Nie bądź obojętny na los bezdomnych

Pierwsze przymrozki sprawiły, że bezdomni zaczęli już szukać miejsca w schroniskach i noclegowniach.

PODKARPACIE. Schroniska i noclegownie powoli się zapełniają.

Pierwsze przymrozki są sygnałem dla ludzi bez adresu, że nadchodzi dla nich najgorszy w roku okres. Nie ogrzewane altany na działkach, klatki schodowe, opustoszałe budynki, czyli miejsca w których dotąd koczowali są tylko doraźnym rozwiązaniem. Z pomocą przychodzą więc schroniska i noclegownie.

W całym regionie działa 18 schronisk i noclegowni, w których na bezdomne osoby czeka 710 łóżek. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, ich liczba zwiększy się nawet do 1000.

W Rzeszowskim schronisku Św. Brata Alberta na razie nie ma tłumów. – W tej chwili mamy 76 osób – mówi opiekun Adam. – Ale wraz z nastaniem zimy, ta liczba zwiększy się nawet do ponad setki. Jak trzeba, zrobi się dostawki, nikt nie odejdzie stąd nie otrzymując pomocy.

Podobnie jest w Przemyślu, gdzie w schronisku obecnie przebywa 55 osób. Przymrozki ściągnęły do tej pory zaledwie kilku bezdomnych. W zimie bywało, że nocowało tam przeszło 80 bez dachu nad głową.

W Stalowej Woli działa schronisko męskie Św. Brata Alberta. Podobne przytuliska są jeszcze w sąsiednich Tarnobrzegu i Sandomierzu. – Mamy pełny stan i jest to pierwszy rok, kiedy wolnych łóżek nie mieliśmy nawet w czasie wakacji – mówi Zenon Gielarek, kierownik albertyńskiego schroniska. – W poprzednich latach nasze schronisko zapełniało się na zimę, teraz komplet lokatorów mieliśmy przez cały rok. Bardzo niepokojące jest to, że trafiają do nas ludzie młodzi. W tym roku mieliśmy trzech nastolatków.

Policja nie próżnuje
Policjanci rozpoczęli już penetrowanie ogródków działkowych, skwerów, opuszczonych domów, dworców i ich okolic oraz podmiejskich zagajników. Podkarpacki Urząd Wojewódzki uruchomił specjalną infolinię dla osób bezdomnych z terenu województwa, które potrzebują pomocy. Pod bezpłatnym numerem 987 pomoc mogą uzyskać także poszkodowani na skutek przemocy domowej. Na stronie internetowej PUW w zakładce Centrum Zarządzania Kryzysowego są wykazy placówek które udzielają wsparcia; począwszy od wsparcia prawnego, przez punkty żywieniowe, na środowiskowych domach samopomocy kończąc.

Katarzyna Szczyrek, Jerzy Mielniczuk

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
9 lat temu

Moje pytanie dotyczy bieżącej sytuacji- mrozy sięgają minus 27 stopni- dlaczego nikt nie napisał artykułu na temat liczby zamarzniętych osób i tych zaczadzonych. Przecież można podać liczbę tych osób oraz przyczyny ich śmierci. Czy jest to coś do ukrycia? Szczegółowe dane na ten temat tj. przyczyny są ważne- ubóstwo, bieda, bezdomność. Nie można o tym pisać? Czy to temat zakazany? Co do przyczyny to też można to ując bardziej szczegółowo: -bezdomność (dlaczego- sytuacja rodzinna, brak pracy- z jakiej przyczyny- zdrowie, bezrobocie, brak kwalifikacji itp itd… -wybór własny- choroba psychiczna? -wynik działania innych ludzi- to wszystko można sprawdzić, tylko trzeba tego… Czytaj więcej »

Ulka
Ulka
9 lat temu

To ,ze są bezdomni i biedni ludzie zawdzięczamy naszym wladzom od samego dolu,do samej góry.Im możemy za to podziękować.