Nie było trotylu we wraku

Szef Wojskowej Prokuratury Wojskowej w Warszawie, prok. Ireneusz Szeląg (z prawej, tyłem) i rzecznik NPW płk Zbigniew Rzepa (z lewej, tyłem) w trakcie konferencji prasowej ws. publikacji „Rzeczpospolitej" o znalezieniu śladów trotylu na wraku TU-154M. Fot. PAP

WARSZAWA. Wojskowy prokurator zaprzecza doniesieniom dziennikarzy.

– Chciałbym uspokoić opinię publiczną. Powołani biegli pracujący z prokuraturą pod Smoleńskiem nie stwierdzili na wraku trotylu ani żadnego innego materiału wybuchowego – powiedział płk Ireneusz Szeląg, który przedstawił stanowisko w sprawie doniesień „Rzeczpospolitej”.

– Dzisiejsza publikacja jednej z gazet zawiera szereg nieprawdziwych informacji – stwierdził płk Szeląg. – Nie jest prawdą, że w wyniku prowadzonych czynności stwierdzono, że we wraku znajdują się ślady trotylu i nitrogliceryny – dodał.

– W żaden sposób prokuratura nie dysponuje ekspertyzą, z której wynikałoby, że na ciele którejkolwiek z ofiar katastrofy stwierdzono ślady materiałów wybuchowych – dodał.

Szef Wojskowej Prokuratury Okręgowej poinformował, że podczas oględzin wraku wykorzystano specjalistyczne urządzenia, tzw. spektrometry ruchliwości jonów, które są przeznaczone do badania pod kątem związków chemicznych mogących stanowić materiały wybuchowe.

Według Szeląga, spektrometry reagują na pestycydy, rozpuszczalniki, związki wchodzące w skład tworzyw sztucznych, kosmetyków, związki organiczne występujące powszechnie w glebie. Dodał, że urządzenia te reagowały np. na namiot wykonany z PCV.

Zwrócił też uwagę, że działania biegłych służyły zabezpieczeniu próbek, a nie wyciąganiu wniosków. – Dopiero badania laboratoryjne będą mogły być podstawą do twierdzenia o istnieniu bądź nieistnieniu śladów materiałów wybuchowych – podkreślił Szeląg. Dodał, że dziś takie wnioski może „wyciągać jedynie laik, osoba niemająca elementarnej wiedzy na temat tego rodzaju badań”.

Atmosfera podczas konferencji prasowej była naprawdę gorąca. Płk Szeląg wielokrotnie musiał przekrzykiwać dziennikarzy zadających mu pytania. Także po zakończeniu spotkania wielu z nich próbowało dopytywać śledczych.

Onet.pl, TVN 24/ps

do “Nie było trotylu we wraku”

 1. K.Bimbała

  Jawny totalitaryzm TUSKA -To jest szczyt hipokryzji ! Cezary Gmyz zwolniony !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Redakcja zezwala na publikację, a potem pod naciskiem zwalnia dziennikarza śledczego! No gdzie ma kręgosłup Rada Nadzorcza? Jaki szantaż zastosowano, że gazeta nie obroniła dziennikarza i swojej autonomii? Trzeba bojkotować RZEPĘ.

 2. marika

  Rzeszowiak – radco prawny z Pcimia Dolnego!

  Jakim Ty się pięknym językiem prawniczym posługujesz!!! Taż to elokwencja i szyk zdań godny „szkoły Duracza”.

 3. mono

  To jest tak jak ze śmiercią Ireneusza Sekuły czy Barka Frykowskiego.
  Prokuratura przyjeła w obydwu przypadkach samobójstwo. Ireneusz Sekuła posprzątał po swoim samobójstwie. Podobnie Bartek Frykowski popełnił samobójstwo w domu Karoliny Wajdy. Sam śmiertelnie dźgnął się nożem, wytarł nóż i zmył z podłogi ślady krwi. A poza tym nie mieszkał w domu Karoliny, tylko nocował i miał garderobę w swoim samochodzie. Ten Frykowski…. z tych najbogatszych Frykowskich mieszka i śpi w samochodzie…….
  Do kogo ta mowa?

 4. marian

  NIewiarygodne. Dlaczego ta rządząca ekipa nie ma odwagi na powołanie komisji z udziałem specjalistów. Konferencja wykazała, że są powazne wątpliwości co do okoliczności zdarzenia. To jak mierny prokurator może podważać oopinie fachowców . Dziwny kraj. Macie w to wierzyć co wam mówimy- oto zasada Tuska i jego przydupasów.

  • K.Bimbała

   Odsyłam zainteresowanych do GPC , gdzie jest na spokojnie zamieszczony opis badań polskiej komisji w Smoleńsku , a resztę dezinformacji dość szczegółowo odnośnie ośmieszenia się Laska i innych danych omówił wczoraj A.Macierewicz, prof Binienda i Nowaczyk we wczorajszych” Rozmowach niedokończonych” TV TRWAM (dostępne na YOU TUBE lub zapis foniczny RM).

