NFZ skandalicznie potraktował Podkarpacie!

Pacjenci czekający na ablacje serca, które uwolnią ich od arytmii muszą jeszcze uzbroić się w cierpliwość. Fot. Anna Moraniec

KRAJ, PODKARPACIE. Biednemu nie tylko żyć, ale i leczyć się trudniej. Bogate Mazowsze dostało 256 mln zł, nasz region tylko 5 mln zł.

Do podziału z funduszu zapasowego w tym roku było 417 mln zł. Ponad 195 mln zł poszło na nierozliczone koszty świadczeń pomiędzy oddziałami NFZ za 2009 rok w ramach migracji pacjentów. Ponad 222 mln zł NFZ przeznaczył na wyrównanie nakładów na leczenie, z czego 128 mln zł dostało województwo mazowieckie. 94 mln zł podzielono na resztę regionów. W efekcie tych finansowych roszad na Podkarpacie trafi 5 mln zł, a na bogate Mazowsze 256 mln zł. Czy ktoś nad tym panuje?

– Taki podział to skandal. Mydlenie oczu zmianą algorytmu, który miał wyrównać szanse między regionami. To nic innego jak dzielenie ludzi na lepszych i gorszych. Już wtedy mówiliśmy, że fundusz znajdzie sposób, by nie krzywdzić bogatych regionów i to się sprawdziło. Jeszcze w tym tygodniu złożę zapytanie w tej sprawie do ministra zdrowia i prezesa NFZ – mówi Tomasz Kamiński, przewodniczący Rady Wojewódzkiej SLD w Rzeszowie.

– To fatalny i bardzo krzywdzący podział dla naszych mieszkańców, szpitale na Mazowszu zawsze dostawały dużo więcej środków i dlatego nigdy nie musiały liczyć pieniędzy. Zmiana algorytmu odrobinę zmniejszyła im kasę, więc zaczęli walczyć o jej zwiększenie i szybko znaleźli rozwiązanie – mówi Maciej Lewicki, przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia w regionie.

Co algorytm dołoży, prezes zabierze
Dzięki zmianie algorytmu nasz region trzeci rok dostaje więcej pieniędzy. W 2009 roku budżet POW NFZ wynosił 2 mld 696 mln zł, w 2010 algorytm przyniósł nam 2 mld 752 mln zł, a w 2010 – 2 mld 945 mln zł. W 2012 Podkarpacie dysponowało budżetem – 3 mld 214 mln zł. – Koszty leczenia chorych na Podkarpaciu są takie same jak na Mazowszu, a w ubiegłym roku z funduszu zapasowego NFZ nie dostaliśmy nic, teraz dostaliśmy 5 mln zł, które nie wiadomo jak będzie podzielić, nawet na szpitale marszałkowskie – mówi Sławomir Miklicz, członek zarządu województwa podkarpackiego.

Kończą się limity przyjęć. Pacjentom proponuje się zabiegi w przyszłym roku
W rzeszowskim Szpitalu Miejskim ograniczenia zaczną obowiązywać już od początku listopada. Obejmą cztery oddziały: okulistykę, ortopedię, chirurgię ogólną oraz ginekologię. Kontrakt z NFZ przekroczyliśmy już o 1,3 mln zł, ograniczenia będą dotyczyły tylko operacji i zabiegów planowych, na ginekologii będzie ich nawet o 40 proc. mniej – mówi Grzegorz Materna, z-ca dyrektora ZOZ nr 1.

– Ograniczymy zabiegi planowe m.in. na laryngologii, urologii. Wkrótce także na okulistyce i ortopedii. Pacjentów zapisujemy na przyszły rok – mówi Alicja Kotiuszko z Wojewódzkiego Szpitala w Krośnie.

Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie na razie nie planuje większych ograniczeń, restrykcje dotkną tylko pacjentów czekających na ablacje serca, które uwolnią ich od arytmii.
Dyrektorzy ograniczają przyjęcia bo NFZ nie płaci nadwykonań. Za 2009 i 2010 zapłacił szpitalom w ramach ugód po ok. 40 proc tego co wykazywały placówki. Za 2011 jeszcze nie zapłacił nic. Dodatkowe 5 mln zł trafi do szpitali i pokryje koszty tzw. procedur nielimitowanych: porodów, opieki nad noworodkami i kardiologię inwazyjną, czyli leczenie zawałowców.

