Nauczyciele zmieniają okręgi wyborcze, żeby głosować przeciw Zalewskiej

W Rzeszowie pojawił się billboard z wizerunkiem minister Anny Zalewskiej, ostrzegający o jej politycznych planach. Fot. Paweł Dubiel

KRAJ. Belfrowie znowu się mobilizują. Chcą uniemożliwić Minister Edukacji Narodowej wyjazd do Brukseli.

„26 maja 2019 r. wybieramy posłów do Parlamentu Europejskiego. Czy jesteś przeciw ucieczce przed odpowiedzialnością Pani Minister Zalewskiej za przeprowadzoną przez nią „deformę” systemu oświaty? Jeżeli tak, to masz szansę tą ucieczkę powstrzymać…” – piszą na Facebooku belfrowie. Zorganizowali akcję polegającą na zmianie okręgu wyborczego na Dolnym Śląsku lub Opolszczyźnie i głosowaniu przeciw Zalewskiej. – Powinna zostać w Polsce i odpowiedzieć za swoją „deformę” – tłumaczą.

„Jestem nauczycielem. Pani Zalewska, zmieniam specjalnie okręg wyborczy, żeby zagłosować. I nie jestem sam!” – napisał Marek, nauczyciel z 35-letnim stażem z Wielkopolski. Jest jednym z pomysłodawców akcji, polegającej na zmianie przez pracowników oświaty okręgów wyborczych i głosowania na kontrkandydatów Minister Edukacji Narodowej. Anna Zalewska jest „jedynką” na liście PiS do Parlamentu Europejskiego w okręgu dolnośląsko-opolskim (12.). Będzie rywalizować z szefową Polskiej Akcji Humanitarnej Janiną Ochojską, która startuje z list Koalicji Europejskiej.

Nauczyciele, którzy od początku negatywnie oceniali zmiany przekonują, że minister Zalewska powinna pozostać na swoim stanowisku do początku roku szkolnego i ponieść konsekwencje przeprowadzonej przez siebie reformy. Wyjazd do Brukseli jest dla nich zwykłą ucieczką.

Na Facebooku zorganizowano już nawet akcję „Aniu zostań z nami – 26 maja Ci w tym pomożemy”. „26 maja 2019 r. wybieramy posłów do Parlamentu Europejskiego. Czy jesteś przeciw ucieczce przed odpowiedzialnością Pani Minister Zalewskiej za przeprowadzoną przez nią „deformę” systemu oświaty? Jeżeli tak, to masz szansę tą ucieczkę powstrzymać…” – piszą organizatorzy. Podają również wskazówki, jak głosować poza miejscem swojego zamieszkania możesz pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Pomysł zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. Są już nawet szkoły i miejscowości, w których nauczyciele organizują grupowe wyjazdy 26 maja na Opolszczyznę lub Dolny Śląsk.

wk