NFZ refunduje jednego buta

PODKARPACIE. Problem z refundacją obuwia ortopedycznego wynika z różnych interpretacji tego samego prawa

Do naszej redakcji zgłosił się pan Edward (lat 57) skarżąc się na absurdalne jego zdaniem decyzje Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie, który przyznał mu refundację tylko na jeden but ortopedyczny, a nie na parę. Problem z refundacją obuwia ortopedycznego wynika z różnych interpretacji tego samego prawa. Niby Ministerstwo Zdrowia doszło już do porozumienia z prezesem NFZ, a wciąż tracą na tym pacjenci.

– Nie wiem jak sobie to wyobrażają w NFZ, mam chodzić w jednym bucie? – oburza się pan Edward. – Obuwie ortopedyczne kosztuje około 500 zł, muszę je zmieniać co roku, skoro NFZ dopłaca mi tylko do jednego buta, nie będzie mnie w tym roku stać na wymianę. Zawsze dostawałem ponad 300 zł refundacji tym razem dostanę tylko 155 zł.

NFZ w Rzeszowie przyznał panu Edwardowi refundację na jeden but pomimo, że na recepcie lekarz wypisał parę. Tym samym refundacja będzie dwa razy mniejsza. Wszystko wynika z tego, że prezes NFZ wydał na początku ubiegłego roku rozporządzenie, które inaczej interpretuje dotychczas obowiązujące przepisy. W rozporządzeniu napisane jest, że pacjentowi przysługuje „obuwie ortopedyczne na chorą stopę raz na rok”.

Co interesujące Ministerstwo Zdrowia wydało drugą interpretację tego samego przepisu, która stwierdza: „wskazana w rozporządzeniu liczba mnoga – obuwie ortopedyczne – wskazuje, iż refundowane są dwa buty”. NFZ przyjął tę interpretację. Mimo tego wciąż zdarzają się przypadki, że pacjent otrzymuje niższą refundację, jak w przypadku pana Edwarda. Mimo, że od kilku lat obowiązuje to samo rozporządzenie to pan Edward na podstawie tego samego prawa wcześniej otrzymywał dwa razy większą refundację a w tym roku dostał 155 zł.

– Rozbieżności w interpretacji przepisów zostały wyjaśnione i stosujemy się do zapisów rozporządzenia ministra zdrowia w tej sprawie, które mówi, że pacjentowi przysługuje obuwie ortopedyczne raz na rok. Obuwie, a nie jeden but – mówi Magdalena Stawarska z biura prasowego Centrali NFZ. Para butów może być różnie finansowana w zależności od wskazań medycznych określonych w zleceniu wystawionym przez lekarza.

Komentarz:

Jacek Czachyra, prezes Zarządu spółdzielni Rena:

– Cena obuwia ortopedycznego to od 400 do 800 zł za parę w zależności od schorzenia. Absurdem jest, że refunduje się jeden but. Kto będzie chodził w jednym bucie? Jeżeli fundusz nie zrefunduje panu Edwardowi drugiego buta, to my wykonamy go gratis.

Artur Getler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
hej
hej
9 lat temu

TO RENA JEST TAKA BOGATA ŻE GRATIS ROZDAJE BUTY LUDZIOM ? GDZIE TA FIRMA SIE ZNAJDUJE ? TO TAM POJADE DO PREZESA JACKA CZACHYRY PO GRATISOWE BUTY !!!! JEDNAK Polska to bogaty kraj- PFRON daje Renie kasę, a prezes Reny rozdaje gratis buty !!! SZOK