Nie będzie zmian w opłatach KRUS

Stanisław Bartman, prezes Podkarpackiej Izby Rolniczej. Fot. Archiwum

PODKARPACIE. W 2013 roku rolnicy będą płacić składki zdrowotne tak jak w 2012.

Resort zdrowia rozpoczął prace nad projektem ustawy, która przedłuży na 2013 rok obecnie obowiązujące zasady opłacania składek zdrowotnych przez rolników. To znaczy, że wbrew zapewnieniom rządu wysokość składek zdrowotnych nie będzie obliczana na podstawie dochodów indywidualnych rolników.

Zgodnie z obowiązującymi w tym roku przepisami, za rolników posiadających mniej niż 6 ha składkę pokrywa budżet państwa. Rolnicy mający gospodarstwa od 6 do 15 ha płacą składkę w wysokości 18 zł, a rolnicy z gospodarstwami powyżej 15 ha – 36 zł.

– Na Podkarpaciu średnia wielkość gospodarstwa wynosi 4 hektary. Składkę płaci więc jakieś 10 – 15 proc. rolników – mówi Stanisław Bartman, prezes Podkarpackiej Izby Rolniczej.

Prezes mówi, że opłaty na KRUS są nieduże, ale… – Nikt nie bierze pod uwagę, że od tego roku drastycznie, bo o 45 procent wzrósł podatek gruntowy od hektara do 170 zł rocznie. Licząc, że ma się 10 hektarów tylko za podatek płacimy 1700 zł (przy czterech hektarach 600 zł), a przykładowo za 20 ton ziemniaków dostajemy 6 tys. zł. Boli nas, że składką zdrowotną obarczono jedną z najbiedniejszych grup społecznych. Nie płacą jej przecież sędziowie, księża, służby mundurowe.

am

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments