- Nie chcemy drogi ekspresowej na osiedlu – mówią mieszkańcy

Tak ma przebiegać droga do specjalnej strefy ekonomicznej Rzeszów-Dworzysko. Grfika Mirosław Rykała

RZESZÓW. Mieszkańcy Baranówki, Miłocina i Przybyszówki protestują…

Mieszkańcy osiedli Baranówka, Miłocin i Przybyszówka mówią stanowcze “nie” dla planu wybudowania drogi ekspresowej przebiegającej w okolicy ulic: Miłocińskiej, Kolbego, Tarnowskiej i dalej do strefy ekonomicznej Rzeszów-Dworzysko. Domagają się wyjaśnienia zmiany planu przebiegu drogi. Nie dość, że droga odetnie ich od reszty miasta, to powstanie kosztem ich działek.

Zbulwersowani mieszkańcy wystosowali pismo między innymi do władz miasta Rzeszowa, Starostwa Powiatowego, Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznika Praw Obywatelskich i Organizacji Ekologicznych. Protestują w nim przeciw budowie przez środek osiedla drogi ekspresowej prowadzącej docelowo do tzw. strefy ekonomicznej. W przeciągu dwóch dni pod protestem zebrali już podpisy prawie 400 osób. Ulica będzie składała się z czterech pasów ruchu, a po środku powstanie pas zieleni. Całość zajmie około 70 metrów szerokości.

Marnotrawstwo pieniędzy

Mieszkańcy tłumaczą, że taka inwestycja spowoduje wzrost hałasu i zanieczyszczeń, stanie się zagrożeniem dla dzieci i odetnie ich od pozostałej części miasta. – Nie zgadzamy się na budowę czteropasmowej drogi w tym miejscu – mówi Marian Buksztel, jeden z protestujących. Mieszkańcy uważają, że publiczne pieniądze są marnowane, ponieważ inwestycja będzie wymagała chociażby przebudowy międzynarodowej instalacji gazociągowej.

- Wiele lat temu byliśmy informowani o planach budowy drogi, ale nigdy nie było mowy o tym, że ma być to tak poważna inwestycja – dodaje Buksztel. Mieszkańcy mają wątpliwości również co do celowości działań władz miasta. – Skoro celem obwodnicy jest wyprowadzenie ruchu poza obszar miasta, to dlaczego północna obwodnica zostaje przeprowadzona przez środek osiedla? – pytają.

Niestety nie udało się nam skontaktować z ratuszem w celu wyjaśnienia przesłanek, jakimi kierowali się urzędnicy podczas planowania zagospodarowania przestrzennego wspomnianego terenu. Jak się

Spotkanie protestujących odbyło się wczoraj (środa) wieczorem, o szczegółach poinformujemy Państwa w jutrzejszym wydaniu “Super Nowości”.

***

Urzędnicy zdają się być głusi na potrzeby mieszkańców i ich sugestie. Powstał plan wybudowania drogi i chcą go realizować bez rzeczywistych uzgodnień i konsultacji z zainteresowaną stroną. Drogę można by było poprowadzić tak, aby nie godzić w interesy mieszkańców.  

Ewelina Nawrot

do “- Nie chcemy drogi ekspresowej na osiedlu – mówią mieszkańcy”

 1. jacek

  Bardzo spokojne jest Osiedle Sikorskiego nie ma w ruchliwej trasy tuz przy zabudowaniach. Okolica spokojna zielona, z tego co się orientuję inwestycję realizował BOZ Development, mieszkania o wysokim standardzie. Najbardziej mi się podoba to, że w jednym budynku jest mało mieszkań, są duże metraże i nie ma za dużo sąsiadów, budynki są niskie i schludne

 2. aab

  No tak, w jednym artykule narzekania i płacze, że miasto zakorkowane, a jak miasto chce rozbuwodywać infrastrukturę, to krzyk się podnosi, że kogoś „odcinają od miasta”. Z takim myśleniem to w ogóle nie byłby żadnych dróg, ani rozwoju. Ludzie którzy blokują inwestycje drogowe to zwykli egoiści.

 3. justyna

  Ludzie to mają problemy. Ja to bym się cieszyła na ich miejscu. A jak nie to na wieś spadać.

