Nie będzie przekształceń i likwidacji szpitali

Sytuacja finansowa kilku z 15 podległych nam palcówek jest ciężka, ale liczymy, że po odliczeniu kosztów amortyzacji uda nam się pokryć ich straty – mówi Teresa Gwizdak, dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowa w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Urząd Marszałkowski zarezerwował na spłatę długów podległych mu placówek medycznych 31 mln zł. Liczy, że to wystarczy na pokrycie ich zobowiązań.

Szpitale podległe marszałkowi mimo przeprowadzonych restrukturyzacji mają obecnie ponad 60 mln zł długów wymagalnych (takich, których termin płatności już minął, a wierzyciele domagają się spłaty). Do końca czerwca organ założycielski ma czas na zatwierdzenie ich sprawozdań finansowych, a potem 3 miesiące na spłatę zadłużenia. Jeżeli tego nie zrobi, musi w ciągu roku przekształcić placówkę lub ją zlikwidować.

Przepisy te reguluje ustawa o działalności leczniczej, która właśnie zaczyna obowiązywać. Które szpitale w regionie wytypowano już do ewentualnych przekształceń? – Nie mamy jeszcze ostatecznych rocznych sprawozdań, bo placówki mają czas na rozliczenie się do końca lutego. Jeżeli ich zadłużenie pod koniec roku nie wzrosło znacząco, szacujemy, że po odliczeniu kosztów amortyzacji ich straty będą wynosić ok. 32 mln zł, czyli zarezerwowane na ten cel 31 mln zł prawie w całości pokryje ich zobowiązania. To uchroni je przed zmianami przekształceniowymi – mówi Teresa Gwizdak, dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowa w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie.

Przeczytaj pełny tekst artykułu w papierowym wydaniu Super Nowości.

Anna Moraniec

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
ROMANasdf Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ROMAN
Gość
ROMAN

słowo ” przekształcić ” to dzisiaj ma inne znaczenie nie ?
– znaczy ; sprywatyzować – sprzedać – zlikwidować – czyli co będziemy się leczyć sami albo u czarownicy- zielarki – jak kasy zabraknie ?

asdf
Gość
asdf

Jak nie będzie jak już są