowie sejmowych komisji rozpatrywali sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej w sprawie projektu nowelizacji i doszli do wniosku, że prace nad nim ograniczą do zmian związanych z rekrutacją. Te muszą zostać wprowadzone, bo zakwestionował je Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 8 stycznia 2013 r. Zgodnie z projektem, w pierwszej kolejności będą przyjmowane dzieci mieszkańców gminy. W przypadku większej liczby kandydatów z gminy niż liczba dostępnych miejsc, przeprowadzone zostanie postępowanie rekrutacyjne, w którym pierwszeństwo będą mieć dzieci niepełnosprawne lub z rodzin, w których są takie. Jeżeli nadal chętnych będzie więcej niż miejsc (na pewno tak będzie), gmina określi kolejnych maksymalnie 6 dodatkowych kryteriów.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Edukacji Narodowej, jednym z nich musi być pierwszeństwo dla pracujących zawodowo rodziców lub rodzica, a jednym może być kryterium dochodowe, takie, jak w przypadku ubiegania się o świadczenia rodzinne z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Oznacza to, że preferowane mogą być rodziny, w których miesięczny dochód na osobę nie przekracza 539 zł.

Blanka Szlachcińska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ambroży
Ambroży
7 lat temu

http://vod.gazetapolska.pl/4021-najbardziej-przerazajacy-film-w-necie Polecam gorąco oglądnąć – to rzeczywiście efekt ciężkiej pracy nauczycieli! w stylu gender.

ROMAN
ROMAN
7 lat temu

a co by było jak by sprywatyzowano by wszystkich urzędników – czy by to było na + czy może na –