Nie bądź obojętny, nie pozwól zamarznąć bezdomnym!

Bezdomni znajdują schronienie przez mrozem w noclegowni przy ul. Wojska Polskiego. Fot. Wioletta Zuzak

KROSNO, PODKARPACIE. Jeden telefon może uratować czyjeś życie.

Mroźna aura jest szczególnie niebezpieczna dla bezdomnych. Noc spędzona w ujemnej temperaturze na ławce może skończyć się tragicznie. Co roku co i rusz media informują o zgonach spowodowanych wychłodzeniem organizmu. Straż Miejska i Policja apelują: – Jeśli spotkasz bezdomnego potrzebującego pomocy, nie przechodź obojętnie. W czwartek, 1 listopada, odbędzie się na krośnieńskim cmentarzu komunalnym kwesta, a zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na rzecz tutejszego schroniska.

Mimo, że mamy koniec października, aura jest wręcz zimowa. W związku z mroźnymi nocami w schroniskach przybyło bezdomnych. – Minionej nocy przyjęliśmy dwóch dodatkowych panów – mówi w rozmowie z Super Nowościami Maria Penar, kierownik schroniska dla bezdomnych mężczyzn im. św. Brata Alberta w Krośnie, podkreślając przy tym, że placówka posiada zapas koców i materaców. –  Przyjmiemy każdego potrzebującego pomocy –  zaznacza.

W mroźne noce o tragedię nietrudno
Obowiązuje zasada, że do schroniska są przyjmowani wyłącznie trzeźwi mężczyźni. Bywa jednak, że powstrzymanie się od spożywania alkoholu stanowi dla bezdomnych problem i wielu z nich decyduje się na tułaczkę. Gdzie ich można napotkać? W okolicach dworców, na klatkach schodowych, w ruderach, piwnicach, czy pustostanach.

Funkcjonariusze Straży Miejskiej patrolują miejsca, gdzie gromadzą się bezdomni. – Możemy co najwyżej zaproponować im podwiezienie do noclegowni, gdzie w godziwych warunkach mogą spędzić mroźne noce. Jednak niestety bywa, że na własne życzenie wybierają oni wegetację pod gołym niebem – mówi nam jeden ze strażników miejskich. Straż Miejska współpracuje z Policją, oraz ośrodkami pomocy społecznej.

Pamiętaj! Jeśli zobaczysz człowieka np. śpiącego na ławce, któremu grozi zamarznięcie, nie przechodź obojętnie, lecz pomóż mu. Informacje o miejscu przebywania bezdomnych potrzebujących pomocy można przekazywać, dzwoniąc na numer 997.

Kuchnia dla ubogich
W placówce przy ul. Wojska Polskiego działa także tzw. kuchnia dla ubogich. – Osoby starsze oraz ci, którzy znajdują się w trudnej sytuacji finansowej mogą skorzystać z darmowych gorących posiłków, które są wydawane od poniedziałku do soboty od godz. 11.30 do 13 – informuje pani kierownik.

Wioletta Zuzak

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o