NFZ refunduje jednego buta

PODKARPACIE. Problem z refundacją obuwia ortopedycznego wynika z różnych interpretacji tego samego prawa

Do naszej redakcji zgłosił się pan Edward (lat 57) skarżąc się na absurdalne jego zdaniem decyzje Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie, który przyznał mu refundację tylko na jeden but ortopedyczny, a nie na parę. Problem z refundacją obuwia ortopedycznego wynika z różnych interpretacji tego samego prawa. Niby Ministerstwo Zdrowia doszło już do porozumienia z prezesem NFZ, a wciąż tracą na tym pacjenci.

- Nie wiem jak sobie to wyobrażają w NFZ, mam chodzić w jednym bucie? – oburza się pan Edward. – Obuwie ortopedyczne kosztuje około 500 zł, muszę je zmieniać co roku, skoro NFZ dopłaca mi tylko do jednego buta, nie będzie mnie w tym roku stać na wymianę. Zawsze dostawałem ponad 300 zł refundacji tym razem dostanę tylko 155 zł.

NFZ w Rzeszowie przyznał panu Edwardowi refundację na jeden but pomimo, że na recepcie lekarz wypisał parę. Tym samym refundacja będzie dwa razy mniejsza. Wszystko wynika z tego, że prezes NFZ wydał na początku ubiegłego roku rozporządzenie, które inaczej interpretuje dotychczas obowiązujące przepisy. W rozporządzeniu napisane jest, że pacjentowi przysługuje „obuwie ortopedyczne na chorą stopę raz na rok”.

Co interesujące Ministerstwo Zdrowia wydało drugą interpretację tego samego przepisu, która stwierdza: „wskazana w rozporządzeniu liczba mnoga – obuwie ortopedyczne – wskazuje, iż refundowane są dwa buty”. NFZ przyjął tę interpretację. Mimo tego wciąż zdarzają się przypadki, że pacjent otrzymuje niższą refundację, jak w przypadku pana Edwarda. Mimo, że od kilku lat obowiązuje to samo rozporządzenie to pan Edward na podstawie tego samego prawa wcześniej otrzymywał dwa razy większą refundację a w tym roku dostał 155 zł.

- Rozbieżności w interpretacji przepisów zostały wyjaśnione i stosujemy się do zapisów rozporządzenia ministra zdrowia w tej sprawie, które mówi, że pacjentowi przysługuje obuwie ortopedyczne raz na rok. Obuwie, a nie jeden but – mówi Magdalena Stawarska z biura prasowego Centrali NFZ. Para butów może być różnie finansowana w zależności od wskazań medycznych określonych w zleceniu wystawionym przez lekarza.

Komentarz:

Jacek Czachyra, prezes Zarządu spółdzielni Rena:

- Cena obuwia ortopedycznego to od 400 do 800 zł za parę w zależności od schorzenia. Absurdem jest, że refunduje się jeden but. Kto będzie chodził w jednym bucie? Jeżeli fundusz nie zrefunduje panu Edwardowi drugiego buta, to my wykonamy go gratis.

Artur Getler

do “NFZ refunduje jednego buta”

  1. hej

    TO RENA JEST TAKA BOGATA ŻE GRATIS ROZDAJE BUTY LUDZIOM ? GDZIE TA FIRMA SIE ZNAJDUJE ? TO TAM POJADE DO PREZESA JACKA CZACHYRY PO GRATISOWE BUTY !!!! JEDNAK Polska to bogaty kraj- PFRON daje Renie kasę, a prezes Reny rozdaje gratis buty !!! SZOK

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.