Nie będzie przekształceń i likwidacji szpitali

Sytuacja finansowa kilku z 15 podległych nam palcówek jest ciężka, ale liczymy, że po odliczeniu kosztów amortyzacji uda nam się pokryć ich straty – mówi Teresa Gwizdak, dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowa w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Urząd Marszałkowski zarezerwował na spłatę długów podległych mu placówek medycznych 31 mln zł. Liczy, że to wystarczy na pokrycie ich zobowiązań.

Szpitale podległe marszałkowi mimo przeprowadzonych restrukturyzacji mają obecnie ponad 60 mln zł długów wymagalnych (takich, których termin płatności już minął, a wierzyciele domagają się spłaty). Do końca czerwca organ założycielski ma czas na zatwierdzenie ich sprawozdań finansowych, a potem 3 miesiące na spłatę zadłużenia. Jeżeli tego nie zrobi, musi w ciągu roku przekształcić placówkę lub ją zlikwidować.

Przepisy te reguluje ustawa o działalności leczniczej, która właśnie zaczyna obowiązywać. Które szpitale w regionie wytypowano już do ewentualnych przekształceń? – Nie mamy jeszcze ostatecznych rocznych sprawozdań, bo placówki mają czas na rozliczenie się do końca lutego. Jeżeli ich zadłużenie pod koniec roku nie wzrosło znacząco, szacujemy, że po odliczeniu kosztów amortyzacji ich straty będą wynosić ok. 32 mln zł, czyli zarezerwowane na ten cel 31 mln zł prawie w całości pokryje ich zobowiązania. To uchroni je przed zmianami przekształceniowymi – mówi Teresa Gwizdak, dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowa w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie.

Przeczytaj pełny tekst artykułu w papierowym wydaniu Super Nowości.

Anna Moraniec

do “Nie będzie przekształceń i likwidacji szpitali”

  1. ROMAN

    słowo ” przekształcić ” to dzisiaj ma inne znaczenie nie ?
    - znaczy ; sprywatyzować – sprzedać – zlikwidować – czyli co będziemy się leczyć sami albo u czarownicy- zielarki – jak kasy zabraknie ?

  2. asdf

    Jak nie będzie jak już są

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.