 4. Kamil

  Proszę o przyłączenie się do protestu na Facebook https://www.facebook.com/NieDlaDrogiPrzezMilocin

 5. Anonymous mały

  Zapraszam na nową strone oraz forum na temat protestu.
  Na stronie znajdziecie Państwo dokładne infortmacje, mapy, filmy, zdjęcia związane z budową nowej drogi.
  Zachęcam wszystkich to wspólnej dyskusji na forum oraz śledzenia szczegółowych informacji na stronie.

  http://milocinska.pl/

  http://forum.milocinska.pl/

  Tylko świeże informacje.

 6. pablo

  Ale buractwo-polactwo. Plany z tą drogą zaznaczoną na mapie (przez łąkę) mam od 1992 roku. Kto chce, niech pisze na maila, wyślę. Wiec nie róbcie wiochy i nie protestujcie, bo sami z siebie robicie debili bez rozeznania. Sam tu mieszkam i jak pokazywałem sąsiadom te plany to się pukali w czoło i twierdzili: nie zrealizują. Droga absolutnie nie narusza żadnej z działek prywatnych, gdzie ludzie dostali pozwolenie na budowę. Chcieli to dostali! Nikt nikogo nie wywłaszcza, a że droga blisko? Trzeba było kupić działkę na księżycu, byłaby cicha i spokojna. Ale polactwo zawsze chce wymuszać swoje „prawa” post factum.

 7. Gerard

  Typowe polaczki, zapyziałe w swej złości na maksa. Najlepiej to zróbmy wszystko, drogi, przedszkola, mosty, stadiony, tylko nie obok mnie! WYWŁASZCZYĆ KUTA…ÓW i się nimi nie przejmować. Ja chce tę drogę! Ona jest bardzo potrzebna miastu i tej dzielnicy! Wprowadzić spec ustawę i surowo karać tych, co próbują hamować rozwój. Żenada.

 8. SMowiec

  Podobnie było z budową obwodnicy w Głogowie Młp.. TV była i prasa i wszyscy płakali, narzekali. A teraz….miodzio :)))

 9. Mieszkaniec

  MIASTO MOCNO MIJA SIĘ Z PRAWDĄ – mówiąc że droga ta jest od dawna jest ujęta w planach zagospodarowania. Jeśli by tak było to nie próbowaliby przygotowywać tej inwestycji z ustawy o ZRID, czyli takiej wg. której nie trzeba mieć planów zagospodarowania!!!

 10. ppp

  Urzędnicy tłumaczą wejście z inwestycją w prywatne działki tym, że przestawienie słupa i wyburzenie garaży będzie droższe od odszkodowania za zajęty teren. Moje pytanie do Pana Prezydenta: „Kto wydał pozwolenie na budowę garaży i postawienie słupa w miejscu planowanej drogi. (Wystarczy zobaczć plany zagospodarowania na które dyrektor MZDiZ się powołuje). Skoro wydano taką zgodę to albo zrezygnowano z planów budowy drogi albo zastrzeżono że w przypadku budowy drogi będzie to usunięte bez kosztów (w innym rzypadku sprawą powinien zająć się prokurator). We wszelkich wywiadach w prasie i telewizji dyrektor MZDiZ nie poruszył innej bardzo ważnej kwestii a mianowicie przebudowie linii przesyłoweych wysokoprężnych 700 i 400. Wydaje mi się że te koszty wielokrotnie przewyższają przestawienie słupa i wyburzenie kilku garaży.
  I na koniec podstawowa kwestia której urzędnicy chyba nie zrozumieli. Ludziom nie chodzi o to czydroga będzie 10 metrów w prawo czy w lewo. Chodzi o to żeby droga przebiegała wg pierwotnych planów wzdłuż torów i za osiedlem a nie 20 metrów pd balkonami.

 11. ewa

  http://bip.erzeszow.pl/prawo-lokalne/miejscowe-plany-zagospodarowania-przestrzennego/miejscowe-plany-zagospodarowania-przestrzennego – w planach uchwalonych: poz nr 18 nr planu 38/20/2000 – rejon ul. Miłocińskiej i ul. Tarnowskiej
  §8
  Teren oznaczony na rysunku planu symbolem 4.KG, a pow. ok. 2.35 ha, okreslony granicq obszaru planu oraz tiniami rozgraniczajqcymi orientacyjnymi, przeznacza si~ pod publicznq ulic~ gt6wnCL z uwzgl~dnieniem nast~pujqcych zasad:
  szerokosc w liniach rozgraniczajqcych: 40m

 12. Mieszkaniec

  http://www.youtube.com/watch?v=tVG0FYQ7Q8Q

  Chyba tak samo planuje się w Rzeszowie – była droga koło torów jest pod oknami bloków!!! Ten filmik dobrze to ujmuje!

