Nie 50, ale 80 autobusów kupi Rzeszów

Do obecnie eksploatowanych przez MPK 40 autobusów na gaz dołączy 30 nowych.

RZESZÓW. Władze miasta nie orientują się w podejmowanych decyzjach?

- Ogłosiliśmy przetarg na zakup 50 autobusów – obwieścili 30 września Tadeusz Ferenc i Marek Ustrobiński. Najwyraźniej rządzący Rzeszowem sami nie znają treści swych decyzji, bo miasto owszem ogłosiło przetarg, ale na zakup 80 autobusów.

Długo oczekiwany zakup nowych autobusów dla MPK to część unijnego projektu “Budowa systemu integrującego transport publiczny miasta Rzeszowa i okolic”, wartego przeszło 400 mln zł.

Prezydent Tadeusz Ferenc i jego zastępca Marek Ustrobiński oznajmili 30 września dziennikarzom, że miasto właśnie ogłosiło przetarg na zakup 50 autobusów, zaś kolejny (na prawdopodobnie 50) zostanie ogłoszony w roku przyszłym. Minęło kilka dni i na stronach Urzędu Miasta pojawiła się przetargowa specyfikacja. Okazuje się, że wbrew informacjom podanym na konferencji przez władze miasta, zamówienie opiewa nie na 50 lecz na 80 pojazdów. Jest to zresztą zgodne z tym co zapowiadaliśmy w Super Nowościach jeszcze 26 września. Czyżby prezydent Ferenc i jego zastępca nie wiedzieli co dzieje się w urzędzie? Ocenę pozostawiamy naszym Czytelnikom, przyjrzyjmy się natomiast warunkom przetargu.

Zamówienie podzielone jest na 3 części: 30 autobusów ok. 12-metrowych na olej napędowy, 30 autobusów ok. 12-metrowych na gaz ziemny oraz 20 autobusów ok. 10-metrowych na olej napędowy. Dostawy muszą być zrealizowane odpowiednio w ciągu 46, 67 i 66 tygodni. Ponieważ trzy części zamówienia są odrębne, więc teoretycznie w przetargu mogą wygrać trzej producenci autobusów – każdy dostarczy jedną grupę wozów.

Autobusy naszpikowane elektroniką

Autobusy nie mogą być prototypami, muszą być całkowicie niskopodłogowe, wyposażone w silniki spełniające normę czystości spalin EEV, w klimatyzację całego pojazdu, system głosowego zapowiadania przystanków, jak i poprzez system mobilnej wizualizacji na wewnętrznych wyświetlaczach LCD, system automatycznego zliczania pasażerów, monitoring wnętrza, stanowiska kierowcy oraz obszaru przed i za pojazdem. Miasto wymaga też aby silniki na olej mogły być dodatkowo zasilane biopaliwem nawet do 100 proc. składu paliwa.

Szacunkowa wartość zamówienia to ponad 68,7 mln zł. Termin składania ofert wyznaczono na 14 listopada. Jeśli nie będzie opóźnień i protestów, podpisanie umów mogłoby nastąpić w połowie grudnia. Wówczas pierwsze autobusy przyjechałyby do Rzeszowa w czerwcu 2012 r., a ostatnie w kwietniu 2013 r.

Krzysztof Kuchta

do “Nie 50, ale 80 autobusów kupi Rzeszów”

  1. Mar

    No jak będzie KLIMA w tych autobusach to będzie się chciało korzystać z tego środka transportu.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.