 5. borjan

  cytat z wypowiedzi pana Andrzeja gwiazdy wystarczy za najlpszy komentarz :
  „…Załóżmy, że był to wypadek. Na terenie obcego państwa ginie prezydent wraz z naczelnymi dowódcami wojska i elitą polityków. Podejrzenie o zamach jest nieuniknione. Rządy obu państw, aby oczyścić się z podejrzeń, oddają śledztwo w ręce specjalistów państw trzecich i instytucji międzynarodowych. Zabezpieczają teren katastrofy i wszelkie, nawet najdrobniejsze, ślady. Żadne państwo nie zgodzi się narażać swego prestiżu w obronie jakiegoś kontrolera lotów. W Smoleńsku teren katastrofy zaorano i zasypano piaskiem. Drzewa wokół wycięto, a szczątki samolotu trzymano pod gołym niebem tak długo, aby deszcze zmyły wszelkie ślady chemiczne. Na koniec wrak umyto! To tak, jakby w miejscu zwykłego morderstwa, przed śledztwem umyto podłogi, wypucowano klamki i inne miejsca gdzie mogłyby pozostać odciski palców, zagrabiono ścieżki i trawniki. Niszczenie dowodów przestępstwa wskazuje winnego….”

  wywiad jest poniżej
  http://wzzw.wordpress.com/2012/11/04/andrzej-gwiazda-kaczynscy-wylamali-sie-z-ukladu-okraglostolowego-i-dlatego-byl-smolensk/

 6. Fiodor

  Jakże to? Jak można uwierzyć, że nie zamachnięto się na Najszlachetniejszego Prezydęta. Brata Największego Zbawcy Wolski?

  • Mariusz

   Zginął prezes NBP, który nie zgadzał się na wejście do strefy Euro i który nie dał by z rezerwy NBP 7 mld zł na pomoc zagranicznym bankom.

   Zginęli generałowie Wojska Polskiego, a ich telefony (NATOwski) do dzisiaj nie zostały zwrócone.

   Oczywiście, że nie było zamachu, ale śmierć tych osób była na rękę wielu ludziom i wielu krajom.

 7. rzeszowiak

  A czy oszalaly kartofel zostanie pociagniety do odpowiedzialnosci za pomowienie ?
  Prawo jest ponoc jednakowe DLA WSZYSTKICH W POLSCE.
  Jak demokracja to dotyczy to KAZDEGO !!

  • Mariusz

   Wskaż mi w tym zdaniu POMÓWIONYCH: ” Zamordowanie 96 osób, w tym prezydenta RP, innych wybitnych przedstawicieli życia publicznego. To jest po prostu niesłychana zbrodnia”.

   • rzeszowiak

    Te slowa byly do kogos skierowane !
    To osoba/y do ktorych byly te slowa skierowane sa POMÓWIONE.
    Wyrwanie jedna zdania z konteksu calego przemowienia to matactwo w sprawie. Jako Radca Prawny moge cos na ten temat wiecej powiedziec !

  • K.Bimbała

   Tak ludzie Tuska drenują Skarb Państwa
   niezalezna.pl(foto. platforma.org.pl)
   Okazuje się, że w ciągu zaledwie pięciu lat, działacze PO ich znajomi i rodziny wzbogacili się o 200 mln zł ze spółek Skarbu Państwa.

   Na łamach „Pulsu Biznesu” opublikowana została „Lista wstydu Platformy Obywatelskiej”, która obrazuje skalę drenażu państwowej kasy do prywatnych kieszeni działaczy PO.

   Na liście znalazły się nazwiska 428 działaczy Platformy Obywatelskiej, członków ich rodzin i znajomych, którzy przez ostatnie pięć lat czerpali spore zyski ze spółek Skarbu Państwa. Wśród prominentnych działaczy PO utrzymywanych z państwowych pieniędzy jest dwóch byłych ministrów (Aleksander Grad, Zbigniew Derdziuk) i jedenastu wiceministrów (Zdzisław Gawlik, Marcin Idzik, Lilla Jaroń, Adam Leszkiewicz, Andrzej Panasiuk, Zbigniew Rapciak, Joanna Schmid, Radosław Stępień, Maciej T., Jacek Weksler, Krzysztof Żuk), czterech senatorów PO (Jan Michalski, Franciszek Adamczyk, Stanisław Bisztyga, Tadeusz Maćkała) oraz jedenastu posłów (Jarosław Charłampowicz, Marcin Kierwiński, Lucjan Pietrzczyk, Krystyna Poślednia, Leszek Cieślik, Józef Klim, Adam Krupa, Michał Marcinkiewicz, Jan Tomaka, Łukasz Tusk, Marek Zieliński).

   Z ustaleń „Pulsu Biznesu” wynika, że partyjnych działaczy PO do dziś można znaleźć we wszystkich większych i prawie wszystkich mniejszych firmach skarbu państwa. Wystarczy choćby spojrzeć na PGE pod rządami Tomasza Zadrogi, gdzie w samych zarządach i radach nadzorczych znalazło się miejsce dla ponad 50 działaczy partii Tuska. źródło: niezalezna.pl

 8. zgrzyt

  Widzę, że niektórzy pragną lub pragnęli tego zamachu.

 9. K.Bimbała

  Wczoraj prezydent Komorowski został wygwizdany w Gdańsku na organizowanym przez Adamowicza oddaniu jachtu i równym bólem ponoć przyjął publikację Rzepy. Na nic więc sondażowe 67 % POparcia??

 10. K.Bimbała

  Kłamstwo Szeląga stokroć powtórzone po trzech latach stanie się prawdą.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.