 13. zainteresowany

  MIESZKANIEC pisze prawdę….ludzie obudźcie się !!! Zostaliście okłamani , bo droga rzeczywiście miała tamtędy iść od dawna i tak była planowana. lecz nie do Strefy Dworzysko !!! współczuję mieszkańcom w blokach a i całej północnej Baranówce . TIRY w środku osiedla !!!.

 14. wiesiek

  Wyżej jest artykuł o wzroście cen paliw. Wszystko dla naszego dobra. Powinniśmy się cieszyć nie protestować.

 15. Mieszkaniec

  22 czerwca 2010 roku miasto przystąpiło do sporządzenia planu zagospodarowania nr 196/8/2010 na osiedlu Baranówka i Andersa, który ma obejmowa relon Okulickiego, Osmeckiego, MIłocińskiej, Kolbego i Krakowskiej. W uchwale LXXVII/1330/2010 napisali że celem tego planu jest „przersnaczenie tego terenu pod budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne oraz jednorodzinne ….”. NIE MA ANI JEDNEGO SŁOWA NIE MA O OBWODNICY DO STREFY PRZEMYSŁOWEJ!!!
  W tej uchwale z 2010 roku jest mapka na której NIE MA ŻADNEJ OBWODNICY.
  EWIDENTNIE MATACZĄ I UKRYWAJĄ PZED LUDŹMI TO CO ZAMIERZAJĄ!!!!
  Jeśli ktoś nie wierzy to prosze zajrzeć na poniszy dokument i mapkę http://bip.erzeszow.pl/rada-miasta-rzeszowa/v-kadencja-rady-miasta/sesje-v-kadencji-rady-miasta/2010/lxxvii-sesja-22-czerwca-2010-r/8892,uchwala-nr-lxxvii13302010.html

 16. Mieszkaniec

  W 2009 roku miasto uchwaliło plan zagospodarowania „Rzeszów Dworzysko” nr 156/11/2007 w którym wskazano dojazd do Strefy Przmysłowej od krajowej 4 i ulicy Ceramicznej przez pola koło torów. Przez 3 lata urzędnicy tam nic nie zrobili, a teraz chcą 4 – pasmową obwodnicę do strefy przemysłowej puścić zaraz pod oknami kilkunastu BLOKÓW i wielu domów na Baranówce IV!!! – NIGDY NIE BYŁO W ŻADNYCH ZATWIERDZONYCH PLANACH ZAGOSPODAROWANIA DROGI DLA TIRÓW DO STREFY PRZEMYSŁOWEJ POD BLOKAMI. Pas dorgowy ma mieć ponad 50 metrów szerokości, a średnica projektowanego ronda wynosi ponad 60 metrów. Urzędnicy KŁAMIĄ mówiąc że była ta droga projektowana od lat 80-tych- NIE BYŁA bo strefę uchwalili w 2009 roku, czyli 2 lata temu!!! Proszę przeczytać paragraf 6 uchwały Rady Miasta z 29.09.2009 nr LX/1027/2009: http://bip.erzeszow.pl/rada-miasta-rzeszowa/v-kadencja-rady-miasta/sesje-v-kadencji-rady-miasta/2009/lx-sesja-29-wrzesnia-2009-r/2597,uchwala-nr-lx10272009.html

 17. haczyk

  Skoro Pani Nawrot napisała „Drogę można by było poprowadzić tak, aby nie godzić w interesy mieszkańców.” to może chciałaby udostępnić własną działkę pod inwestycję. Ciekaw jestem gdzie wg. Pani Nawrot można poprowadzić tą drogę skoro po obu stronach jest szczelna zabudowa.
  http://www.rzeszow.pl/mieszkancy/transport-i-komunikacja/rzeszow-bardziej-dostepny-nowe-inwestycje-komunikacyjne – to tak dla przypomnienia – ta droga projektowana jest od wielu lat.

 18. ada

  Może być i plan ale jak się właściciel działki uprze i na siłe chce się budować a jego działka nie leży na terenie planowanej drogi tylko z nią sąsiaduje to dostanie pozwolenie na budowę! A potem lamenty czyni, że mu drogę pod oknami ktoś buduje!!! ot i cała prawda a nuż drogi nie wybudują jak ja się tam wybuduję pierwszy :) a tu upss…. będą budować:)

 19. xyz

  W sobotę 17 marca o godzinie 11:00 odbędzie się kolejne spotkanie mieszkańców na parkingu koło Kościoła przy ul Kolbego/Prymasa 1000-lecia. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Potrzebujemy większego poparcia mieszkańców.

 20. yamalo

  Ulica w tamtym rejonie była planowana juz dawno
  i jest logicznym uzupełnieniem istniejącej sieci dróg.
  Władze miasta postępują nieodpowiedzialnie
  nie informując mieszkańców
  o takich planach ,
  lokalizacjach przyszłych dróg
  czy innych planowanych inwestycjach
  majacych wpływ na wybór miejsca zamieszkania,
  komfort życia mieszkańcow.

 21. mib4

  O tej drodze mówiło się już od bardzo dawna, była nawet zaznaczona na mapach z lat 90-tych. Pytanie brzmi kto wydał pozwolenia na budowę w miejscu, w którym ma przebiegać obwodnica? Pamiętam, że jeszcze na początku lat 90-tych były tam łąki i nic nikt nie budował, bo było wiadomo, że poleci tamtędy droga. I nagle zaczęło powstawać osiedle domków. To jest w końcu plan zagospodarowania przestrzennego czy nie? Nie lepiej wybudować tej drogi od strony torów, czyli z drugiej strony szkoły rolniczej?

 22. Mieszkaniec

  Rzeczywiście na zdjęciu poglądowym nie ma zaznaczonych na czerowono najbliższych mieszkań. Dla lepszego zrozumienia problemu sugeruje zaznaczenie mieszkań wzdłóż ul. Kolbego.
  Jeżeli ktoś z mieszkańców chce się przyłączyć do protestu można wysłać maila na adres milocinska@gmail.com.

 23. tambylec

  W planie zagospodarowania przestrzennego teren od lat jest przeznaczony pod drogę, ludzie mówią że o niczym takim nie słyszeli a mi się wydaje że nie chcieli słyszeć. Pytając mieszkańców czy chcieli by nowe drogi które poprawią komunikację w mieście oczywiście większość na TAK, ale nie obok mnie, czyli najlepiej zrobić drogę przez pola żeby lisy w lecie się grzały na ciepłym asfalcie, a w Rzeszowie jak się stoi w korkach tak będzie się stało.

  • xyz

   Owszem drogę, ale nie o szer. 70m będącą łącznikiem do strefy Dworzysko, bez wjazdów i zjazdów. Domki na Miłocinie zostaną praktycznie odcięte od tej części Rzeszowa. Tylko osoba która nic nie wie o temacie może takie bzdury pisać.

 24. Paweł

  Na tym planie i tak nie ma wszystkich domków i bloków.
  Od mojego okna będzie przebiegac około 15m. Nawet nie wiadomo czy ekrany będą.
  Katastrofa.
  A ktoś buduje sobie nowy dom prawie na rondze.
  Katastrofa

  • Anna

   Witam, taka sama sytuacja!!!! od mojego okna także naście metrów a jak kupowałam mieszkanie to nikt nie mówił o takiej inwestycji!!!!!

 25. niania

  Droga jest konieczna, a mieszkańcu niestey sa egoistami

  • s

   Egoistami są ci co nic nie maja i jeszcze by chcieli zabierać innym. Fajnie się mówi, gdy się mieszka na 8-10 piętrze i na wszystko leje z góry. A planu zagospodarowania przestrzennego Rzeszów nie ma. Bo to by konfliktowało z kręceniem lodów, jak np. ta droga.

  • cD

   hmm sama sobie przeprowadz droge ekspresowa przez swoje osiedle i w tedy pogadamy !!!
   po za tym nie wiem czy wiesz dokladnie co to jest obwodnica , a ztego co widze to nie wiec cie oswiece

   http://pl.wikipedia.org/wiki/Obwodnica – poczytaj

   ” droga prowadząca wokół miasta, dzielnicy, centrum lub śródmieścia umożliwiająca pojazdom ominięcie pewnego obszaru miejskiego” – omijanie – slowo klucz
   a jak dla mnie przeprowadzenie drogi przez osiedle to raczej nie jest omijanie ?!?!?!?!?!?

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.