Nie chcemy już kupować samochodów?

Fot. Chevrolet

Jedynymi rynkami gdzie sprzedaż aut zwiększyła się, są niemiecki i francuski.

Po dziesięciu miesiącach tego roku wyraźnie widać spadek sprzedaży samochodów. Od początku roku Polacy kupili tylko 223 tys. nowych samochodów osobowych.
Słaba sprzedaż samochodów dotknęła nie tylko naszego rynku. W październiku zmalała sprzedaż nowych aut w całej Europie. Biorąc pod uwagę ostatnie dziesięć miesięcy jedynymi rynkami gdzie sprzedaż zwiększyła się są rynki niemiecki i francuski.

Miało być lepiej
W Polsce w październiku dealerzy sprzedali 22 tys. 624 samochody, czyli o 16,6 proc. mniej w porównaniu do października 2010 roku. Jesień nie przyniosła pozytywnych zmian. Oczekiwany przez wszystkich powrót do salonów klientów indywidualnych nie nastąpił i raczej już nie nastąpi, a sprzedaż podtrzymywana jest głównie przez firmy. Według danych firmy Samar łącznie od początku roku liczba zarejestrowanych aut osobowych osiągnęła poziom 223 tys 222 sztuki. Jest on o 7,41 proc. niższy w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Polacy wybierają Skody
Wśród piętnastu pierwszych marek, aż 11 zanotowało spadek sprzedaży. Powody do radości ma tylko Nissan, Hyundai, Chevrolet i Suzuki. Te cztery marki zwiększyły sprzedaż w stosunku do roku ubiegłego.

Kolejność na liście marek cieszących się największym powodzeniem wśród polskich klientów nie uległa zmianie. Po dziesięciu miesiącach tytuł lidera rynku niezmiennie zachowuje Skoda. Od początku roku do końca października tego roku klienci kupili 25 tys. 966 aut tej marki. Na pozycji wice lidera utrzymuje się Ford, a na najniższym stopniu podium jest, podobnie jak we wrześniu, Opel. Kolejne miejsca zajmują: VW, Toyota i Fiat.

Podobnie jak w przypadku nowych samochodów, również rynek używanych zmniejsza się. Od początku roku zarejestrowano 563 tys. 625 aut używanych sprowadzonych zza granicy, a więc o 8,9 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2010 roku. W rankingu najchętniej sprowadzanych do Polski samochodów używanych, liderem niezmiennie pozostaje Volkswagen. Od początku roku zarejestrowano już 94 tys. 496 aut tej marki. Kolejne miejsca zajmują Opel, Renault, Ford, Audi, Peugeot.

Grzegorz Burda

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
angel boy
angel boy
9 lat temu

A ku…rwa na kogo głosowali ci co przedtem kupowali, a teraz nie mogą, bo przecież ci co nie kupowali bo nie mieli, to nie głosowali na tych z kasą.

rzeszowiak
rzeszowiak
9 lat temu

juz my tam bedziemy kupowac tylko powiedzcie nam za co kupowac ?
Skad wziasc kase na te samochody ?

obserwator cyrku
obserwator cyrku
9 lat temu

a za co mamy kupowac ? Na chleb nie maj a o kupnie aut gadaja !