Nie czekaj, aż rak Cię zabije

Diagnostyka w oddziale urologii pozwala wykryć wszystkie choroby nerek.

Rak nerki to rzadki nowotwór, ale bardzo groźny. Średnie przeżycie u pacjentów z przerzutami wynosi od 12 do 15 miesięcy.

We wczesnych stadiach choroba jest praktycznie “niema”. Do jej rozpoznania dochodzi najczęściej przypadkowo podczas badań ultrasonograficznych wykonywanych na zlecenie lekarzy rodzinnych w poszukiwaniu różnych innych schorzeń.

– Bywa tak, że najpierw udaje się rozpoznać przerzut raka nerki, np. do płuc, kości lub układu nerwowego, i dopiero rozszerzenie diagnostyki pozwala postawić rozpoznanie o pierwotnej lokalizacji nowotworu – mówi Dominik Godlewski, specjalista urolog FEBU, NZOZ UROLODZY Rzeszów Sp. z o.o., oddział urologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie. – Pamiętać należy również, że tak niespecyficzne objawy, jak nagła utrata masy ciała, utrzymujące się stany podgorączkowe, anemia powinny wzbudzać nasze podejrzenie. Dotyczy to oczywiście także wielu innych nowotworów, a szczegółowa diagnostyka pozwala postawić właściwe rozpoznanie.

Zbyt późno do szpitala

Niestety, wciąż się zdarza, że do szpitala trafiają pacjenci z krwiomoczem, bólem w okolicy lędźwiowej lub wyczuwalnym przez powłoki brzuszne guzem, który asymetrycznie zmienia obwód brzucha. Te symptomy świadczą o miejscowym zaawansowaniu choroby. Rak nerki stanowi 2-3 proc. wszystkich nowotworów, jednak w ostatnich dwóch dekadach obserwuje się wzrost zapadalności na to schorzenie. Częściej występuje u mężczyzn, a szczyt zachorowań przypada na wiek 60 – 70 lat.

Grupy ryzyka

Nowotwory nerki to niejednorodna grupa, w której dominuje, stanowiąc 90 proc. przypadków, rak jasnokomórkowy. Podobnie jak w wielu innych chorobach nowotworowych palenie papierosów stanowi czynnik ryzyka. Dodatkowo zaobserwowano częstsze występowanie tego typu guzów u ludzi otyłych.

Przerzuty

Rak nerki najczęściej rozsiewa się do węzłów chłonnych, wątroby, kości, rzadziej do ośrodkowego układu nerwowego. – Dlatego, gdy stwierdzimy wyczuwalne, twarde, niebolesne węzły chłonne, bóle kostne utrzymujące się mimo doraźnego leczenia w kierunku zmian reumatycznych bądź zwyrodnieniowych, a także zaburzenia neurologiczne powinniśmy brać pod uwagę istnienie rozsianego procesu nowotworowego wywodzącego się z nerki – mówi nasz ekspert. – Przerzuty mogą pojawić się również po usunięciu nerki lub guza, dlatego tak ważne jest, by pacjent pozostawał pod stałą obserwacją, wykonując okresowo badania obrazowe. Dochodzi do tego najczęściej w okresie pierwszych dwóch lat po operacji, lecz taka obserwacja trwa od 5 lat aż do końca życia w zależności od zaawansowania i agresywności raka stwierdzonego w badaniu histopatologicznym.

Warto wiedzieć:

*Dostępność badań USG zwiększa wykrywalność raka nerki we wczesnym, “niemym” klinicznie stadium choroby.
*Rzucenie palenie oraz zdrowy tryb życia zmniejszają ryzyko wystąpienia tej choroby.
*Tylko leczenie chirurgiczne daje szansę na wyleczenie raka nerki.
*Średnie przeżycie u pacjentów z przerzutami, którym włączono leczenie systemowe, tj. chemioterapię, wynosi 23-26 miesięcy
*Po leczeniu radykalnym obowiązuje okresowa kontrola pozwalająca wykryć wznowę choroby miejscowo bądź pod postacią przerzutów odległych.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments