Nie chcą 180-metrowego wieżowca

– Mieszkańcy osiedla Nowe Miasto nie chcą sąsiedztwa kolosalnego wieżowca, który utrudniłby im życie – mówi Leszek Sztokman, przewodniczący Rady Osiedla Nowe Miasto. Fot. Paweł Dubiel

RZESZÓW. Na placu przed placówką handlową ma powstać 50-kondygnacyjny budynek mieszkalny.

W sobotę, 1 lutego, mieszkańcy osiedla Nowe Miasto zorganizują protest przeciwko budowie 180-metrowego wieżowca. Ma on stanąć na placu przy ul. Podwisłocze 30, obok Delikatesów Centrum, gdzie wcześniej był sklep „Jedynka”. Lokatorzy z pięciu pobliskich bloków nie chcą takiego sąsiedztwa, bo 50-kondygnacyjny budynek zaciemni im mieszkania i będą musieli żyć w smogu.

Protest jest organizowany przez Radę Osiedla Nowe Miasto. Rozpocznie się 1 lutego o godz. 14 na parkingu przed sklepem. Według organizatorów, w sobotnim proteście może wziąć udział nawet kilkaset osób. Po raz pierwszy mieszkańcy sprzeciwiali się takiej inwestycji w 2017 r., gdy dowiedzieli się, co ma powstać na 76-arowej działce, tuż obok bloków przy ul. Podwisłocze 30. W planach jest budowa 180-metrowego wieżowca wraz z 11-kondygnacyjną przewiązką.

– Z powodu planowanej inwestycji, mieszkańcy boją się zaciemnienia swoich mieszkań oraz spadku wartości ich lokali mieszkalnych – mówi Leszek Sztokman, przewodniczący Rady Osiedla Nowe Miasto. – Obawiają się też problemów z komunikacją i parkowaniem. W wieżowcu ma być 500 mieszkań, a na podziemnym parkingu z płatnymi miejscami i przy samym budynku ma być od 800 do 900 miejsc postojowych dla aut. Będzie stamtąd trudno wyjechać, a mieszkańcy kilku sąsiadujących bloków nie będą mieli gdzie zaparkować. 

Tak, według projektu, ma wyglądać 180-metrowy wieżowiec, który ma stanąć na ciasnej działce przy ul. Podwisłocze 30.

Miasto wydało już warunki zabudowy na budowę wieżowca. Byłby to czwarty w Polsce wieżowiec po względem wysokości – pięć razy wyższy niż stojące przy ul. Podwisłocze bloki. Po wybudowaniu tak wysokiego budynku w najgorszej sytuacji byliby lokatorzy z bloków nr: 24, 28, 32a i 32b oraz z 34. Mieszkańcy nie są przeciwni budowie bloków, ale w tym konkretnym przypadku będzie to kolos, który utrudni im życie. Sprzeciwiają się temu, żeby w tym miejscu powstawał tak wysoki budynek. – Będzie tam ciasnota, smród i smog – przekonują mieszkańcy.

Mieszkańcy osiedla nie rozumieją, dlaczego władze miasta nie poinformowały ich o planach budowy wieżowca. O tej inwestycji nie zostały nawet powiadomione osoby, które są współwłaścicielami działek, przy których stoi jeden z bloków. Jeszcze ponad dwa lata temu powstał komitet sprzeciwiający się budowie wieżowców i pod petycją zebrano ponad tysiąc podpisów. Tylko że dla miasta nie było to znaczące, bo według ratusza mieszkańcy nie są stroną w tej sprawie.

Od 10 stycznia inwestor może swoje plany opierać na miejskiej decyzji o warunkach zabudowy dwóch budynków przy ul. Podwisłocze – mieszkalnego i usługowo-biurowego. Jednak same warunki zabudowy to jeszcze nie wszystko. Deweloper musi mieć działkę na własność. Tak więc pozwolenie na budowę wydane zostanie dopiero wtedy, gdy inwestor uzyska zgodę od współwłaściciela terenu na jego zagospodarowanie. Jednak mieszkańcy osiedla Nowe Miasta nie chcą realizacji tej inwestycji. Zgodziliby się tylko na niską zabudowę, ale nie na 50-kondygnacyjną.

Mariusz Andres

44
Dodaj komentarz

avatar
25 Comment threads
19 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
32 Comment authors
Anty pislamMieszkaniecJolaAndreasLeopold Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
zenon
Gość
zenon

Z poufnego źródła dowiedziałem się, że mieszkania w tym wieżowcu posłużą jako lokale zastępcze dla mieszkańców bloków Podwisłocze 24 i 28, które są przeznaczone do wyburzenia ze względu na fatalny stan techniczny owych budynków.

dorian
Gość
dorian

Niech budują nowoczesny budynek zasłoni te szpetne bloki. Oni wszędzie mają , tylko brud i smród w głowie, a chodzi o interesy. To miasto a nie wioska. cokolwiek istnieje w tym mięscie to jest przez cwaniaków oprotestowane , zabrać im emerytury to będzie po kłopocie.

Anty pislam
Gość
Anty pislam

Dorianku z jakiej wioski się wziołeś?

Leopold
Gość
Leopold

Beda tragiczne korki, aż strach pomyśleć co się stanie po oddaniu Capital Towers. Jedno jest pewne jak ktoś wiedzie w godzinach szczytu to będzie miał dużo czasu na podziwianie Ps. trza będzie metro budować i wtedy to sobie wyobrażam. Ale czy już są równorzędne plany? Wątpię, a obym się mylił i tego sobie życzmy!

Leopold
Gość
Leopold

Beda tragiczne korki, aż strach pomyśleć co się stanie po oddaniu Capital Towers. Jedno jest pewne jak ktoś wiedzie w godzinach szczytu w okolicach mostu to będzie miał dużo czasu na podziwianie Ps. trza będzie metro budować i wtedy to sobie wyobrażam. Ale czy już są równorzędne plany? Wątpię, a obym się mylił i tego sobie życzmy!

Jacek Daniel
Gość
Jacek Daniel

Mieszkańcy inwestor ma nowy projekt! Tak słyszałem..

Pablo Rzeszowiak
Gość
Pablo Rzeszowiak

To jest Miasto! Miasto musi się rozwijać pamiętajcie o tym ! Niech powstaje jak najwięcej bloków i nowoczesnych biurowców ! Chcesz spokoju przeprowadź się na wieś. W mieście trzeba się liczyć z takimi inwestycjami.

Grażyna
Gość
Grażyna

Następny debil się wypowiada. Na swoim ogródku sobie wystaw takiego kolosa kretynie

hijena
Gość
hijena

oto rzeczowa i kompetentna wypowiedz na temat budowy wysokościowca

Greta
Gość
Greta

to, że władze miasta nie informują nikogo o wydawaniu pozwoleń na budowę, tylko robią to cichcem, samo nasuwa pewne wnioski. ktoś widać czerpie z tego korzyści. podobnie jest przy Lenartowicza/Podpromie: wkrótce ma się rozpocząć budowa. I tutaj też cichcem wydano pozwolenie by nie wzbudzać protestów. Tam też jest ciasno – a będzie jeszcze gorzej, do tego ludzie niemalże będą mogli sobie podawać ręce przez okna. Nikt normalny takiego pozwolenia by nie wydał – no chyba, że czerpie z tego jakieś korzyści

Andreas
Gość
Andreas

CZAS NAJWYŻSZY NA ZMIANĘ PREZYDENTA MIASTA RZESZÓW,……na rozbicie zamkniętego lewackiego układu „żądzącego” naszym Miastem.

Jasio Kefirek
Gość
Jasio Kefirek

Samiśta, nowo-miastowcy, wybrali swojego patrona na Prezia Rzeszoofka, to mata! Myśleliśta, że będzieta specjalnie traktowani, inaczej niż reszta zagraconego miasta a tu ZONK! He heh :) Kasa rządzi!!!

Jasio Kefirek
Gość
Jasio Kefirek

Prawda jest taka, że wszelkie normy gęstości zabudowy, oparte na wskaźniku ilości mieszkańców na km2 zostały już dawno, podczas budowy Nowego Miasta wyczerpane. Rzeszów jest miastem gdzie rządzi klika nie mająca pojęcia o zasadach urbanistyki albo mająca je głęboko w „pupce”. Co do interesu dla mieszkańców Rzeszowa z budowania kolejnego bloczyska. Najpierw dowiedzcie się, że budowane są przez firmy spoza Rzeszowa więc argument o procy dla rzeszowiaków możecie sobie wsadzić, wiecie gdzie. Nieodwracalne zniszczenia urbanistyczne będą (już są!) zmorą dla wszystkich mieszkańców miasta a ich skutki to korki, smog, eliminacja zieleni miejskiej, brak wentylacji powietrza miejskiego (zwłaszcza zamurowanie Olszynek). To… Czytaj więcej »

BIMMER
Gość
BIMMER

Czyli co stare pryki już nie pozwolą niczego zbudować? Rządzący powinni mieć jaja i nie słuchać Januszy. Budować, budować i jeszcze raz budować. Rzeszów może stać się nowoczesnym, pięknie położonym biznesowym miastem, tylko trzeba myśleć przyszłościowo i olać zaściankowych moherowców.

ojciec
Gość
ojciec

To po mordzie ze zdjęcia widać że to jakis były sbek albo ormowiec na emeryturze.

Taki co to w oknie siedzi i dzwoni po straż miejską jak nie daj boże dziecko wyprowadza psa bez kagańca czy śmieci wyrzuci do plastików. Tacy sołecznicy pieniacze co chcą być ważni najgorci.

mefisto
Gość
mefisto

Samemu w bloku mieszka a innym tego samego zabrania. Co za ciołek.

Jasio Kefirek
Gość
Jasio Kefirek

Zgoda! Jak dla mnie, wypisz/wymaluj Ferenc!

Egon
Gość
Egon

A ty co masz? mordę , mordkę, mordeczkę czy zakazaną mordę pajacu z pod budki piwa.

dorian
Gość
dorian

Budować nie przejmować się wieśniakami , co wszystko śmierdzi. Zabrać im emerytury nierobom to przestaną delektować się przeszkadzaniem innym.

Jola
Gość
Jola

Kogo nazywasz wiesniakiem, kogoś kto mieszka tam od początku ?
Kogoś kto kupił mieszkanie ponad 30 lat temu i teraz ktoś chce zasłonic okno jakimś kolosem ?

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

Bo to jednemu dotychczas zasłonili? Twój blok też zasłania widok i nie przejmujesz się tym.

dorian
Gość
dorian

Budować , buractwo ze wsi co siedzi w tych blokach powariowało. Wszystko im śmierdzi i wszędzie widzą problemy. Taka wiejska mentalność rodem z PRL.

Greta
Gość
Greta

buractwo to się do tych nowo budowanych wprowadza. ludzie, którzy mają pieniądze kupuję mieszkania w takich molochach głównie pod wynajem. przyjeżdża później wieś niepotrafiąca się zachować i myśli że skoro przyjechali do „metropolii” to im wszystko można a przepisy ich nie obowiązują

Egon
Gość
Egon

A tobie skąd nogi wyrosły/ nie za wsi łachmyto.

Zdzisek
Gość
Zdzisek

Odnoszę wrażenie, że mieszkańcy Nowego Miasta są jakoś lepiej traktowani. Drogi nie można wybudować przez osiedle, wieżowca obok bloku nr 4 też nie, a teraz to. Dlaczego

zawodowy kierowca
Gość
zawodowy kierowca

Przedłużenie ul.Kozienia zablokowali!

Blokują połączenie Cegielnianej z Wierzbową…

A potem czytam że im miasto dróg nie buduje i jaką to oni mają słabą komunikacje. I jacy oni biedni.

zenon
Gość
zenon

Za niski. Dopiero czwarty w kraju. Dołożyć metrów, aby chociaż podium było…

chory
Gość
chory

Taka bieda na podkarpaciu a jeszcze likwidują budowy? No Geniusze

student
Gość
student

Rzeszów to nie Kraków. Jedyne co daje jeszcze prace w tym mieście to mieszkaniówka.

To i to chcecie zlikwidować?

qwww
Gość
qwww

A ja nie chce wieżowców tych co protestują.

I co ?

hijena
Gość
hijena

nie sluchac tych wiesniakow przywiezionych kiedys do roboty w pezetelu i budowac .Bo jedynie wysokie budownictwo w Rzeszowie ,to tylko wieże koscielne

mieszkaniec Rzeszowa
Gość
mieszkaniec Rzeszowa

Tacy są najgorsi.

Jeszcze kilka lat temu pasali krowy a dzisiaj wielcy miastowi pełną gębą wymyślili blokować innym mieszkania. Ręce opadają.

ewa1976
Gość
ewa1976

Mieszkam tam hijeno i nie wywodzę się zw wsi Dołącz do dyskusji…

Greta
Gość
Greta

owszem, ale niech budują to na nowo przyłączonych do miasta terenach. po co je przyłączano? żeby zapychac i tak zapchane śródmieście. niedługo się nie będzie jak tutaj ruszyć

Józef
Gość
Józef

Jak zwykle nie bo nie , a dlaczego nie tak . Powstanie nowy blok to i ceny mieszkań może wreszcie chociaż trochę spadną , dlatego powinni dostać zezwolenie na budowę tego bloku . Nowe Miasto byłoby za jak by mieli tym zarządzać a tak pieniądze przejdą koło nosa prezesom . Dziadków nie ma co słuchać , tylko budować .

Damian
Gość
Damian

Jezeli spadna ceny mieszkan w okolicznych blokach i ktos chcialby sprzedac w atrakcyjnej cenie to chetnie odkupie takie M. Potem wynajme dla kogos kto bedzie pracowal w tym budynku biurowym to tez samochodu nie bedzie uzywal lokator wiec korki sie zmiejsza w okolicy

rosół
Gość
rosół

Pierdzące dziadki tylko na wysoki kościół sie zgodzą ha ha ha

emeryt
Gość
emeryt

Taki budynek to koszt rzędu 150 mln zl które by tu zostały w Rzeszowie.

Szkoda że ludzie którym listonosz co miesiąc przynosi emeryture nie myślą o innych tylko o swoich 4 literach. Ludzie za pracą do Krakowa jeżdżą a u nas bloki w mieście przeszkadzają.

zygmunt63
Gość
zygmunt63

Samemu w bloku mieszkać a drugiemu zabraniać. Jakie to polskie.

ewa1976
Gość
ewa1976

a Ty się zastanowiłeś ,że jak ten moloch wybudują to ta wielka płyta się rozwali czyli te PRL familoki
Dołącz do dyskusji…

mieszkaniec
Gość
mieszkaniec

Rzeszów najbiedniejsze rejon kraju, śmieją się z nas że Polska B. A jak ktoś chce dać pracę mieszkańcom i zostawić tu swoje pieniądze to znowu mała grupka emerytów zablokuje. I czego oni tak bronią? Tego baraku z blachy?

murarz/zbrojarz
Gość
murarz/zbrojarz

I to sie nie zmieni jak widzę. Ojciec klepał biede będzie i syn

waleks
Gość
waleks

Nawet blok w mieście im przeszkadza. Istny kabaret.

NMiasto
Gość
NMiasto

W tym chorym mieście już protestowali przeciwko drodze, ścieżce rowerowej… to i mieszkaniom nie przepuszczą. Jak mówił Kononowicz –
„Żeby niczego nie było”