Nianie legalnie zatrudniane

PODKARPACIE. Składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne za opiekunki do dzieci zapłaci budżet państwa

Składki na ZUS za nianie opiekujące się dziećmi miałyby być płacone z budżetu państwa. Opiekunki mogłyby też odliczać poniesione wydatki, np. za dojazd do swoich podopiecznych. Takie ułatwienia przewiduje ustawa o opiece nad dziećmi do lat 3, przygotowywana przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Dzięki nowym przepisom nianie mogłyby być legalnie zatrudniane, teraz najczęściej pracują w szarej strefie.

Według ustawy, niania będzie zatrudniana na podstawie umowy-zlecenia lub o dzieło, bezpośrednio przez rodzinę. Natomiast ZUS opłaci z budżetu państwa składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, które wynosi obecnie 1386 zł. Z tej możliwości będą mogły skorzystać osoby fizyczne opiekujące się dziećmi od 20. miesiąca do 3. roku życia. Rodzice mają podpisać z nianią umowę określającą m.in. czas trwania jej pracy, obowiązki i kwoty wynagrodzenia.

Byłyby ubezpieczone

– Jestem bezrobotna i szukam pracy jako opiekunka do dziecka w Rzeszowie lub okolicach. Zamieściłam ogłoszenie na ten temat na portalu internetowym – mówi pani Teresa z Rzeszowa. – Wiem, że teraz mogłabym pracować jako opiekunka, ale tylko na czarno. Dowiedziałam się jednak, że będą nowe przepisy i nianie byłyby zatrudniane legalnie. Byłoby to dla mnie dobre rozwiązanie, bo wreszcie byłabym ubezpieczona. Już nie mogę doczekać się dnia, w którym wejdą w życie te przepisy.

Rodzice muszą prowadzić działalność gospodarczą

Zatrudnienie niani według nowych przepisów będzie możliwe tylko pod jednym warunkiem, gdy pracujący rodzice prowadzą działalność gospodarczą. Jeżeli wynagrodzenie opiekunki będzie wyższe od minimalnej pensji, to różnicę rodzic musi dopłacić w składkach.

Po zakończeniu roku niania musi złożyć do urzędu skarbowego zeznanie i do końca kwietnia zapłacić podatek. W ustawie zapisano, że opiekunce przysługiwać będą 20-procentowe koszty uzyskania przychodu. Odlicza się je od przychodu pomniejszonego o składki. Jeżeli pensja niani wyniesie 1386 zł brutto, to składki na ubezpieczenia zdrowotne wyniosą 156 zł, a koszty 246 zł. ZUS poza składkami społecznymi zapłaci za opiekunkę z budżetu państwa 110 zł na ubezpieczenie zdrowotne.

Opiekunka będzie mogła odliczyć wydatki związane np. z dojazdem (jeżeli dojedzie do dziecka samochodem) albo autobusami komunikacji miejskiej.

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments