Nie bądźmy smutasami jak politycy

Martwi mnie upadek poczucia humoru wśród wyznawców różnych partii. Dziś coraz częściej jakiś drobny żarcik, hecny rysunek czy szydercza mina robi na niektórych odbiorcach nieproporcjonalnie wielkie wrażenie. Sprawa wykrzywienia poczucia humoru to jest temat dla dobrego socjologa, który zbadałby, co się z nami i ze społeczeństwem porobiło. Bo z jednej strony język polityków i nie tylko zrobił się strasznie ordynarny, a z drugiej – nastąpiło totalne przewrażliwienie. Zgadzam się z Andrzejem Mleczką, moim idolem z lat osiemdziesiątych, że „już nie można w żartach tknąć ani kobiety, ani Murzyna, ani patrioty, ani jakiegoś polityka, bo wszyscy zaraz są obrażeni”. To m.in. satyryczne rysunki Mleczki pozwalały z pogodą ducha przetrwać smutny czas stanu wojennego. Dlaczego tyle hejtu i oburzenia spadło nagle na rysownika pochodzącego z Tarnobrzega?

Teraz tuż przed kolejnymi wyborami, po czterech latach rządów Zjednoczonej Prawicy, Kaczyńskiego coraz mniej Polaków postrzega jako wariata i paranoika, którego należy izolować w zakładzie o charakterze zamkniętym, takim jak Jarosław, Tworki czy Kobierzyn. Prezes mógł wreszcie wyjść z ukrycia, nie ryzykując, że pogrąży to jego partię w wyborach. Dlaczego? Bo percepcja prezesa wśród Polaków uległa zmianie. Oczywiście, dla najzagorzalszych wyznawców opozycji Kaczyński to wciąż despota, wielbiciel moherowych beretów, katotalib, cyniczny kłamca, który pieniędzmi podatników korumpuje wyborców czy w najlepszym razie smutny pan z kotem bez poczucia humoru. Ale dla wielu Polaków niezaangażowanych w politykę ani faktycznie, ani emocjonalnie, to człowiek, dzięki któremu państwo wreszcie odwróciło się frontem do obywateli. Zwłaszcza tych, którzy po ’89 roku byli zapomniani przez kolejne rządy i nie potrafili się odnaleźć. Miliony Polaków czuje się dziś w Polsce bezpiecznie, żyje im się lepiej niż w przeszłości (w dużej mierze dzięki dobrej koniunkturze gospodarczej w kraju i na świecie), są spokojni o swoją przyszłość. Jeśli na drugiej szali położymy upolityczniony wymiar sprawiedliwości, marginalizację Polski w Unii Europejskiej, czy zdewastowanie armii i mediów publicznych, i wiele afer, które wykręca każda partia przy władzy  to nie dziwmy się, że nie jest to w stanie zrównoważyć tego, za co Polacy cenią PiS, a razem z PiS-em – Kaczyńskiego.

Więc skoro jest tak pięknie i dzięki transferom socjalnym rysuje się przed nami świetlana socjalistyczna przyszłość, to dlaczego jesteśmy tacy smutni, rozgoryczeni i napadamy na siebie jak wrogie plemiona z maczugami nienawiści przy każdej nadążającej się okazji. Dlaczego nie potrafimy już tak jak kiedyś dostrzegać humorystycznej strony wszystkich zjawisk. Dlaczego pomimo różnic w poglądach i tego, że każdy z nas jest inny ( i to jest piękne) odbieramy sobie prawo do śmiechu z niby świętości. Ileż to razy poczucie humoru wybawiało nas od niedobrych skutków przykrych doświadczeń. Nie pozbawiajmy się na skutek podziałów jakich dokonali cyniczni politycy największej radości w życiu jaką jest radość beztroskiego śmiechu. Nie dajmy sobie wmówić, że w galaktyce humoru potrzebna jest poprawność polityczna czy bogoojczyźniane i hurapatriotyczne podejście do wszystkiego co się rusza i na drzewo nie ucieka. Jeśli nie chcecie być smutasami jak politycy, których poczucie humoru jest elastyczne jak radziecka prezerwatywa, to rozpoczynajcie każdy dzień salwami beztroskiego śmiechu. Śmiechu z polityków.

Redaktor wydania Mariusz Włoch

5
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
gajowy MaruchamaniekBlondynka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
gajowy Marucha
Gość
gajowy Marucha

Tak to jest gdy chamy bez wyksztalcenia dorwia sie do rzadzenia.
Ma Toto czesto tylko cztery klasy Szkoly Powszechnej, odstawilo wlasnie widly gnojne do kata bo zostalo wybrane na posla lub wojta i ma sie za Bogwico !
Cep nigdy nie bedzie poprawnie rzadzil !
Brak wyksztalcenia i wiedzy podstawowej w gospodarowaniu daje takie wlasnie efekty.
A zlodzieje razem z rzadzacymi korzystaja i rabuja Skarb Panstwa.

gajowy Marucha
Gość
gajowy Marucha

Ciekawe czy ty nie był byś smutas gdybyś widział że cię mogą odgonić OD PEŁNEGO KORYTA !

maniek
Gość
maniek

Przecież mogą go odgonić jak na przykład nie będzie wychwalał LGBT

maniek
Gość
maniek

A skąd się to bierze, głównie z mediów, które prowokują ludzi do tego, zacznijcie najpierw od siebie!

Blondynka
Gość
Blondynka

Żona pyta męża:
– Czy ty mnie kochasz?
– Jak by ci to powiedzieć… Kochać, to ja kocham wódkę i papierosy. A między nami to jest coś poważniejszego.