Nauczycielski urlop zdrowotny już nie tak łatwo

Obecnie pedagogom przysługują trzy lata urlopu dla podratowania zdrowia, już po siedmiu latach pracy. Za jednym razem mogą wybrać maksimum jeden rok (może być jednorazowo mniej, np. na długość sanatoryjnego turnusu). W tym czasie pobierają normalną pensję.Fot. Archiwum

PODKARPACIE. Planowane przez samorządy zmiany w Karcie Nauczyciela sprawią, że pedagogom trudniej będzie wziąć urlop na podratowanie zdrowia.

O przyznawaniu nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia decydować będzie, nie jak dotąd lekarz rodzinny, ale lekarz medycyny pracy. Do rozstrzygnięcia została kwestia długości stażu pracy przed wystąpieniem o urlop dla poratowania zdrowia, lista chorób zawodowych nauczycieli i organu, który będzie płacił za urlopy. Rozmowy na temat ewentualnych zmian w Karcie Nauczyciela rozpoczęły się 7 sierpnia.

– Za wcześnie mówić o jakichkolwiek zmianach w Karcie Nauczyciela, te mogłyby wyjść od parlamentu lub Ministerstwa Edukacji Narodowej. To o czym rozmawiano we wtorek to dopiero propozycje samorządów, które patrzą jedynie na oszczędności nie zwracając uwagi na to, że może to obniżyć poziom nauczania – mówi Stanisław Kłak, prezes Podkarpackiego Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Rozmawiać można…
Według nauczycieli o ile do zaakceptowania jest propozycja, by o przyznaniu urlopu dla poratowania zdrowia decydował lekarz medycyny pracy, czy wymiaru urlopu, to odebranie im innych przywilejów typu pensum godzin czy dodatek wiejski nie wchodzi w grę. Przewidują również że dużo trudniejsza będzie dyskusja nad listą chorób zawodowych nauczycieli i ograniczenia prawa do urlopu tylko do przypadku chorób zawodowych. – Obecnie za chorobę zawodową nauczycieli uznaje się jedynie schorzenia narządów głosu, a co z wypaleniem zawodowym, co z kontuzjami nauczycieli wychowania fizycznego, rozstrojem nerwowym? – pytają pedagodzy.

W regionie pracuje 47778 nauczycieli, w tym 32368 zatrudnionych jest na pełny etat, natomiast 15410 uczy tylko 3-4 godziny tygodniowo. Na rocznych urlopach zdrowotnych przebywa ponad 600 nauczycieli. Urząd Miasta Rzeszowa, ma na swoim “utrzymaniu” 3970 nauczycieli (dane za rok szkolny 2009/2010).

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments