Nawałnica zerwała pół dachu na budynku gimnazjum. ZDJĘCIA

Wiatr zerwał dach gimnazjum w Tyczynie. Fot. Wit Hadło
Hala produkcyjna w Tyczynie podczas trąby powietrznej całkowicie straciła dach wraz z ociepleniem. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW, TYCZYN. – Mieliśmy nie tylko burzę – mówi Bożena Żurawska, dyrektor Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tyczynie. – Przez Tyczyn przeszła trąba powietrzna.

150 interwencji straży pożarnej, setki połamanych gałęzi i wyrwanych drzew, podtopione posesje, uszkodzone samochody, a także zerwany dach w Gimnazjum w Tyczynie. Tak wyglądają skutki nawałnic, które we wtorek wieczorem przeszły przez Podkarpacie.

Jak poinformowała nas Komenda Wojewódzka Straży Pożarnej, po wtorkowych nawałnicach odnotowano 150 zdarzeń na terenie woj. podkarpackiego, w tym w powiecie rzeszowskim ok. 70. Najgroźniejsza burza okazała się w Tyczynie, gdzie około godziny 20 pojawiła się nawet trąba powietrzna. Nawałnica zrywała dachy i wyrywała drzewa z korzeniami.

– Ta trąba jakby przeszła przez pół dachu. Około 300 metrów kwadratowych dachu budynku z salą gimnastyczną zostało zerwane – mówi Bożena Żurawska, dyrektor Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tyczynie. – Cała sala była zalana, resztki dachu w ogóle nie zatrzymywały wody. Straż pomagała nam to zabezpieczyć, osuszaliśmy salę gimnastyczną, podstawiliśmy wiadra tam, gdzie jeszcze lała się woda. Całe szczęście, że mamy koniec roku szkolnego. Mam nadzieję, że do rozpoczęcia nowego naprawimy wszystkie szkody. Jesteśmy ubezpieczeni, więc część strat na pewno pokryje nam towarzystwo ubezpieczeniowe – dodaje.

Poważne uszkodzenia dotknęły też firmę Tywent w Tyczynie, która swoją halę produkcyjną ma tuż obok budynku szkoły. – Burza zerwała cały dach, włącznie z ociepleniem – mówi Tomasz Róg, dyrektor. – Dach poleciał na pierwszy z brzegu budynek szkoły, potem się osunął na ziemię. Sytuacja na zewnątrz była tak straszna, że każdy się chował, gdzie tylko mógł – opowiada.

Połamane drzewa w parkach
Nawałnica wyrządziła też ogromne szkody w parku, który znajduje się tuż przy szkole. Trąba powietrzna połamała gałęzie, a nawet powyrywała wieloletnie drzewa z korzeniami. Podobnie wyglądają też parki w Rzeszowie. Choć burza była słabsza niż w Tyczynie, kilka ogromnych drzew zostało całkowicie złamanych. Wielkie drzewo runęło w parku im. Inwalidów Wojennych przy ul. Dominikańskiej uniemożliwiając przedostanie się na drugą stronę. Podobnie sytuacja wyglądała w parku im. Solidarności przy ul. Dąbrowskiego. Już od rana służby porządkowe zbierały ogromne połamane gałęzie utrudniające poruszanie się mieszkańcom. Połamane drzewa zatarasowały też samą ulicę Dąbrowskiego oraz ul. Chrzanowskiej. Na kilku domach w Budziwoju pozrywało część dachów.

Największe spustoszenia nawałnica wyrządziła w Tyczynie, Rzeszowie, Woliczce, Trzcianie i gminie Świlcza. Burze przeszły też przez powiat kolbuszowski, przemyski, sanocki, bieszczadzki i leski. W całym województwie aż do godziny 1 w nocy pracowało ponad 500 strażaków, którzy pomagali w usuwaniu skutków nawałnic. Burze uszkodziły linie średniego napięcia oraz stacje transformatorowe. Około 7 tysięcy mieszkańców zostało odciętych od prądu. Na szczęście nikt nie poniósł obrażeń.

Blanka Szlachcińska

[print_gllr id=86898]

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
ROMAN Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ROMAN
Gość
ROMAN

czy te nawałnice to efekt soboty – kiedy asteroida 2013- LR6 przeszła koło Ziemi – [ naszego czasu ; 5,42 ] a NASA – zlokalizowała ją dopiero w piątek