Nazwy nowych ulic, mostu i rond przegłosowane

Radny Dariusz Iwaneczko (PiS) “zdemaskował” Hermana Liebermana, jako prowadzącego się moralnie nie dość dobrze, by patronował przemyskiej ulicy . Fot. Autor

PRZEMYŚL. Ofiary Wołynia zamiast Pojednania, Św. Andrzej Bobola “pokonał” Hermana Liebermana.

Po licznych dyskusjach na spotkaniach komisji i podczas sesji Rady Miejskiej ustalono wreszcie, jakie nazwy nosić będą nowy most na Sanie, dwa nowe ronda przemyskie oraz mniejsze i większe nowo powstałe ulice. Nazwy zyskały też wiadukty “szpitalne”, czyli usytuowane w pobliżu Wojewódzkiego Szpitala.

Akceptacji Rady nie zyskał pomysł, by nowo powstały na Sanie most nazwać imieniem Marii i Lecha Kaczyńskich. Radni zagłosowali w większości za nazwą “Brama Przemyska”, która była propozycją prezydencką opartą na wcześniejszej sondzie społecznej.  Także w prezydenckim projekcie uchwały dotyczącej nazewnictwa nowych ulic znalazły się Aleja Wolności, prowadząca od ulicy Krakowskiej do nowego mostu oraz Aleja Solidarności wiodąca od niego do ronda obok kościoła pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy . Również ten pomysł prezydenta zyskał poparcie Rady. Inaczej stało się w przypadku ronda koło Galerii “Sanowa”. Prezydent widział je, jako rondo Pojednania, jednak radni uznali, że powinno nazywać się rondem im. Ofiar Wołynia.

Tę nazwę twórcy  społecznego projektu: Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.” i Wspólnota Samorządowa Doliny Sanu widzieli co prawda początkowo, jako właściwą dla ronda obok kościoła, ale Daniel Stołowski z “Doliny Sanu” czuje się usatysfakcjonowany. – To ważne, że uczcimy w taki sposób przypadającą w przyszłym roku 70. rocznicę “Krwawej niedzieli” – powiedział nam po głosowaniu. – Radni wzięli pod uwagę głos przemyślan – dodał.

Powodów do zadowolenia nie ma natomiast Stanisław Szarzyński, który reprezentuje środowiska Kresowian i Sybiraków. Chciały one, żeby tę właśnie nazwę “Kresowian i Sybiraków” nosiło rondo przy kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, ale Rada skłoniła się ku propozycji prezydenckiej uwzględniającej w nazwie jedynie Kresowian. Ulica prowadząca od Kopernika do mostu Brama Przemyska według prezydenta miała nosić imię Rodziny Bystrzyckich. Rada na Bystrzyckich poszła, ale “rodzinę” wykreśliła, bo jak podnosili radni, fakt, że mowa o rodzinie rozumie się samo przez się. Położona równolegle do niej ulica po drugiej stronie mostu zgodnie z pomysłem prezydenta zyskała nazwę Zadwórzańskiej.

Lieberman “przepadł”, bo źle się prowadził
Natomiast aprobaty radnych nie zyskał Herman Lieberman,  poseł na Sejm II RP i minister w rządzie Sikorskiego w Londynie, a to głównie za sprawą radnego PiS, Dariusza Iwaneczki, który jako historyk czuł potrzebę uświadomienia radnym, iż prowadzenie się moralne Liebermana trudno nazwać wzorcowym. Wskutek jego interwencji H. Liebermana zamieniono na nie budzącego wątpliwości moralnych Św. Andrzeja Bobolę. Niczym natomiast nie “podpadł” nikomu były prezydent Przemyśla , Zbigniew Chabasiewicz i bez protestów przegłosowano pomysł prezydenta, by nazwać jego imieniem wiadukt na skrzyżowaniu Monte Cassino i Alei Wolności. Tym bardziej wątpliwości moralnych nie wzbudził ks. ppłk  Władysław Dec, Honorowy Obywatel Przemyśla i salezjanin, który został patronem wiaduktu z boku Krakowskiej. Radni jednak uznali, żeby z prezydenckiego projektu wykreślić końcowe litery “sdb.”  (świadczące o tym, że ks. Dec był salezjaninem), bo niewiele one mówią przeciętnemu człowiekowi, za to wydłużają i tak już przydługawą nazwę wiaduktu.

Monika Kamińska

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Staszekmałgośka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Staszek
Gość
Staszek

Doktorowi D. Iwaneczce radzę, aby niezwłocznie zlustrował przełożonego legionisty Liebermana i jego towarzysza z Polskiej Partii Socjalistycznej niejakiego Józefa Piłsudskiego.Zaręczam, że znajdzie solidne podstawy do wystąpienia z wnioskiem o zmianę nazwy ulicy, której patronuje Marszałek. Ale byłby ubaw! Jego równie absurdalne wystąpienie na posiedzeniu Rady miasta napełniło mnie jedynie niesmakiem.

małgośka
Gość
małgośka

Chciałabym wiedzieć, jak się prowadzi Iwaneczko?