Anna Moraniec

7
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
romanROMANdarekojciec Pijusoleg Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
roman
Gość
roman

przez takich właśnie jak m.in. jak Hrynkiewicz czy Poręba podkarpacie traci …
nikt nie lubi PiSu, dlatego tu zawsze najpierw prąd wyłączą, bedzie najdroższe paliwo, tu wpuszczą wilki i bobry i inna zarazę
dopuki tutejsi nie zmądrzeja – tak będzie

ROMAN
Gość
ROMAN

na proszę znowu nas wyniuniali a 2-dwu milionowe podkarpacie milczy – cicho sza – władza walczyła o ceny paliwa – a cicho siedzi jak nas doi warszawka – oni 256 a my 5 milioników – bardzo sprawiedliwy podział nie ; tam ; 5.242.911 mieszkańców
a nas 2.103.505 mieszkańców
– no i co gdzie jest cała władza która ma bronić naszego interesu- uszy po sobie i podkulony ogon ?

ojciec Pijus
Gość
ojciec Pijus

Algorytm algorytmem, a w NFZ dowiedzieli się, że Podkarpacie to matecznik PIS i że w czasie spotkania z Jarosławem publiczność klaskała i wołała: Jarosław Polskę zbaw…..
Podobnie i z tych samych powodów potraktowano dokończenie A-4, S-19 i linię kolejową DęBICA, rOZWADÓW-oCICE.

darek
Gość
darek

Mieszkańcy Podkarpacia powinny złożyć zbiorowa skargę do Trybunału Sprawiedliwości w Strasburgu na dyskryminacje mieszkańców w dostępie do służby zdrowia, że względu na miejsce zamieszkania.Wniosek (na rządowa agencje NFZ) jest do pobrania na stronach internetowych, z tym ze należy go wypełnić w języku francuskim.Warto aby pod wnioskiem podpisała się zdecydowana duża grupa mieszkańców Podkarpacia.Na posłów z PO i PSL nie ma co liczyć, Skowrońska już nie raz dała ciała, choć jest w komisji zdrowia i jest z Mielca ale wiecej jest strat niż korzyści trzeba chyba liczyć na innych choćby na posła Poręba to jest chyba jedyny poseł który walczy o… Czytaj więcej »

oleg
Gość
oleg

A po co pieniądze na Podkarpacie jak tu nie ma żadnego dobrego szpitala. Tam przynajmniej ludzie mają gdzie i czym się leczyć. A podkarpacie jest było i będzie niczym, dopuki ludzie typu Fnc sztucznie powiększają miasta, wymyślają ronda itd az szkoda pisać.

wiesiek
Gość
wiesiek

Dostaliśmy mniej bo jesteśmy zdrowsi.2 stycznia komisja ZUS guz na prawym ramieniu uznała nic nie znaczący włókniak i mnie uzdrowiła.Od stycznia zaliczyłem 3 pobyty w szpitalu jeden w Warszawie w Klinice Nowotworów dziś byłem na tomografii komputerowej i to nie koniec leczenia.Wygrałem z ZUS w sądzie.Takich mamy specjalistów ZUS tak nam płacą.

K.Bimbała
Gość
K.Bimbała

Nawet mnie to nie dziwi ?. Podkarpacie jest przez W-kę traktowane jako trzecia kategoria część kraju. Po drugie dopiero wczoraj Donaldinio zobowiązał min.Arłukowicza , aby uzbierał na IN-VITRO, a przecież i CZD ma ok 200mln deficytu w tym roku. Poseł Skowrońska z J.Burym się wyżywi w/g recepty J.Urbana?. A reszta rodaków naszych niech cieszy się podwyżka prądu i nadal słucha co ma im do powiedzenia Orłoś w Teleexpresie i Kraśko w Wiadomościach. W ciemnocie i ciemnościach tez przecież można żyć?.