Nerki nie bolą, boli niewiedza

Akcję przeprowadziło Centrum Dializ Fresenius. Stacja korzysta z 13 nowoczesnych stanowisk do hemodializy. Leczy się tu bezpłatnie 37 pacjentów za pomocą hemodializy i dializy otrzewnowej. Fot. Bogdan Myśliwiec

TARNOBRZEG. Są już wyniki testów tarnobrzeżan przebadanych pod kątem chorób nerek.

Okazało się, że na blisko pół tysiąca przebadanych pod kątem chorób 5,4 procenta spośród nich ma wyniki odbiegające od normy. To mniejszy odsetek niż w kraju, ale oznacza, że warto badać krew.

– Kiedy mamy podwyższony lub zbyt niski poziom kreatyniny, może to oznaczać problem z nerkami. Krew nie jest przez nie odpowiednio czyszczona z toksyn, co prowadzi do powolnego zatruwania całego organizmu. Oczywiście oprócz tych podstawowych badań potrzebny jest też szczegółowy wywiad z pacjentem, by przekonać się, czy jest on w grupie podwyższonego ryzyka i ewentualnie skierować na dalsze specjalistyczna badania – tłumaczy dr Grzegorz Szpernal, nefrolog, dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Tarnobrzegu. Osoby z grupy podwyższonego ryzyka to te cierpiące na cukrzycę, choroby krążenia, nadciśnienie czy mające w rodzinie kogoś chorującego na nerki.

W tarnobrzeskim „nefroteście” wyniki 5,4 procenta przebadanych odbiegały od normy.

– Ponieważ często choroby nerek nie dają żadnych widocznych objawów, choroby z nimi związane wciąż wykrywa się za późno. Pacjenci trafiają do nas w zaawansowanych stadiach choroby, kiedy to jedynym ratunkiem jest już tylko dializa albo przeszczep. A tego można w prosty sposób uniknąć. Wystarczy odpowiednia profilaktyka – dodaje dr Grzegorz Szpernal.

Osoby, którym nie udało się zarejestrować, wciąż mają szansę na bezpłatne badania. Na terenie powiatu tarnobrzeskiego lekarze rodzinni oraz proboszczowie i apteki otrzymali w ramach akcji komplety skierowań na badania krwi dla osób powyżej 40. roku życia. Warto jednak pamiętać, że badanie to możemy wykonać na własny koszt. Nie jest ono drogie, kosztuje kilkanaście złotych i można je wykonać w dowolnym laboratorium.

Małgorzata Rokoszewska

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o