„Nawet król(!) miał błazna, droga Władzo Gminna”

Te panie z KGW w Kuźminie zaśpiewały strofkę przyśpiewki, która nie spodobała się gminnej władzy. Nasz Czytelnik postanowił panie wesprzeć, a władze Birczy upomnieć rymowanką. Fot. Archiwum

KUŹMINA (gm. Bircza), RZESZÓW.  Nasz Czytelnik upomina władze Birczy rymując.

Jakiś czas temu na naszych łamach ukazał się artykuł o tym, że wójt gminy Bircza i inni przedstawiciele miejscowej władzy poczuli się zniesmaczeni przyśpiewkami pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Kuźminie, zaprezentowanymi podczas święta miejscowej szkoły. Naszego Czytelnika z Rzeszowa, Jana P., zniesmaczyło… zniesmaczenie gminnej władzy. Postanowił ją więc upomnieć, a że najwyraźniej ma talent do rymowania, zrobił to w formie przyśpiewki, której treść nam przekazał.

Przypomnijmy: podczas święta szkoły w Kuźminie, miejscowe KGW zaśpiewało przyśpiewkę, w której między innymi znalazła się krytyka gminnej władzy dotycząca jej poczynań finansowych. Konkretnie poszło o słowa: „Forsę pożyczymy, potem nie oddamy, a bankowi w zastaw naszą gminę damy”. Obecni na uroczystości przedstawiciele gminy i jej rady opuścili urażeni salę. Na sesji Rady Gminy Bircza do całej sprawy nawiązał wójt Jóżef Żydownik podkreślając, że uważa zachowanie gospodyń z Kuźminy za niedopuszczalne. W rozmowie z nami podtrzymywał to stanowisko podkreślając, że nie chodzi o samą treść przyśpiewki, a o miejsce i czas jej prezentowania. – Nie obraziłem się, tylko uważam to za nietakt na tak poważnej uroczystości – powiedział J. Żydownik.

Do tych słów wójta odniósł się dowcipnie nasz Czytelnik z Rzeszowa, Jan P., który ogólnie mówiąc za nietaktowne uznał wytykanie nietaktu paniom z KGW przez wójta i na tę okoliczność ułożył swoją przyśpiewkę, której treść przekazujemy w oryginale i pozostawiamy bez komentarza:

Takty i „nietakty
Opisali w prasie – z Birczy i Kuźminy
dziewczyny: Elżbiety, Beaty, Grażyny…,
w szkole się spotkały, na święcie patrona,
śpiewały z Kuźminy – Bircza obrażona!!

Tak trzymać i śpiewać Panie Gospodynie,
ludowa kultura wtedy nie zaginie,
wójta się nie bójta – to nie dawna władza,
do kozy nie wsadzi – lecz niech nie przesadza…

Nawet król(!) miał błazna, droga Władzo Gminna,
śpiewka satyryczna posłuch mieć powinna.
A jeśli się Władzo uprzesz w swych humorach,
to mogą nie wybrać… w następnych wyborach!

Monika Kamińska

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
ddddROMAN Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
dddd
Gość
dddd

Wójt jest porządku dużo zrobił dla gminy a go nie szanują jest za ludźmi

dddd
Gość
dddd

To nie był czas i miejsce na takie przyśpiewki

ROMAN
Gość
ROMAN

no wygląda że Władza nie zna się na dowcipie – a śpiewane przez Panie kuplety bierze poważnie do głowy i zaczyna myśleć – myśli – myśli i że może cuś prawdy w tym jest – więc obruszona i zniesmaczona – nadęta i naburmuszona , ogon podkula i warczy i zgrzyta zębami – ciekawe czy wyda dekret o likwidacji zespołu ?